Jednocześnie duży wpływ mają czynniki środowiskowe, ale też zaburzenia układu immunologicznego. Warto wiedzieć, że choć jest to choroba przewlekła, to jednak można zmniejszyć intensywność objawów, ale też doprowadzić do całkowitej remisji.
AZS - ogranicz stres i postaw na zdrowe jedzenie
Atopowe zapalenie skóry daje dosyć charakterystyczne objawy. Często pojawia się zaczerwienienie, ale też duża suchość, do tego dochodzi swędzenie i pieczenie oraz skłonność do zakażeń bakteryjnych. Zmiany mogą znajdować się w miejscach zgięć, choćby łokci czy na kolan, ale też na szyi czy twarzy. Mogą obejmować nawet duże powierzchnie skóry. Jednocześnie choroba może się nasilać choćby z powoduje stresu, który ma działanie destrukcyjne i zaburza pracę układu immunologicznego. Rzecz jasna żyjąc w XXI wieku raczej nie ma szans na eliminację wszystkich czynników stresogennych. Jednak są sposoby, które sprawiają, że zdecydowanie lepiej można sobie z nimi radzić. Jednym z tych sposobów jest aktywność fizyczna. Trzeba ćwiczyć codziennie. Można też jeździć na rowerze czy rolkach. Należy jednak zrezygnować z basenu, bo chlor podrażnia skórę i nasila objawy. Podczas wysiłku wytwarzają się endorfiny, czyli hormony szczęścia, które łagodzą stres. Należy jeszcze zadbać o prawidłową dietą. To, że powinna być oparta na dużej ilości warzyw wydaje się czymś oczywistym. Ale prawda jest taka, że nadal wiele osób nie odżywia się zdrowo i wybiera jedzenie śmieciowe, które zasadniczo nie ma żadnej wartości odżywczej, za to ma dużo konserwantów oraz dużo kalorii. W diecie należy zwiększyć podaż witamin A, C i E, które mają działanie przeciwzapalne, ale też określane są witaminami młodości. Następnie trzeba też zwiększyć podać kwasów Omega-3. Mają one działanie przeciwzapalne, ale też łagodzą podrażnienia i przyśpieszają proces gojenia się skóry. Produkty bogate w kwasy Omega-3 to ryby morskie, ale też rośliny strączkowe czy też oleje roślinne. Zaleca się picie jednej filiżanki herbaty zielonej w ciągu dnia, gdyż jest świetnym źródłem antyoksydantów.
Pielęgnacja i nawilżenie - tak musisz dbać o skórę atopową
Skóra atopowa wymaga szczególnej pielęgnacji. Nie może być przypadkowa. Zabronione jest stosowanie kosmetyków, które w swoim składzie mają SLES czy SLS, gdyż podrażniają skórę i niszczą jej warstwę lipidową. Należy natomiast stosować kosmetyki przeznaczone właśnie do skóry atopowej, czyli takie, które w swoim składzie mają ceramidy. Właśnie one odbudowują strukturę skóry, działając jako dobrej jakości spoina. Skóra jest wzmocniona, ale też nie jest podatna na szkodliwe promieniowanie UV. Ceramidy pozwalają też na utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia. Dodatkowo w składzie może znaleźć się niacynamid, który ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Reguluje wydzielanie sebum i dzięki temu nie dochodzi do kolejnych wykwitów na skórze. Nie wysusza także skóry. Koniecznie do codziennej pielęgnacji używajcie emolientów, natomiast zrezygnujcie ze stosowania mydła. Mitem jest, że szare mydło jest zalecane przy atopowym zapaleniu skóry. Wręcz przeciwnie, może jedynie nasilać objawy. Raz w tygodniu stosujcie olejowanie. Możecie zdecydować się na oleje takie jak rycynowy czy migdałowy. Świetne działanie ma olej kokosowy.
Komentarze do artykułu: Atopowe zapalenie skóry
Nasi internauci napisali 0 komentarzy