Urodzony w Pabianicach, a mieszkający w Dłutowie 68-letni obecnie Krzysztof Sujka to uczestnik dwóch olimpiad (Montreal 1976 i Moskwa 1980), kolarski wicemistrz świata amatorów (1978) oraz zwycięzca etapów w Wyścigu Pokoju i Tour de Pologne. Jest z pewnością najwybitniejszym sportowcem wywodzącym się z gminy Dłutów.
W sobotę oficjalnie nadano jego imię skwerowi u zbiegu ulic Pabianickiej, Polnej i Sportowej. Na uroczystość przybyli lokalni politycy, oficjele, mieszkańcy Dłutowa, ale także znakomici przed laty kolarze.
Kto przyjechał do Dłutowa?
Bogumiła Matusiak – olimpijka z Aten (2004), pierwsza Polka, która wygrała etap na Tour de France (1999)
Jan Faltyn – wicemistrz świata w kolarstwie torowym (1977)
Jan Brzeźny – olimpijczyk z Montrealu (1976), wielokrotny mistrz Polski
Dariusz Baranowski – olimpijczyk z Barcelony (1992) i Atlanty (1996)
Paweł Kaczorowski – olimpijczyk z Monachium (1972)
Janusz Kowalski – mistrz świata amatorów (1974)
Jan Jankiewicz – dwukrotny wicemistrz świata (1979)
Czesław Lang – wicemistrz olimpijski z Moskwy (1980)
Tadeusz Mytnik – wicemistrz olimpijski z Montrealu (1976), dwukrotny mistrz świata (1973, 1975)
Mieczysław Nowicki – wicemistrz i brązowy medalista olimpijski (1976), mistrz świata (1975)
Roman Cieślak – drugi zawodnik Tour de Pologne (1981)
Józef Kaczmarek – uczestnik mistrzostw świata (1974)
Tadeusz Zawada – mistrz Polski (1977), uczestnik mistrzostw świata (1977)
Henryk Charucki – zwycięzca Tour de Pologne (1979)
Stefan Ciekański – wicemistrz świata (1979), olimpijczyk z Moskwy (1980)
W Gminnym Ośrodku Kultury w Dłutowie wójt Łukasz Szatan najpierw odczytał, a później wręczył Krzysztofowi Sujce uchwałę rady gminy, w której radni zdecydowali o nazwaniu skweru jego imieniem.
Wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Mieczysław Nowicki nagrodził bohatera dnia złotym medalem zasługi dla PKOl. Z kolei mistrz świata, Janusz Kowalski odczytał list gratulacyjny, który dwukrotny olimpijczyk otrzymał z Kanady. Jest jedynym polskim kolarzem-olimpijczykiem, który wyhodował piękny klon kanadyjski. Jego sadzonkę otrzymał na pamiątkę startu w igrzyskach w Montrealu.
- Gdy byłem chłopcem, graliśmy w kapsle. Byłem Krzysztofem Sujką – przyznał Dariusz Baranowski, znakomity polski kolarz, dziś ekspert i komentator Eurosportu.
- Trener Marek Wojna pokazał mi Krzysztofa Sujkę i powiedział, że z tak małego klubu jak LZS Pawlikowiczanka też można się wybić. Krzysztof inspirował mnie do jazdy – powiedziała Bogumiła Matusiak, pierwsza polska zwyciężczyni etapu na Tour de France.
- Dziękuję dłutowianom, że uhonorowali w ten sposób Krzysztofa. To wybitny człowiek i kolarz – spuentował Czesław Lang, wicemistrz olimpijski z Moskwy i organizator Tour de Pologne.
Po uroczystości w ośrodku kultury, uczestnicy przemaszerowali na skwer, gdzie przy akompaniamencie orkiestry dętej z Górki Pabianickiej Lang odsłonił pamiątkowy obelisk.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz