Trzy dni. Tyle wystarczyło, by zamilkły tysiące głosów, by zniknęli sąsiedzi, znajomi z podwórka, rodziny. Bez pożegnań. Bez powrotu.
W dniach 16–18 maja 2025 roku w Pabianicach odbędą się obchody 83. rocznicy likwidacji getta – miejsca, które w czasie II wojny światowej było przestrzenią izolacji, cierpienia i śmierci żydowskich mieszkańców miasta. Trzy dni upamiętniających wydarzeń organizowanych przez Pabianicki Sztetl mają na celu nie tylko przypomnienie tragicznej historii, ale także symboliczne przywrócenie pamięci o ludziach, którym odebrano głos, dom i przyszłość.
16 maja (piątek) – Śladami Aliny Szapocznikow
Obchody rozpoczną się w piątek o godzinie 18.00 spacerem „Dziewczyna z Pabianic”, poświęconym Alinie Szapocznikow – wybitnej rzeźbiarce, której dzieciństwo i młodość przypadły na dramatyczny okres okupacji. Uczestnicy wyruszą ze skweru przy ul. św. Rocha (róg Traugutta), by wspólnie przejść trasą związaną z jej historią i tożsamością. Spacer to nie tylko opowieść o artystce, ale i o utraconym świecie pabianickich Żydów.
17 maja (sobota) – Wspólna pamięć i imiona
W sobotę o godz. 12.00 na skwerze przy ul. Warszawskiej (róg Konstantynowskiej) nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej ulice dawnego getta. Następnie uczestnicy przejdą ulicą Zamkową do Kamienia Pamięci przy ul. Wyspiańskiego – jednego z ważniejszych miejsc symbolicznych w mieście. Punktem kulminacyjnym będzie odczytanie nazwisk osób, które zmarły w pabianickim getcie. Głos nadany imionom, które przez dziesięciolecia pozostawały w cieniu, stanie się znakiem, że pamięć wciąż trwa.
18 maja (niedziela) – Spacer śladami getta
Finał obchodów zaplanowano na niedzielę o godz. 16.00. Historyczny spacer po ulicy Konstantynowskiej, która znajdowała się w obrębie getta, poprowadzi Andrzej Grzegorczyk – kustosz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Wędrówka będzie okazją do głębszego zrozumienia codzienności życia w getcie oraz tragicznej historii jego likwidacji.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz