Trwa zbiórka podpisów pod obywatelską inicjatywą.
Grupa społeczników z Pabianic zrzeszona w stowarzyszeniu Pabanicki Sztetl rozpoczęła starania o nazwanie bezimiennego dotąd skweru przy ul. św. Rocha imieniem Aliny Szapocznikow – wybitnej rzeźbiarki o pabianickich korzeniach. Inicjatywa obywatelska zyskała już formalne ramy. Powołano specjalny komitet, który rozpoczął zbiórkę podpisów.
Choć Alina Szapocznikow urodziła się w Kaliszu, to właśnie w Pabianicach spędziła swoje młodzieńcze lata.
Przeczytasz o tym w artykule: "Torpeda" - opowieść o niezwykle utalentowanej dziewczynie z getta w Pabianicach
W czasie II wojny światowej była więziona w obozach koncentracyjnych. Po wojnie osiedliła się we Francji, gdzie rozpoczęła karierę artystyczną. Dziś jej dzieła znajdują się w najważniejszych muzeach świata – m.in. w Centre Pompidou w Paryżu i MoMA w Nowym Jorku.
Pomysłodawcy projektu podkreślają, że artystka do dziś inspiruje twórców na całym świecie, a pamięć o niej powinna znaleźć miejsce także w jej rodzinnym mieście, które znała jak własną kieszeń.
– To trochę wstyd, że Alina Szapocznikow nie jest tu w żaden trwały sposób upamiętniona. Wszystkie ulice w naszym mieście mają już swoje nazwy, więc szukaliśmy miejsca, które byłoby odpowiednio godne, ale też związane z jej historią – mówi Dawid Stępniewski z Pabianickiego Sztetla.
Wybrano odnowiony w ubiegłym roku skwer przy ul. św. Rocha, między ulicami Traugutta a Pułaskiego. To właśnie tędy, z ul. Narutowicza (tam mieszkała), młoda Alina przemierzała drogę do szkoły - najpierw do dzisiejszej "jedynki", później do Gimnazjum Krolowej Jadwigi.
Pabianicki Sztetl nie zamierza poprzestać na nazwaniu skweru.
– Czynimy starania, aby Sejm ustanowił rok 2026 rokiem Aliny Szapocznikow. Zazwyczaj każdego roku ustanawia się taki patronat. Konkurencja jest dosyć duża, więc nie mamy pewności, że nam się to uda. Jeśli nie, to i tak chcemy, żeby przynajmniej zrobiło to miasto Pabianice. Tutejsze władze też mają taką możliwość – dodaje Stępniewski.
Inicjatywę można wesprzeć poprzez złożenie podpisu. W tym celu należy skontaktować się z członkami stowarzyszenia za pośrednictwem ich strony na Facebooku (link).
Symboliczne rozpoczęcie akcji miało miejsce 16 maja – w 99. rocznicę urodzin artystki. Tego dnia przez Pabianice przeszedł spacer szlakiem miejsc związanych z Aliną Szapocznikow. Był to również jeden z punktów obchodów 83. rocznicy likwidacji pabianickiego getta. Więcej na ten temat TUTAJ.
Fotografia artystki pochodzi z archiwum Muzeum Sztuki w Łodzi. Życiorys Aliny Szapocznikow można znaleźć w książce pt. "My, pabianiczanie" autorstwa Romana Kubiaka.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz