Temat tegorocznej edycji Czytelniczej Gry Miejskiej nawiązywał do niepodległości. Uczestnicy przebrani w mundury wojskowe z różnych epok i inne stroje nawiązujące do historii Polski, zmagali się z wieloma zadaniami. Grę zorganizowano w Parku Słowackiego, który przez chwilę przypominał teren, na którym odbywają się manewry wojskowe. Uczestnikami byli uczniowie z szóstych klas szkół podstawowych z terenu powiatu pabianickiego. Było sześć punktów kontrolnych rozmieszczonych w parku oraz w Muzeum Miasta Pabianic.

- Musieli wykazać się wiedzą historyczną, spostrzegawczością, refleksem i umiejętnością logicznego myślenia – mówi Małgorzata Dudzińska, bibliotekarka i współorganizatorka gry. - Pytania i zadania związane były z odzyskaniem niepodległości.

Na starcie stanęło 10 dwuosobowych drużyn wraz z opiekunami. Po zaciętej rywalizacji okazało się, że najlepiej z zadaniami poradziła sobie drużyna ze Szkoły Podstawowej w Bychlewie, zajmując pierwsze miejsce. Drugie zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 17, a trzecie - drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 9. Wyróżnienie otrzymał zespół ze Szkoły Podstawowej w Dłutowie.

Organizatorem imprezy byli: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka - filia w Pabianicach, Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Metodycznego w Pabianicach oraz Sieć Bibliotekarzy Powiatu Pabianickiego. Celem gry jest popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Była to piąta edycja Czytelniczej Gry Miejskiej.

Biegamy dla idei

100 kilometrów zamierzają przebiec uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół nr 3. W akcji bierze udział 20 osób. Wśród nich jest trzech nauczycieli. Na pokonanie dystansu mają około miesiąca.

- Niektórzy zdecydowali się wziąć udział w tym projekcie, bo potrzebują motywacji, inni biegają na co dzień i robią to z marszu, jeszcze inni dlatego, bo biegną dla idei – mówi Marta Stangret, organizatorka akcji w ZS 3. - Organizuję tę akcję, ponieważ sama biegam.

Uczniowie, którzy biorą udział w tym przedsięwzięciu, po każdym biegu przesyłają nauczycielce zapis w aplikacji. Wszystko jest dokładnie zliczane i zapisywane. Na koniec będą drobne upominki i pamiątkowe medale.

- Patriotyzm kojarzy nam się z okresem wojennym. Trudno go wyrazić w czasie pokoju. Bieganiem chcemy pokazać, że jesteśmy aktywni, dbamy o zdrowie i kondycję fizyczną, a tym samym o dobro naszego kraju – dodaje Marta Ozimek, uczennica z Zespołu Szkół nr 3. - Na ten moment mam już prawie 30 kilometrów.

Będzie też tradycyjny „Bieg Niepodległości”. W tym roku to już czwarta edycja. Ma być wyjątkowo. Pabianicki bieg wpisuje się w tym roku w ogólnopolski projekt „100 biegów w 100 miastach na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”.

- Wyróżniamy się tym, że nie biegniemy na czas, nie ścigamy się i nieważne jest samo zwycięstwo, a uczestnictwo – tłumaczy Robert Lewera, organizator biegu.

Trasa będzie liczyła 11 kilometrów. Wybiegną o 11.00. Po drodze będą się zatrzymywać w miejscach związanych z latami pierwszej wojny światowej, czyli 1914-1918. Fakty historyczne opowiadać będą pasjonaci historii miasta z Towarzystwa Miłośników Dziejów Pabianic.

Zapisało się 109 osób. Dostaną pakiety, w których będą koszulki i medale. Wziąć udział w biegu może każdy. Drobne upominki przewidziano również dla tych, którzy nie zgłosili się wcześniej.

- Zachęcamy, aby przyszli w białych lub w czerwonych koszulkach. Postaramy się utworzyć flagę – mówi Lewera.

Tradycyjnie można będzie biec, iść z kijami nordic walking lub jechać na rowerze.

Po biegu w auli św. Anny przy kościele św. Mateusza odbędzie się „Legionowe Karaoke”. Będzie można pośpiewać pieśni patriotyczne. Tekst będzie wyświetlany na rzutniku.

Dzień wcześniej, czyli 10 listopada, dwóch pabianiczan z klubu „O co biega” będzie reprezentowało nasze miasto w „Supermaratonie Stulecia” w Warszawie. To Piotr Kardas i Piotr Pazdej.

Zaśpiewamy i pokażemy

Uczniowie wszystkich pabianickich szkół i przedszkoli uczą się całego hymnu. Wszystkie cztery zwrotki zaśpiewają podczas specjalnego apelu. „Rekord dla Niepodległej” będziemy bić 9 listopada o 11.11.

- Ja już umiem cały hymn. Ciocia w przedszkolu nas uczy i będziemy śpiewać go wszyscy razem – mówi 5-letni Julek z Przedszkola Miejskiego nr 13.

Akcję organizuje Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Radą Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej.

- Proponujemy, aby był to dzień w całości poświęcony obchodom rocznicowym. „Dzień dla Niepodległej” będzie stanowił zwieńczenie inicjatyw i działań, które młodzi ludzie realizowali przez cały rok szkolny – informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Towarzystwo Muzyczne im. Karola Nicze jest organizatorem dwóch koncertów z tej okazji. Pierwszy odbył się we wrześniu w kościele ewangelicko – augsburskim. Wystąpił Stefan Kończal. Towarzyszyli mu orkiestra i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Pabianicach oraz muzycy Orkiestry Kameralnej Polish Camerata. Kościół był wypełniony po brzegi.

Drugi koncert organizowany przez Towarzystwo Niczego odbędzie się 10 listopada o 17.00. Będzie to recital Jakuba Czekierdy, młodego pianisty, który przygotowuje się do Konkursu Chopinowskiego. Jest laureatem wielu nagród, występował na największych salach w kraju. Koncert odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury. Wstęp jest wolny.

Centrum Seniora razem z Miejską Radą Seniora przygotowuje słowno–muzyczny program artystyczny. Będzie on zaprezentowany w sali Miejskiego Ośrodka Kultury 9 listopada o 15.00. W programie znajdą się pieśni legionowe i piosenki z czasów wojny, a także poezja. Całość będzie przeplatana krótkimi informacjami na temat wydarzeń historycznych.

Każdy uczestnik dostanie biało-czerwony kotylion. Przygotują je seniorki z Centrum Seniora.

Rozwiązujemy testy i uczymy się historii

Dzieci i młodzież szkolna biorą udział w wielu konkursach, które są organizowane w szkołach. Zespół Szkół nr 3 obchodzi tę rocznicę wyjątkowo, bo patronem szkoły są Legioniści Miasta Pabianic. To ci pabianiczanie, którzy walczyli w czasie pierwszej wojny światowej o naszą wolność. Uczniowie z klasy 1 liceum o profilu socjalnym i 2 Technikum Ekonomiczno-Logistycznego przygotowują opowieść o niepodległości.

- Historia będzie pokazana z perspektywy praprababci i prapradziadka, którzy przeżyli pierwszą wojnę. Wyjdą ze starego obrazu, aby opowiedzieć historię swoim wnukom, dla których niepodległość nic nie znaczy. Na koniec jednak zrozumieją, jakie to ważne, że żyją w wolnym kraju – mówi Joanna Żuber, nauczycielka odpowiadająca za przygotowanie insenizacji.

Będą też konkursy poświęcone patronowi szkoły. Uczniowie mogą wziąć udział w historycznym teście wiedzy, konkursie dziennikarskim na artykuł historyczny, konkursie fotograficznym i poetyckim. Prace oceniać będzie m.in. Grażyna Grabowska, redaktor naczelna Życia Pabianic. Najlepszy artykuł związany z historią Pabianic w tym okresie zostanie opublikowany na łamach naszej gazety.

ZS 3 wspólnie z I Liceum Ogólnokształcącym organizuje również test wiedzy o niepodległości dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz konkurs recytatorski dla dzieci ze szkół podstawowych.

W Szkole Podstawowej nr 3 samorząd szkolny ogłosił konkurs plastyczny dla uczniów z klas czwartych, piątych i szóstych. Tematem jest „Niepodległa Polska”. Praca może przedstawiać organizacje, postacie związane z walką o niepodległość, walkę zbrojną oraz przełomowe wydarzenia stulecia niepodległej Polski. Natomiast uczniowie klas siódmych i ósmych mogą wziąć udział w konkursie literackim.

