W tę uroczystość znakomicie wpasowali się sami zawodnicy, efektownie wygrywając z drużyną ze stolicy 45:16. Zarząd klubu uczcił jubileusz efektownym i pysznym tortem, którym częstowano zawodników, sędziów i kibiców. Były też nagrody i odznaczenia, które wręczał Marek Sobolczyk, prezes Łódzkiego Związku Piłki Ręcznej:
Złota odznaka za zasługi dla piłki ręcznej – Stefan Grzanka.
Srebrne odznaki otrzymali Mateusz Oklejak i Bartosz Gościłowicz.
Brązowe odznaki otrzymali Magdalena Borowiec, Konrad Witczak oraz Jacek Słabęcki.
Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Pabiks zostało powołane do życia w 2003 roku. Na czele klubu stanął prezes Seweryn Krajewski, wiceprezesami zostali Marcin Mieszkalski oraz Włodzimierz Stawicki, funkcję skarbnika pełnił Marek Jodko, zaś w skład zarządu weszli Marek Ostojski oraz Tomasz Bednarek.
Już w pierwszym sezonie (2003/04) drużyna Pabiksu Gwarant świętowała awans do pierwszej ligi, będącej zapleczem ekstraklasy, wyprzedzając na finiszu dwie Wisły: pierwszą z Sandomierza i drugą z Puław.
Skład mistrzowskiej drużyny tworzyli:
Bramkarze – Paweł Czapelka, Mateusz Oklejak, Marcin Zajkiewicz
Zawodnicy z pola – Radosław Benkes, Marek Karbownik, Marcin Kotala, Andrzej Lasowy, Michał Matyjasik, Radosław Matyjasik, Tomasz Mielczarek, Piotr Miller, Dominik Płócienniczak, Jakub Płócienniczak, Włodzimierz Stawicki (grający trener), Jakub Walocha, Dariusz Wróbel.
Niestety, przygoda z zapleczem ekstraklasy trwała jedynie rok. Później seniorzy Pabiksu nawet zniknęli z mapy Polski, by w 2008 roku wrócić do rozgrywek III ligi i po roku świętować awans do II ligi.
Promocję wywalczyli:
Bramkarze – Grzegorz Brański, Damian Gras, Marcin Grzanka Mateusz Oklejak.
Zawodnicy z pola – Łukasz Dumka, Michał Kaflak, Ryszard Klimczak, Łukasz Miller, Adam Paruszewski, Łukasz Raszewski, Sebastian Stawicki, Włodzimierz Stawicki (grający trener), Marcin Strzelec, Marcin Trojanowski, Dariusz Wróbel, Mariusz Waliszewski, Daniel Zajączkowski.
Od tej pory pabianiczanie z lepszym lub gorszym skutkiem grali na trzecim poziomie rozgrywkowym. W 2015 roku funkcję trenera objął znany w regionie Adam Jędraszczyk, lecz niewiele to pomogło naszym szczypiornistom. Jędraszczyk pożegnał się z Pabiksem jeszcze przed końcem rozgrywek, a drużynę poprowadzili Kacper Żuk i grający wiceprezes, Bartosz Gościłowicz.
W sezonie 2016/17 Pabiks przystąpił do rozgrywek III ligi. Po roku znów wrócili w szeregi drugoligowców, choć stało się to nie na boisku, lecz w zaciszu związkowych gabinetów. W nowy, drugoligowy sezon pabianicki klub wszedł z nowym szefem u steru, którym został Bartosz Gościłowicz (zmienił Marcina Zajkiewicza). Drużynę z ławki prowadził Sebastian Rajchert, który pracował do roku 2020. Wówczas szkoleniowcem został były trener ekstraklasowego MMTS Kwidzyn, Dmytro Zinchuk.
Już na dwie kolejki przed końcem pierwszego sezonu pracy w Pabianicach Zinchuk świętował awans do pierwszej ligi. Był to awans, którego de facto… nie było. Mądre głowy z handballowej centrali postanowiły utworzyć Ligę Centralną, w której zabrakło miejsca dla pabianiczan. Choć zmieniła się nazwa ligi (drugą przemianowano na pierwszą), to Pabiks został na trzecim poziomie rozgrywek. Zinchuk pracował w Pabiksie do lata 2023. Celu, jakim był awans na zaplecze Superligi, nie zrealizował. W tym sezonie drużynę prowadzi Michał Przybylski i (jak na razie) pod jego wodzą zespół przegrał tylko jeden mecz.
Pabiks to nie tylko piłka ręczna w wydaniu mężczyzn, ale i kobiet. W sezonie 2021/22 drużyna pań pod wodzą Mateusza Oklejaka grała w II lidze. Po roku drużynę wycofano z rozgrywek. W historycznym – na razie jedynym – sezonie, Pabiks reprezentowały:
Bramkarki: Aleksandra Frontczak, Maria Hoffman, Żaklina Wróblewska.
Zawodniczki z pola: Marta Animucka, Katarzyna Balicka, Magdalena Borowiec, Nikola Działecka, Sandra Filipczak, Weronika Idzikowska, Zuzanna Kłębowska, Weronika Łakomicka, Julia Miller, Gabriela Nakielska, Katarzyna Ostros, Julia Pisarek, Katarzyna Płachecka, Michalina Ratajczyk, Nadia Retelewska, Katarzyna Sobińska, Julia Stolarek, Marta Szumska.
Rok wcześniej, tuż przed wybuchem pandemii covid-19 mistrzyniami województwa juniorek została drużyna prowadzona przez Mateusza Oklejaka.
O przyszłość męskiej sekcji nie należy się martwić – w tym roku młodzicy Pabiksu zostali mistrzem województwa i grali w 1/16 finału mistrzostw Polski. Podopieczni Magdaleny Borowiec grali w składzie:
Bramkarz: Franciszek Malinowski
Zawodnicy z pola: Olivier Kiegler, Szymon Wielgus, Cezary Rzeźniczak, Kacper Wojtaszek, Cyprian Makowski, Marcin Socha, Kamil Golenia, Radosław Marczak, Przemysław Peć, Wojciech Kurpeta, Michał Gorzela, Michał Nowak, Mateusz Woźniak, Dawid Bury, Jakub Bekier.
Piłka ręczna w Pabianicach istnieje już 68 lat (w 1955 roku Włókniarz zgłosił drużynę do rozgrywek okręgowych) i – mimo wielu zawirowań, także pod szyldem Pabiksu – na razie ma się bardzo dobrze, choćby za sprawą hojnie wspierającej klub firmy Impact.
Zatem, naszemu jubilatowi życzymy stu lat i kolejnych awansów. Na razie czekamy na ten do Ligi Centralnej.
Korzystałem z fragmentów książki Bogumiła Malinowskiego „50 lat piłki ręcznej w Pabianicach”.
Grzegorz Ziarkowski
Komentarze do artykułu: SPR Pabiks skończył 20 lat
Nasi internauci napisali 0 komentarzy