Ma on także duży wpływ na estetykę obiektu. Co zatem wybrać? Czy lepiej sprawdzi się dachówka, czy blachodachówka?

Czym charakteryzuje się dachówka ceramiczna?

Dachówka ceramiczna to tradycyjny materiał pokrycia dachowego. Jest wykorzystywany już od setek lat i wciąż cieszy się uznaniem. Jest trwały, ale jednocześnie dosyć ciężki.

Ciężar pokrycia dachowego z tego materiału stanowi zarówno jego zaletę, jak i wadę. Z jednej strony nadaje mu wysoką solidność i odporność na silne porywy wiatru. Z drugiej strony jednak tak ciężki materiał nie sprawdzi się wszędzie. Na lekkich konstrukcjach lepszym wyborem będzie blachodachówka lub pokrycie z arkuszy blachy profilowanej.

Blachodachówka w wielu przypadkach stanowi znacznie korzystniejszy wybór. Przede wszystkim swoją trwałością dorównuje dachówce ceramicznej. Nowoczesne pokrycia z blachy są zabezpieczane specjalistycznymi powłokami, które chronią je przed wpływem czynników zewnętrznych.

Blachodachówka jest też znacznie lżejsza, więc w jej przypadku nie występują ograniczenia montażowe. Ten materiał może być stosowany w przypadku dowolnej konstrukcji więźby dachowej. Można go układać na każdym typie dachu bez szkody dla jego stabilności.

To sprawia, że pokrycia dachowe z blachy cieszą się bardzo dużą popularnością i są chętniej wybierane niż tradycyjna dachówka.

Blachodachówka – charakterystyka

Fakt, że pokrycie dachowe w postaci blachodachówki jest dziś jednym z najchętniej stosowanych jest wynikiem kilku czynników. Przede wszystkim blachodachówkę układa się na niemal każdym rodzaju konstrukcji. Kąt nachylenia połaci dachowej, kształt dachu, czy to, jak będzie przebiegać ułożenie izolacji cieplnej nie ma większego znaczenia. Można więc mówić o sporej uniwersalności — ten materiał może być stosowany w przypadku dowolnej konstrukcji więźby dachowej.

Arkusze blachodachówki są również lekkie. Każda więźba dachowa udźwignie ich ciężar, a dach pokryty takim materiałem będzie w pełni bezpieczny. Istotną zaletą jest także wygląd blachodachówek. Ich walory estetyczne nie ustępują takim materiałom, jak dachówki cementowe czy ceramiczne.

Dachówka ceramiczna czy blachodachówka – porównanie

Oba pokrycia dachowe mają swoje zalety i wady. Już na etapie budowy domu warto się im przyjrzeć, aby dokonać trafnego wyboru. Powinien on zależeć głównie od konstrukcji dachu. Jeśli jest ona zbyt słaba, dachówki ceramiczne mogą okazać się zbyt ciężkie. Arkusz blachodachówki jest zdecydowanie lżejszy, więc lepiej się sprawdzi.

Wybór pokrycia dachowego zależy również od upodobań estetycznych inwestora. Warto zadbać o to, aby kolor współgrał ze stolarką budowlaną i odcieniem elewacji, tak by stanowić konsekwencję architektury budynku. Dobrym pomysłem jest również dopasowanie barwy pokrycia dachowego do kolorów sąsiednich dachów. To pozwoli zachować spójność wizualną w Twojej najbliższej okolicy.

Jeśli wymieniasz istniejące pokrycie na nowe, bo przeprowadzasz remont starego dachu, również weź te kwestie pod uwagę.

Różnica cenowa

Zastanawiasz się, co jest lepsze — dachówka czy blachodachówka? Warto przyjrzeć się kwestii wydatków na zakup i montaż pokrycia. W tym zestawieniu blachodachówka wypada znacznie lepiej. Jest ona nie tylko tańsza, ale również ma liczne zalety. Arkusze blachy zapewniają trwałość powłoki, dają dobrą izolację cieplną i są lżejsze niż tradycyjne dachówki. A to wszystko w niższej cenie — w przypadku blachodachówki oszczędności są spore.

Podsumowanie

Nie wiesz, jaki rodzaj pokrycia dachowego wybrać? Szukasz materiału, który zastąpi dachówkę ceramiczną? Przejrzyj ofertę Florian Centrum. Znajdziesz w niej wiele cennych inspiracji, a przede wszystkim wysokiej klasy materiały pokryciowe dopasowane do Twojego kształtu dachu, kompatybilne z wybraną membraną dachową i odpowiadające Twoim upodobaniom estetycznym.