Spędzanie czasu na łonie natury bywa przyjemnością, z której chętnie korzysta wiele osób. Również w okolicy Pabianic można znaleźć wspaniałe miejsca do relaksu i biwakowania z rodziną czy znajomymi. Zanim jednak podejmie się decyzję o wyjściu w plener, warto zebrać odpowiedni ekwipunek. Do najważniejszych elementów zaliczają się choćby latarki.
Dlaczego latarka to niezbędny produkt podczas biwakowania? Jakie rodzaje latarek sprawdzą się najlepiej? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.
Trudno wyobrazić sobie wyposażenie biwakowego plecaka bez latarki. To dzięki niej można przemieszczać się w nierównym terenie w nocy bez obaw o upadek – zwiększa bezpieczeństwo, komfort i swobodę korzystania z aktywności na zewnątrz. Odpowiednio dobrana latarka ułatwia wykonywanie rozmaitych czynności, gdy zaczyna brakować światła.
Należy tylko postawić na odpowiednie rozwiązanie – dopasowane do codziennego zestawu EDC albo ekwipunku biwakowego do konkretnego typu eskapady.
Istnieje wiele typów latarek, które można zabrać ze sobą na biwak. Każda z nich wyróżnia się konkretnymi zaletami, ma też pewne ograniczenia. Spory wybór takich produktów oferuje na przykład Karaluch.
Do dyspozycji biwakowiczów są:
Latarki ręczne to najbardziej klasyczne rozwiązanie. Występują w wielu wariantach i wielkościach, zapewniają różne tryby działania (również takie o dużej mocy światła). Ich zasięg jest spory, co ułatwia przemieszczanie się w terenie. Bez trudu da się skierować strumień światła w odpowiednim kierunku. Pewnym mankamentem jest niestety fakt, że takie produkty wymagają trzymania w ręku, co niekiedy utrudnia wykonywanie pewnych zadań.
Latarki czołowe umieszcza się w specjalnych opaskach na głowę. Dzięki temu zyskuje się wolne ręce, by łatwiej wykonywać niezbędne czynności lub swobodniej przemieszczać się w nieznanym terenie. Produkty oświetleniowe są lekkie i kompaktowe. Równocześnie jednak miewają dość ograniczoną moc światła, często mniejszą niż klasyczne modele ręczne.
Latarki biwakowe to modele wiszące, do zawieszenia na namiocie lub ustawienia na stole kempingowym. Zapewniają mocno rozproszone światło wokół (w promieniu 360o od źródła). Latarki campingowe są dość duże, a przy tym nie sprawdzają się, jeżeli chciałoby się oświetlić nieco większy obszar.
Kiedy poszukuje się latarki na wyjazd, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Podstawą jest oczywiście strumień światła – trzeba sprawdzić, czy maksymalna jasność odpowiada konkretnym potrzebom. Powinno się przyjrzeć się dostępnym trybom świecenia – czasami przydaje się bowiem regulacja natężenia, światło migające lub czerwone. Nie bez znaczenia podczas wypadu w plener jest też zasilanie. Należy sprawdzić, jak długo latarka może pracować bez przerwy, a także zaopatrzyć się w dodatkowe baterie, akumulatory. W bardzo niedostępnych terenach opcją mogą być modele na dynamo albo… zasilane z energii słonecznej (tzw. latarki solarne).
Nie zapominajmy również o tym, że dobra latarka na biwak musi być trwała, wykonana z solidnych materiałów i w pełni odporna na działanie czynników atmosferycznych.
Dobrej jakości latarka przydaje się w różnych sytuacjach. Zdecydowanie jest też nieodzownym elementem ekwipunku, który trzeba zabrać ze sobą na biwak – ułatwia życie, zwiększa bezpieczeństwo i pozwala jeszcze przyjemniej spędzić czas.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz