Zamknij

22-latek "wymienił" rower na lepszy. Grozi mu za to 5 lat więzienia

11:56, 05.07.2024 Aktualizacja: 11:18, 31.07.2024
Skomentuj archiwum archiwum

Stare przysłowie mówi, że okazja czyni złodzieja. Tak było tym razem. 2 lipca po godzinie 18.00, 50-letnia mieszkanka Ksawerowa i jej 15-letni syn przyjechali rowerami do sklepu. Chłopiec zostawił niezabezpieczony jednoślad na stojaku przed budynkiem. Po zakupach okazało się, że pojazd zniknął, więc wezwano policję.

Interweniujący policjanci zabezpieczyli nagranie z kamer monitoringu, które zarejestrowało całe zdarzenie.

- Zaraz po tym, jak młody człowiek wszedł z matką do sklepu, na miejsce podjechała para rowerzystów. Mężczyzna zostawił swój jednoślad, a wziął ten znajdujący się na stojaku. Funkcjonariusze szybko ustalili personalia sprawcy – poinformowała podkom. Agnieszka Jachimek, rzecznika KPP w Pabianicach.

Dwa dni później kryminalni z naszej komendy odwiedzili 22-letniego złodzieja w jego mieszkaniu. Pabianiczanin był zaskoczony i stawiał opór. Po przewiezieniu do komendy usłyszał zarzut kradzieży.

- W rozmowie ze śledczymi przyznał, że zamienił rowery. Jego łupem padł sprzęt o wartości 3.500 złotych, a na miejscu pozostawił jednoślad, który kupił na portalu sprzedażowym za kwotę niemal 400 złotych. Nie był w stanie racjonalnie wytłumaczyć swojego zachowania – wyjaśnia policjantka.

Za tę „wymianę” 22-latkowi grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Staranne zabezpieczenie jednośladu powinno stać się dobrym nawykiem każdego, kto pozostawia go bez opieki w miejscu ogólnodostępnym. Amatorzy cudzego mienia wykorzystują okazję zostawienia jednośladu na tzw. „chwilkę” przed sklepem, wejściem do banku czy apteki. Ponieważ sezon rowerowy w pełni, do kradzieży może dochodzić częściej. Aby ustrzec się przed takimi zdarzeniami, a jednocześnie ograniczyć ich ryzyko, należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu naszego roweru. Chcąc utrudnić działanie złodziejowi i ustrzec się przed kradzieżą powinniśmy:

• stosować profesjonalne zabezpieczenia roweru (mocne i profesjonalne blokady),

• każdorazowo przypinać jednoślad za pomocą linki rowerowej, u-locków, solidnych specjalnych łańcuchów lub zapięć składanych (zabezpieczenie powinno trzymać ramę z kołem, a nie tylko koło, które łatwo jest zdjąć),

• stosować więcej niż jedno zabezpieczenie (taka praktyka może zniechęcić złodzieja do działania, na które będzie musiał poświęcić znacznie więcej czasu)

• uczulać swoje pociechy, aby nie pozostawiały swoich rowerów niezabezpieczonych lub bez nadzoru

• dobierać odpowiednie zabezpieczenia do miejsca przechowywania roweru,

• oznakować rower (w Pabianicach nanoszeniem dodatkowego numeru na ramie roweru zajmuje się Straż Miejska – jest to bezpłatne).

(et)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%