Tradycyjne miejsce spotkań 1 maja pabianickiej lewicy w przyszłym roku zmieni swój wygląd. Zniknie pomnik Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe z placu przy Starym Rynku. Po 4 latach walki o jego zachowania „lewica” przegrała batalię z ustawą antykomunistyczną, nakazującą rozebranie pomników gloryfikujących komunizm i totalitaryzm. O czym poinformowała zebranych Aleksandra Stasiak, radna miejska Pabianic. Robert Kraska przypomniał, że także 1 maja obchodzimy dzień wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W tym roku to jest 18 rocznica tego wydarzenia. Przypomniał też, że działo się to za prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego, a akces do UE podpisał premier Leszek Miller.
-Gdzie bylibyśmy dzisiaj, w jakiej sytuacji gdyby nie nasze członkowstwo w NATO i UE – pytał retorycznie poseł Tomasz Trela nawiązując do agresji Rosji na Ukrainę.
Posłanka Paulina Matysiak przypomniała o hasłach związanych z dzisiejszym świętem: Praca i godna płaca.
Na zakończenie uroczystości zebrani wysłuchali Międzynarodówki i zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie przy pomniku.
-W przyszłym roku odbędzie się rajd rowerowy- ujawnił Robert Kraska.-Wracamy do starej formuły świątowania po latach pandemii.
Pomnik Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe w Pabianicach – pomnik Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe odsłonięto na 20-lecie PZPR - 14 grudnia 1968 roku w Pabianicach. Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Antoni Biłas.
Komentarze do artykułu: Tak się święci 1 Maja w Pabianicach
Ten artykuł ma wyłączoną opcję komentarzy