Na wybór projektu wpływają różne czynniki, wśród nich ustalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzji o Warunkach Zabudowy oraz indywidualne oczekiwania przyszłych użytkowników. Małe domy, dobrze dopasowane do potrzeb mieszkańców, cieszą się popularnością Inwestorów. Łatwiej można je wkomponować w niewielkie lub nieregularne działki, są także odpowiednio tańsze w realizacji. Wśród nich na uwagę zasługują projekty z garażem i w tym artykule zaprezentujemy trzy interesujące propozycje.

Projekty domów z garażem to dla wielu Inwestorów idealny wybór. Mieszkańcy zyskują bezpieczne miejsce do parkowania samochodu, a płynna komunikacja pomiędzy częścią mieszkalną a garażem jest wygodnym rozwiązaniem, docenianym szczególnie w sezonie jesiennym i zimowym. W przypadku budowy małego domu garaż może także spełniać funkcję dodatkowej przestrzeni gospodarczej, w której można przechować sezonowe rzeczy. Wybór projektu domu z garażem i jego połączenie z bryłą budynku zależy w dużym stopniu od wielkości działki. Na wąskich lub małych działkach sprawdzą się projekty, w których garaż będzie w całości wkomponowany w bryłę domu. Popularnym rozwiązaniem jest też częściowe lub pełne wysunięcie garażu poza bryłę budynku, jednak w takim przypadku wymagana jest odpowiednio większa działka. Połączenie domu z garażem będzie mieć wpływ na program użytkowy wnętrza, a także możliwości wykorzystania przestrzeni nad garażem.

 

Zobacz trzy projekty małych domów z garażem

Dom w lucernie 10

Planując budowę małego domu z poddaszem użytkowym i garażem w bryle, warto poznać i odkryć atuty „Domu w lucernie 10” z kolekcji Pracowni ARCHON+. To budynek o prostej bryle z dachem dwuspadowym, co korzystnie wpływa na koszty budowy. Projekt sprawdzi się w realizacji na wąskich działkach. Naturalna okładzina na elewacji pięknie koresponduje z jasnymi tynkami, a całość podkreśla nowoczesny design domu. Kondygnację poddasza ciekawie zaakcentowano ciemniejszym kolorem tynku. Strefę wejściową zaprojektowano w podcieniu, a nowoczesną przesłonę nad tarasem tworzy drewniana pergola. Strefa dzienna domu to salon, jadalnia oraz kuchnia. Otwarty układ wnętrza daje możliwość różnorodnej aranżacji. Kuchnia to funkcjonalna przestrzeń ze spiżarnią oraz barkiem śniadaniowym. Program użytkowy parteru uzupełnia toaleta, a przez wiatrołap dostępny jest jednostanowiskowy garaż i dalej kotłownia z bezpośrednim wyjściem do ogrodu. Komfortowe warunki do prywatnego wypoczynku oferują mieszkańcom zaprojektowane na poddaszu trzy doskonale doświetlone sypialnie, ponadto znajduje się tutaj łazienka oraz pralnia.

Dom pod hebanowcem 2 (G)

Mała i zgrabna parterówka o atrakcyjnej bryle w stylu nowoczesnej stodoły, zwieńczonej bezokapowym dachem dwuspadowym. Antracytowa dachówka idealnie współgra z białym tynkiem i drewnianą okładziną, zaakcentowaną na wybranych fragmentach elewacji. Garaż jednostanowiskowy został wpisany w bryłę i posiada miejsce na zastosowanie szafek do przechowywania. Od części mieszkalnej oddziela go kotłownia z funkcją pralni oraz wiatrołap. Strefa dzienna i nocna zostały klarownie zdefiniowane, co gwarantuje wszystkim mieszkańcom komfortowe warunki użytkowania. Dzienna część mieści salon z narożną kanapą oraz przesuwnym wyjściem na taras pod ażurową pergolą. Jadalnia zlokalizowana przy szerokim przeszkleniu oferuje duży stół dla całej rodziny oraz piękny widok na ogród. Sąsiadująca kuchnia w programie użytkowym posiada wyspę z siedziskami oraz spiżarnię. Efektowny kominek rozświetla przestrzeń klimatycznym blaskiem. Z holu dostępna jest toaleta, a dalej nocna strefa domu obejmująca trzy sypialnie z wyjściem na zewnętrzną strefę wypoczynku oraz łazienkę.

Dom w cieszyniankach

Bardzo ciekawy projekt małego domu parterowego z garażem i czterospadowym dachem, który prezentuje nowoczesny styl wykończenia elewacji. Biały tynk urozmaicono płytami o strukturze betonu w obrębie strefy wejściowej i tarasowej. Szerokie przeszklenia dodają lekkości wizualnej bryle oraz pozwalają doskonale doświetlić komfortowe wnętrze przez wiele godzin w ciągu dnia. Główne wejście w podcieniu wprowadza nas do praktycznego wiatrołapu, który umożliwia wygodny dostęp do wnętrza domu oraz do garażu jednostanowiskowego, wpisanego w bryłę domu. Stąd dostępna jest kotłownia. Z holu otwiera się widok na słoneczny salon z dużą narożną kanapą. Przedłużeniem strefy wypoczynkowej jest taras w podcieniu - idealny na letni relaks. Kominek dodaje przytulności i podnosi walory wizualne wnętrza. Jadalnia sąsiaduje z kuchnią, której program obejmuje wyspę, a dostępna z holu spiżarnia uzupełnia powierzchnię do przechowywania. W strefie nocnej znajduje się sypialnia rodziców z wyjściem do ogrodu, dwa pokoje dla dzieci oraz w pełni wyposażona łazienka. Układ funkcjonalny domu obejmuje również toaletę, pralnię i garderobę.

 

Więcej szczegółów o zaprezentowanych projektach na www.archon.pl