Miasto Pabianice rozpoczyna szóstą edycję Budżetu Obywatelskiego. Wyniki poznamy 26 listopada.
– Budżet obywatelski to nic innego jak partycypacja społeczna. Chcemy oddać w państwa ręce dwa miliony złotych, za które możecie zmieniać swoje najbliższe otoczenie – zapowiedziała dziś (22 lipca) wiceprezydent Aleksandra Jarmakowska.
Co można zgłaszać?
Dowolną liczbę projektów – zarówno inwestycyjnych, jak i społecznych. Wnioski mogą dotyczyć np.: budowy placu zabaw, oświetlenia, wymiany chodnika, ale też organizacji wydarzeń kulturalnych czy społecznych.
Nie ma sztywnej kwoty maksymalnej – projekt może opiewać zarówno na 10 tysięcy złotych, jak i na większe sumy.
- Uchwała tego nie ogranicza – podkreśliła wiceprezydent. - Niedługo, bo na początku sierpnia, będziemy państwa informować o szczegółach, jak będzie to wszystko wyglądało.
Kiedy i jak zgłaszać projekty?
Nabór wniosków potrwa między 18 sierpnia a 12 września 2025 roku. Formularze będzie można złożyć:
papierowo – w głównym budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Zamkowej 16 oraz w Wydziale Spraw Społecznych i Gospodarczych przy ul. Narutowicza 33,
elektronicznie – wysyłając dokumenty na wskazany adres e-mail Budżetu Obywatelskiego.
Nowością będzie przykładowy cennik, zamieszczony na stronie BIP, który pomoże mieszkańcom w oszacowaniu wartości zgłaszanego projektu. Wszystkie wzory formularzy oraz szczegółowe informacje będą dostępne na stronie internetowej urzędu i w Biuletynie Informacji Publicznej.
– Projekt można złożyć TYLKO na druku określonym zarządzeniem prezydenta. Inne formy, niestety, nie zostaną przyjęte– wyjaśniła Ewa Smuga, naczelnik wydziału spraw obywatelskich i gospodarczych UM.
Co dalej?
Po zakończeniu naboru, od połowy września do końca października, będzie trwała weryfikacja formalna i merytoryczna projektów. W tym czasie urzędnicy mogą kontaktować się z autorami propozycji w celu ich doprecyzowania. Nad poprawnością procedury czuwać będzie specjalnie powołany zespół konsultacyjny, złożony z przedstawicieli prezydenta miasta, Rady Miejskiej, strony społecznej oraz mieszkańców. Po raz pierwszy przedstawiciele mieszkańców oraz radnych będą wyłaniani w drodze publicznego losowania.
Głosowanie na zakwalifikowane projekty zaplanowano w dniach 3-16 listopada. Wyniki poznamy 26 listopada, a zwycięskie inicjatywy zostaną zrealizowane w roku 2026.
– Zachęcamy państwa, by się rozejrzeć, znaleźć potrzebę i zgłosić swój pomysł. Razem możemy sprawić, że Pabianice będą jeszcze piękniejsze i bardziej przyjazne do życia” – podsumowała wiceprezydent.
Co udało się zrobić ?
Ostatnia edycja budżetu obywatelskiego odbyła się w 2019 roku. W głosowaniu wzięło wówczas udział 8791 pabianiczan. Był to wynik o ponad 3000 większy względem poprzedniej edycji. 8475 osób zagłosowało przez Internet, a 316 drogą tradycyjną. Mieszkańcy wybrali 6 spośród 16 projektów - Bezpieczny strażak - zakup ubrań specjalnych dla OSP Pabianice, Oświetlenie w parku Wolności, rewitalizacja terenu zielonego przy ul. Konopnickiej 39, Dron - strażnik czystego powietrza, Postaw na książkę, Kino letnie na Lewitynie.
1 0
Proponuję rozdysponować tą kwotę pomiędzy Pabianickie kluby sportowe, stowarzyszenia i podobne zgromadzenia.
Ruch to zdrowie !