Różnice dotyczą budowy i specyfiki działania, wydajności, a także ceny. Jednym z typów jest nebulizator siateczkowy. Istotnym elementem tego urządzenia jest drobna siateczka, rodzaj błony z licznymi otworami o bardzo małej średnicy.

Dlaczego warto wybrać nebulizator siateczkowy?

Wśród dostępnych w sprzedaży nebulizatorów występują pewne różnice – warto zwrócić na nie uwagę, by wybrać najlepszy model. Zdecydowanie polecane są nebulizatory siateczkowe, które charakteryzuje wysoka wydajność pracy i równie wysoka jakość aerozolu, jaki tworzą te urządzenia. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu siateczki. To ogólnie podtyp nebulizatora membranowego, ale o zwiększonych parametrach działania. Rozdrobnienie substancji leczniczej jest bardzo ważne, im mniejsze będą cząsteczki, tym łatwiej dostaną się w określone miejsce dróg oddechowych. Pomimo wysokiej dokładności działania, nebulizator siateczkowy jest jednym z najlżejszych dostępnych modeli.

Nebulizator siateczkowy – kiedy może być stosowany?

Na nebulizator siateczkowy można zdecydować się zawsze w związku z oferowaną wysoką jakością pracy i ogólnymi parametrami urządzenia. Jest to sprzęt łatwy w zastosowaniu i umożliwiający zabieranie go wszędzie ze sobą z uwagi na niską wagę. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, czym będą robione inhalacje i jakie substancje lecznicze będą podawane. Niektóre mają zbyt wysoką gęstość, by przedostać się przez membranę o tak drobnych otworach. Zamiast ciągle czyścić siateczkę,w takiej sytuacji lepiej posłużyć się innym modelem np. pneumatycznym. Wybór nebulizatora można skonsultować z lekarzem, farmaceutą lub doświadczonym użytkownikiem.

Dla kogo będzie odpowiedni nebulizator siateczkowy?

Terapia różnych chorób układu oddechowego będzie dużo skuteczniejsza dzięki wykorzystaniu nebulizatora. Wybór modelu siateczkowego jest bardzo zalecany z uwagi na optymalne rozdrobnienie substancji leczniczej. Ma to bezpośredni wpływ na utrzymywanie odpowiedniego stężenia tej substancji w aerozolu. Istnieją pewne substancje nieodpowiednie do zastosowania w modelu siateczkowym, np. kwas hialuronowy. Większość zalecanych leków czy też roztworów (roztwór soli fizjologicznej, para wodna nasycona olejkami eterycznymi) nadaje się jednak z powodzeniem do robienia inhalacji.

Urządzenie można stosować przez zalecane 5 – 10 minut, ale przez cały ten czas inhalacja będzie tak samo wartościowa. Nebulizator siateczkowy jest szczególnie często wybierany dla małych pacjentów, w przypadku których jakość roztworu ma wyjątkowe znaczenie, na przykład dla niemowląt. Niemowlęta nie mają jeszcze tak wydajnego układu oddechowego, więc często zachodzi konieczność zwiększenia zalecanego czasu bez strat. Jest to jak najbardziej możliwe w tym modelu, bo aerozol dzięki drobnym otworom zachowuje wysokie parametry.

Podsumowując, jednym z dostępnych modeli nebulizatorów są urządzenia z membraną. Membrana może być różna, ta z drobnymi otworami określana jest siateczką i zapewnia bardzo dobre rezultaty inhalacji. Nie można wykorzystywać tych urządzeń do inhalacji kwasem hialuronowym.