Recepta online w kilkanaście minut

Medspan - recepta online to usługa zdalnej konsultacji lekarskiej podczas, której lekarz będzie mógł wystawić e-receptę na potrzebne leki. Usługi e-wizyty stały się popularne podczas trwania pandemii COVID-19, mimo iż w Polsce były już świadczone ponad dziesięć lat temu.

Natomiast system e-recept, który został wprowadzony przez Ministerstwo Zdrowia umożliwił wystawianie dokumentów na leki bez bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Warto wiedzieć, że także pielęgniarka lub położna mogą wystawić e-receptę na niektóre leki.

Zamówienie konsultacji lekarskiej jest bardzo proste. Często wystarczy wybrać odpowiednią formę kontaktu z lekarzem ora uzupełnić wywiad medyczny np. związany z e-receptą na tabletki antykoncepcyjne https://medspan.pl/sklep/antykoncepcja/.

Należy pamiętać o tym, że w ramach e-konsultacji zazwyczaj receptę na tabletki antykoncepcyjne można uzyskać w ramach kontynuacji leczenia. Ginekolog podczas wizyty stacjonarnej powinien wdrożyć hormonalną antykoncepcje, jeżeli będzie stosowana po raz pierwszy. 

Po udzieleniu szczegółowych odpowiedzi na pytania, należy dokonać płatności oraz zaczekać na kontakt ze strony lekarza. Medyk skontaktuje się telefonicznie lub prześle kod e-recepty w wiadomości SMS lub na wskazany adres e-mail.

W ramach zdalnej konsultacji lekarskiej można także otrzymać e-receptę na antykoncepcje awaryjną, czyli tzw. tabletki dzień po https://medspan.pl/sklep/tabletka-po/ W ramach e-konsultacji lekarskiej można uzyskać e-receptę na różne leki, które są stosowane zarówno doraźnie, jak również w chorobach przewlekłych. Procedura realizacji jest bardzo podobna w wielu przychodniach online.

Należy pamiętać o tym, że usługi recept online nie służą sprzedaży e-recept, ponieważ jest to działanie nielegalne. Każdy formularz medyczny jest analizowany przez lekarza lub pielęgniarkę. Ponadto rozmowa telefoniczna również jest przeprowadzona przy udziale medyka. Niektóre przychodnie wspierają się interaktywnymi formularzami lub sztuczną inteligencją celem jeszcze szybszej realizacji konsultacji, lecz lekarz jest zawsze osobą decyzyjną.

Lekarz ma prawo odmówić wystawienia e-recepty, przekazując odpowiednie zalecenia lub zalecając inny lek. Jest odpowiedzialny za każdą decyzję medyczną, więc jeżeli wystąpią przeciwwskazania, to lekarz nie wystawi e-recepty.

Więcej informacji na temat realizacji e-konsultacji z możliwością otrzymania e-recepty, można przeczytać na stronie: https://medspan.pl/blog/jak-zamowic-recepte-przez-internet-podpowiadamy/

Realizacja e-recepty

E-receptę można realizować w każdej aptece na terenie Polski. Nawet tą, która jest wystawiona w ramach e recepty online. Druki dokumentu niczym się nie różnią. Zawierają kod e-recepty, a także kod kreskowy, który można zeskanować.

Warto zwrócić uwagę na czas realizacji e-recepty. Standardowo jest ona ważna 30 dni, lecz w sytuacji antybiotyków, będzie ważna tylko 7 dni. Osoby, które korzystają z mobilnej aplikacji IKP mogą otrzymać powiadomienie o tym, że ważność e-recepty się kończy. Ma to na celu zmniejszenie incydentów w których e-recepta została przeterminowana.

Realizując e-receptę w aptece należy podać czterocyfrowy kod + numer PESEL. Ewentualnie pokazać wydruk e-recepty lub aplikacje mobilną.

W chwili obecnej nie ma możliwości otrzymania e-recepty transgranicznej. Obecnie trwają prace i być może system zostanie uruchomiony w tym roku lub w przyszłym.

Zwolnienie lekarskie oraz e-skierowanie

Warto nadmienić, że w ramach zdalnych konsultacji lekarskich, lekarz może także wystawić e-ZLA, czyli zwolnienie lekarskie, a także e-skierowanie. Należy pamiętać o tym, że zwolnienie lekarskie będzie wystawione na krótki okres czasu, a także zazwyczaj nie ma możliwości przedłużenia e-zwolnienia online. Ponadto jeżeli lekarz stwierdzi, że stan zdrowia pacjenta wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań np. badania fizykalnego, to może odmówić wystawienia zwolnienia lekarskiego z adnotacją zalecającą konsultacje stacjonarną.

Usługi e-porada lekarskich są ułatwieniem, lecz nie zawsze ta forma kontaktu z lekarzem będzie bezpieczną z powodu ograniczeń jakie są związane z telemedycyną.

W ramach teleporady pacjent może także otrzymać e-skierowanie, lecz  należy pamiętać o tym, że usługa ze skierowania będzie pełnopłatna, jeżeli placówka w której wystawiono e-skierowanie nie będzie miała podpisanej umowy z NFZ. Oczywiście to nie dotyczy przychodni, które świadczą własne usługi abonamentowe. Zatem, jeżeli na stronie internetowej przychodni online jest informacja, że jest możliwość otrzymania e-skierowania, to warto dopytać o szczegóły.

Bezpieczeństwo danych

Przed skorzystaniem z usług e-konsultacji zaleca się także zapoznanie z regulaminem oraz polityką prywatności, ponieważ regulują one istotne aspekty związane z przebiegiem konsultacji, a także bezpieczeństwem danych.