Zamknij

Do pabianickiego DPS nie ma kolejek

11:42, 12.05.2025 Aktualizacja: 13:43, 12.05.2025
Skomentuj archiwum archiwum

W pabianickim Domu Pomocy Społecznej jest 195 miejsc dla osób, które z uwagi na swój wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność, nie mogą samodzielnie funkcjonować w miejscu zamieszkania i wymagają całodobowej, zorganizowanej opieki.

W DPS przy ul. Wiejskiej jest 125 miejsc i 70 miejsc przy ul. Łaskiej. Nie ma w nich barier architektonicznych, są za to nowoczesne sprzęty, jest monitoring wewnętrzny, który daje pensjonariuszom poczucie bezpieczeństwa. Nad ich zdrowiem czuwa lekarz i pielęgniarki. Są też zajęcia terapeutyczne i rehabilitacyjne dla podopiecznych. DPS zapewnia też cztery posiłki dziennie: śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację.

Jak długo czeka się na przyjęcie do pabianickiego DPS-u? Maria Chmielewska, dyrektorka placówki ujawnia, że wszystko zależy od płci i momentu, w którym dana osoba się zgłosi z dokumentami. Od wpłynięcia potrzebnej dokumentacji na przyjęcie do DPS-u w Pabianicach czeka się w granicach dwóch tygodni.

- Obecnie przyjmujemy chętnych na bieżąco, ale oczywiście nie mogę tutaj niczego zagwarantować – dodaje dyrektorka.

Pabianickie DPS-y to miejsca dla osób dorosłych, przewlekle somatycznie chorych, wymagających stałej opieki. Są też osoby ze schorzeniami natury psychicznej, które tu trafiły ze względów społecznych. Jeśli psychiatra wystawi zaświadczenie, że taka osoba może tu trafić i są wskazania społeczne, to jest przyjmowana dla jej dobra. W DPS są grupy terapeutyczne dostosowujące zajęcia do potrzeb takich podopiecznych.

Do DPS-u może zgłosić się każdy, kto wymaga całodobowej opieki. Jedyne, czego potrzebuje, to udokumentowanie tej sytuacji i zaświadczenie od organu kierującego, np. Miejskiego Centrum Pomocy Społecznej. Koszt pobytu w DPS-ie w Pabianicach to od 1 marca 2025r. kwota 7.300 zł miesięcznie. Mieszkaniec ponosi odpłatność w wysokości 70% swojego świadczenia rentowego lub emerytalnego, natomiast pozostałą część dopłacają osoby zobowiązane do alimentacji lub Miejski, czy też Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Trochę historii ( Kronika DPS)

Historia Domu rozpoczyna się w 1953 roku, od pomysłu ówczesnego Wydziału Pracy i Polityki Społecznej Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Pabianicach. Państwowy Dom Rencistów (tak się wówczas nazywał), otwarto w 1961 roku. 5 października przyjął pod swój dach pierwszego mieszkańca. Dom był przeznaczony dla 100 pensjonariuszy, miał 46 pokoi jedno, dwu, trzy i czteroosobowych. W 1970 r. powstał tu punkt biblioteczny. Dom od początku miał bardzo dobrą opinię u mieszkańców. Oczekujących na pobyt było coraz więcej. Decyzją wojewody w listopadzie 1974 r budynek dawnego hotelu robotniczego przy ul. gen. Żukowa, obecnie ul. Łaska przeznaczono na Dom Rencistów, a budynek przy ul. Wiejskiej przemianowano na Państwowy Dom Pomocy Społecznej Dla Dorosłych (dla osób przewlekle somatycznie chorych). Nowy budynek, zaadaptowany na potrzeby Domu Rencistów nie był dostosowany dla osób niepełnosprawnych. W obu nie było podjazdów ani wind. Filia na Łaskiej doczekała się jej po 23 latach w 1997 r, natomiast na Wiejskiej winda zaczęła działać dopiero w 2009 r. po oddaniu do użytku nowych skrzydeł Domu.

Ze względu na długi czas oczekiwania na miejsce w DPS-ie, w 1997 roku postanowiono rozbudować budynek przy Wiejskiej. Budowa nabrała tempa w 2007 r., a uroczyste otwarcie nowej części Domu było 27 marca 2009 r. W kwietniu 2009 roku ksiądz biskup Ireneusz Pękalski dokonał poświęcenia Kaplicy pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Niecały rok później otwarto nowoczesny dział rehabilitacji, który oferuje mieszkańcom salę kinezyterapii, fizykoterapii i hydroterapii. Zmodernizowano także na „stare skrzydło”, które teraz jest piękne i nowoczesne jak reszta budynku. Oddano je przed Bożym Narodzeniem w 2010 r.

(G)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%