Nie jest skomplikowaną procedurą, a dawczynie mogą liczyć na rekompensatę – zwrot kosztów za niedogodności i poświęcony czas. Na czym dokładnie polega oddanie komórek jajowych, kto może zostać dawczynią i gdzie się zgłosić?

Jak działa dawstwo komórek jajowych?

Skorzystanie z komórek jajowych dawczyni zaleca się w przypadku braku możliwości otrzymania dojrzałych komórek jajowych. Najczęstszym wskazaniem jest przedwczesne wygaśnięcie czynności jajników oraz niepowodzenia leczenie metodą in vitro. 

W takich sytuacjach możliwe jest zastosowanie zapłodnienia metodą in vitro
z wykorzystaniem komórki jajowej anonimowej dawczyni. Warto podkreślić, że dawstwo gamet ma charakter anonimowy dla każdej ze stron.

Kto może zostać dawczynią komórek jajowych?

Aby przekazać komórki jajowe do programu dawstwa komórek jajowych, trzeba spełnić określone kryteria, przede wszystkim zdrowotne. Dawczynią może zostać osoba z ujemnymi badaniami w kierunku chorób zakaźnych (takimi jak HIV, HBV, HCV, kiła).
W trakcie kwalifikacji do dawstwa wykonuje się badanie genetyczne w kierunku najczęstszych chorób genetycznych - np. mukowiscydoza.

W ramach kwalifikacji wyklucza się także cukrzycę, nadciśnienie, czy inne choroby przewlekłe (lub też duże ryzyko ich wystąpienia, w związku z występowaniem tych chorób w rodzinie). Dawczyni komórek jajowych nie może być też obciążona poważnymi chorobami neurologicznymi i psychicznymi. Wykluczone są również wszelkiego rodzaju nałogi i nieprawidłowe BMI.

Dawstwo komórek jajowych – gdzie się zgłosić?

Kobieta, która chciałaby wesprzeć inne kobiety borykające się z problemem niepłodności, może rozpocząć program, który trwa kilka tygodni i wymaga kilku wizyt w specjalistycznej klinice.

Komórki jajowe można oddać w klinikach leczenia niepłodności Gameta w Łodzi, Chęcinach koło Kielc i Bydgoszczy. Do programu mogą przystąpić zdrowie kobiety w wieku od 20 do 34 lat. Dane kontaktowe:

  • e-mail: dawczynie@gameta.pl

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej https://bankkomorek.gameta.pl/, która dostępna jest również w języku ukraińskim: донором яйцеклітин.

Warto zaznaczyć, że dawstwo komórek nie obniża płodności dawczyni i jest w pełni bezpieczne dla jej zdrowia. Kobiety, które zdecydowały się pomóc innym parom w ten sposób, mogą liczyć na rekompensatę (zwrot kosztów) maksymalnie do 4700 zł. 

Jak wygląda proces dawstwa komórek?

Najważniejsze etapy procesu dawstwa komórek jajowych, to:

  • Wypełnienie formularza na stronie.
  • Wstępna rozmowa z pracownikiem kliniki leczenia niepłodności – w trakcie której kobieta może zapoznać się ze szczegółami procedury, uzyskać odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości.
  • Wizyta w klinice – konsultacja lekarska, podczas której zostanie przeprowadzony wywiad rodzinny i medyczny oraz – jeśli nie pojawią się przeciwwskazania – skierowanie na specjalistyczne badania i testy.
  • Badania – badania w kierunku nosicielstwa chorób zakaźnych i genetycznych, badania ginekologiczne, USG i wszystkie inne konieczne do potwierdzenia dobrego stanu zdrowia.
  • Kwalifikacja do programu – na podstawie wyników przeprowadzonych badań.

Pobranie komórek jajowych (punkcja) – zabieg poprzedza hormonalna stymulacja owulacji, pozwalająca uzyskać więcej komórek niż w standardowym cyklu. Punkcja jest zabiegiem małoinwazyjnym, bezbolesnym (przeprowadza się ją w znieczuleniu ogólnym) i szybkim – trwa zwykle około 15 minut i nie wymaga długiej hospitalizacji.