W wielu pabianickich przedszkolach zostanie zorganizowany pokaz mody patriotycznej. Przedszkolaki zaprezentują się również na scenie. Zaśpiewają patriotyczne pieśni.

Sprawdzić swoją wiedzę historyczną będzie miał okazję każdy pabianiczanin. Zapisy zakończą się we wtorek, 16 października. Zakres tematyczny konkursu obejmuje proces odbudowy państwa polskiego w latach 1914–1922. Konkurs będzie miał formę pisemnego testu. Czas na rozwiązanie zadań będzie wynosił 50 minut. Będzie przeprowadzony 5 lub 6 listopada. Dokładna data, czas i miejsce zostaną podane później, w zależności od ilości zgłoszonych drużyn. Ogłoszenie wyników i nagrodzenie zwycięzców odbędzie się 10 listopada w trakcie koncertu z okazji 11 listopada. Kartę zgłoszenia można złożyć w Wydziale Edukacji, Kultury i Sportu UM, ul. św. Jana 10, pok. 3. Organizatorkami konkursu są nauczyciele historii - Jolanta Marczuk z SP 3 i Barbara Mrowicka z II Liceum Ogólnokształcącego.

Obejrzymy

W Muzeum Miasta Pabianic będziemy mogli zwiedzać dwie nowe wystawy. Obie zostaną otwarte tydzień przed oficjalnymi obchodami. Wystawa "Pabianickie drogi do niepodległości" będzie planszowa, wykonana ze zbiorów muzeum. Stanie na stelażu zewnętrznym pomiędzy budynkami muzealnymi.

- Zgodnie z tytułem, przedstawimy jak wyglądał rok 1918 i droga do odzyskania niepodległości przez Polskę w naszym mieście – informuje Piotr Poreda z działu historycznego.

Druga wystawa będzie zatytułowana "Wyspa wolności". Przygotowana została przez Towarzystwo Przyjaciół Biblioteki Polskiej w Paryżu. Stanie w piwnicach Zamku.

Pabianiczanie zostaną zaproszeni do muzeum po oficjalnych uroczystościach, które będą punktem kulminacyjnym pabianickich obchodów. Uroczystości miejsko-powiatowe rozpoczną się tradycyjnie o 9.30 mszą świętą w kościele św. Mateusza. Mszę za ojczyznę wspólnie zamawiają władze miasta i powiatu. Później zostaną wygłoszone oficjalne przemówienia przed pomnikiem Legionisty, a na koniec delegacje złożą kwiaty. Można również zamiast na kwiaty przekazać pieniądze na szczytny cel. Rok temu dzięki tej akcji Towarzystwo im. św. Brata Alberta dostało prawie 4.500 złotych.

Tego dnia harcerze z pabianickiego hufca zorganizują grę terenową dla mieszkańców Pabianic.

W pabianickim komitecie honorowym, który koordynuje obchody niepodległości w mieście są m.in. samorządowcy, społecznicy i duchowni. Jest to 20 osób: Florian Wlaźlak, przewodniczący Rady Powiatu Pabianickiego, Andrzej Żeligowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Pabianicach, Maciej Łuczak, senator RP, Jan Berner, prezes koła Światowego Związku Żołnierzy AK, Cezary Petrus, komendant powiatowy policji w Pabianicach, Andrzej Bohdanowicz, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, Ryszard Stanek, dziekan dekanatu pabianickiego, ks. bp Jan Cieślar, biskup Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego, Krzysztof Górny, przewodniczący Rady Podregionu NSZZ Solidarność, Wanda Lelonek, przewodnicząca Komitetu Odbudowy Pomnika Niepodległości, Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego, Ryszard Szałowiło, prezes Koła Terenowego Związku Sybiraków, Jan Szuba, Honorowy Obywatel Pabianic, Henryk Brzyszcz, burmistrz Konstantynowa Łódzkiego, Henryk Gajda, wójt gminy Pabianice, Adam Topolski, wójt gminy Ksawerów, Grażyna Maślanka-Olczyk, wójt gminy Dłutów, Robert Jarzębak, wójt gminy Dobroń, Tadeusz Borkowski, wójt Lutomierska, Janusz Tomaszewski, wiceprezes Rady Ministrów w latach 1997-1999.