System ABS (Anti-Lock Braking System), od lat dostępny w standardzie we wszystkich samochodach, to układ zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania. Umożliwia on skuteczne hamowanie zwłaszcza na śliskiej nawierzchni - zapobieżenie blokowania kół przy mocnym wciśnięciu pedału hamulca znacząco zmniejsza ryzyko wpadnięcia w poślizg. ABS jest zatem jednym z najważniejszych systemów odpowiadających za bezpieczną jazdę. Jednakże, jak każdy inny mechanizm w samochodzie, może ulec usterce. Co wówczas robić?

Usterka sterownika ABS - objawy

Pierwszym objawem wskazującym, że mogło dojść do awarii, jest wyświetlająca się kontrolka ABS, ale może być to także kontrolka ESP, BAC czy DSC. Do tego dochodzą błędy związane z czujnikami kół lub ciśnienia hamowania. Usterka daje się we znaki również podczas jazdy - mowa o wpadającym hamulcu oraz ściąganiu auta w prawo bądź w lewo. Oczywiście w takiej sytuacji sam układ ABS nie działa, czyli nie zapobiega blokowaniu kół podczas hamowania. Z reguły awarii ulega sterownik, czyli moduł elektroniczny układu, ale zepsuć się mogą także silnik elektryczny pompy ABS bądź hydroagregat. Konieczna jest wówczas interwencja specjalisty. 

Naprawa układu ABS

Naprawa sterownika ABS najczęściej polega na usunięciu wadliwych połączeń wewnątrz urządzenia, czyli komputerowego modułu. Dojść może również do awarii procesorów czy innych komponentów, jak też cewek sterujących zaworami w bloku. Problem okazać się może złożony, toteż naprawianie sterowników ABS - biorąc pod uwagę minimalizację rozmiarów podzespołów stosowanych w elektronice - jest bardzo czasochłonna oraz wymaga dużej precyzji. Dlatego zająć się nią powinien wyspecjalizowany warsztat, zatrudniających wykwalifikowanych fachowców i dysponujący odpowiednimi narzędziami.

Przy regeneracji systemu ABS niezbędna bywa także być wymiana silnika - następnego elementu, który może ulec awarii. Wyeksploatowaniu z czasem ulegają szczotki, sam natomiast silnik może się również spalić czy zatrzeć. W takim przypadku konieczna jest wizyta w warsztacie, specjaliści bowiem ocenią, czy wystarczy naprawić ten podzespół, czy należy wymienić go na nowy. 

Generalnie rzecz ujmując, w razie wystąpienia jakichkolwiek objawów usterki systemu ABS, trzeba poszukać fachowej pomocy.