Miasto wyda w tym roku na utrzymanie porządku w pasach drogowych 1.777. 000 złotych, czyli o 700 tys. zł więcej niż w roku 2024. Prace porządkowe w Pabianicach rozpoczęły się w połowie marca. Będą nowe nasadzenia zieleni
Zarząd Dróg Miejskich podsumował działania podczas "akcji zima". Od 15 listopada 2024 do 15 kwietnia do utrzymania miejskich dróg i chodników zużyto ok. 573 ton soli i 429 ton piasku. W użyciu były 4 pługopiaskarki, 2 ładowarki, 3 ciągniki z pługiem i posypywarką.
- Przez cały ten okres istniał zespół dyżurnych, którzy przez 24 godziny na dobę monitorowali stan prognozy pogody i którzy badali stan pabianickich jezdni - powiedział podczas czwartkowego briefingu prasowego wiceprezydent Dawid Zakrzewski.
Jak podkreślił zastępca prezydenta, to właśnie dzięki dostępnemu sprzętowi i zmianie struktury używanej mieszanki, ZDM zapewnił w tym sezonie zimowym jakość czarnych dróg nawet po opadach śniegu.
- Oprócz tego odśnieżaliśmy nie tylko główne szlaki komunikacyjne i trasy, którymi najczęściej poruszają się pabianiczanie, ale również wszystkie ulice utwardzone, także te boczne - dodał.
Prace porządkowe objęły 195 przystanków komunikacji miejskiej i 9 parkingów rowerowych (zamiatanie, usuwanie zanieczyszczeń, mycie wiat, czyszczenie ławek, gablot, tablic systemu informacji pasażerskiej). Oprócz prac prowadzonych na bieżąco, w drugiej połowie marca odbyło się gruntowne mycie wiat.
W drugiej połowie marca rozpoczęło się również pozimowe porządkowanie terenów będących w zarządzie Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej: sprzątanie chodników, terenów zielonych, usuwanie liści i drobnych gałęzi. Prace wykonują pracownicy ZGM oraz od marca firma zewnętrzna, która odpowiada za utrzymanie porządku na terenie osiedla „Piaski”. Wszelkie prace porządkowe powinny zakończyć się przed świętami wielkanocnymi.
W ramach pozimowego sprzątania miasta pod koniec marca rozpoczęło się porządkowanie miejskich parków i skwerów. Do posprzątania jest około 40 hektarów. Prace odbywają się etapami. Do obowiązków sprzątających należą: wygrabianie trawników, usuwanie liści, zamiatanie alejek i placów, pielęgnacja zieleni.
Firmy sprzątające, które wyłoniono w przetargu, są odpowiedzialne za porządki w danym rejonie miasta. Firma Kawu Serwis z Bełchatowa: skwery przy ul. Kaplicznej/Warszawskiej, ul. św. Rocha/Traugutta, ul. Kościuszki/Skłodowskiej, ul. Grobelnej/Kilińskiego, Bulwary, park Jordanowski przy ul. Zielonej, park Hadriana przy ul. Wspólnej, skwery przy ul. Szarych Szeregów oraz Wiejskiej, pas zieleni przy ul. Łaskiej oraz park Wolności, łącznie z wybiegiem dla psów.
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Cis z Łasku sprząta: park im. Słowackiego, plac na Starym Rynku oraz plac przy kościele św. Mateusza i pomniku Legionisty.
Równolegle prowadzone są przeglądy na placach zabaw dla dzieci i siłowniach plenerowych. Konserwowane, malowane lub wymieniane są ławki i inne elementy małej architektury.
Więcej zieleni w mieście
Wydział Ochrony Środowiska UM rozpoczął pierwsze nasadzenia zieleni. Na początek posadzono 30 drzew w parku Słowackiego. Do końca czerwca będzie o 65 więcej m.in. w: parku Wolności, na Starym Rynku i zieleńcu przy ul. Jana Pawła II 70. Wybrane gatunki to wiśnia, grab, klon i brzoza.
W parku Słowackiego odnowiono rabaty. Posadzono tam m.in. róże a na skwerze przy ul. Szarych Szeregów zakwitną m.in. ozdobne hortensje. Do świąt na rabaty zieleni z hortensjami, trawami, lawendą i szałwią zostaną zamienione trawniki w pasie drogowym wzdłuż ul. Łaskiej (od „Pierożka” do skrzyżowania z ul. Ostatnią).
W ubiegłym roku na rabaty zamienione zostały trawniki u zbiegu ul. Sikorskiego i Warszawskiej (220 ozdobnych krzewów) oraz zieleńce przy Szkole Podstawowej nr 5 i na ul. Zamkowej przy Pułaskiego (rośliny cebulowe, hortensje, trawy ozdobne, szałwia).
Przy ul. Łaskiej, między ul. Szarych Szeregów a Wiejską, Urząd Miejski zleci zaprojektowanie małych latarni, które dodatkowo poprawią oświetlenie chodnika i drogi rowerowej.
Harmonogram porządków
Zarząd Dróg Miejskich ustalił harmonogram porządków na najbliższe tygodnie. Wykaz prac będzie opublikowany na profilu facebook ZDM, jego stronie internetowej oraz w lokalnej prasie. Podobnie będzie z terminarzem czyszczenia wpustów ulicznych.
10 kwietnia firma Drewzel zaczęła zamiatanie ulic, chodników i ścieżek rowerowych - usuwanie zalegającego piasku, trawy na obrzeżach i śmieci. Do 30 maja pracować będą zamiatarki wyposażone w odkurzacz i zraszacz z wodą oraz ekipy sprzątające. Oczyszczanie obejmie 72 km jezdni i 157 tys. m kw. chodników i ścieżek rowerowych.
Inne prace porządkowe zaplanowane przez ZDM to: odnowienie oznakowania poziomego (kwiecień, maj), koszenie w pasach drogowych i zabiegi pielęgnacyjne zieleni (maj, czerwiec, 380 tys. m kw.), czyszczenie wpustów ulicznych (maj, czerwiec) i na bieżąco równanie dróg gruntowych.
Miasto w swoich zasobach ma około 700 ulicznych pojemników na odpadki. Pabianiczanie narzekają, że jest ich wciąż za mało. ZDM dostawi w pasach drogowych nowych 30 koszy na śmieci i wystąpi o to samo do pozostałych zarządców dróg na terenie miasta.
Trwa również sprzątanie dróg powiatowych.
Patriota16:09, 10.04.2025
Fajne te "porządki", tylko że nie sprzątnięto tego rozrzucanego zimą piasku z chodników, bo tam pełno go było po zimie wskutek narzucania przez samochody. Musieli sobie z tym radzić mieszkańcy usuwając we własnym zakresie. Tylko nikomu z UM nie przyszło do głowy. CO z tym piaskiem robić, jeśli nie ma się go gdzie wysypać (do pojemników na śmieci przecież nie wolno).
Ja z Pabianic 18:44, 10.04.2025
To co urząd nazywa sprzątaniem to niezły cyrk. I za to ktoś powinien ponieść odpowiedzialność. To wywalanie miejskiej kasy w błoto.
Szczota na samochodzie to rzadkość a polewaczka to już zapomniany sprzęt.
Jednak jest masowy wylęg gości z dmuchawami. I to jest ten cyrk. Chodzą i przedmuchując cały syfon i kurz z lewej na prawa i z prawa na lewą. A co robią z zebranym piachem ? Wdmuchują do kratek ściekowych. To jest cyrk.
drynda21:00, 10.04.2025
Dziwnym jest że w tak zatłoczonym przez drzewa miejscu jakim jest park wolności,będą nasadzenia Poprzednik zwrócił uwagę na tzw. 'ślad węglowy' spalinowych dmuchaw.Smród i hałas a kurz zostaje.Inna moja obserwacja to prace przy ścieżkach rowerowych czy budowie zatok. Są kraje gdzie cięcie betonu odbywa się pod namiotem lub z polewaniem.Przy rynku na Bugaju gdzie trochę luda kręci się,oglądamy ferię betonowego kurzu na cały rynek i okolicę,to jest normalne?Co jest w płucach tych co tną godzinami? Inspekcja pracy to jeszcze jest w TENKRAJU?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciepabianic.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
0 2
A gdzie konkretnie?