Jeszcze do niedawna samodzielne obliczenie kwoty podatku od nieruchomości było skomplikowane i czasochłonne, dlatego wiele osób korzystało z drogich usług biur księgowych.
1. Czego dotyczy podatek od nieruchomości?
2. Jak złożyć deklarację?
3. Kto jest zwolniony z płacenia podatków za nieruchomości?
Od dłuższego czasu można jednak korzystać z narzędzia, które pozwoli szybko wyliczyć podatek od nieruchomości. Przygotowana w taki sposób deklaracja może zostać od razu wysłana do odpowiedniego urzędu, co przekłada się na oszczędność czasu.
Czego dotyczy podatek od nieruchomości?
Zgodnie z przepisami opodatkowaniu podlegają różne rodzaje nieruchomości. Chodzi między innymi o obiekty budowlane w postaci gruntów, nieruchomości wolnostojące oraz budynki wykorzystywane na potrzeby prowadzenia firmy. Podstawa opodatkowania wyliczana jest z uwzględnieniem powierzchni gruntu, powierzchni użytkowej budynku oraz wartości wykorzystywanej przy obliczaniu amortyzacji. Samodzielne przygotowanie deklaracji dla wielu osób może być jednak trudne, dlatego lepiej skorzystać z nowoczesnego narzędzia, dzięki któremu można ją wypełnić online i tym samym zaoszczędzić czas (na szukaniu aktualnych przepisów i wizycie w urzędzie) oraz pieniądze (które w innym przypadku należałoby zapłacić pracownikowi biura rachunkowego). Konieczność uregulowania podatku od nieruchomości wbrew pozorom nie obejmuje wyłącznie właściciela. Muszą go płacić również użytkownicy wieczyści, dzierżawcy nieruchomości należących do Skarbu Państwa oraz posiadacze samoistni. Jeżeli należność za podatek od nieruchomości nie przekracza kwoty 100 złotych, trzeba ją zapłacić w całości do 15 marca.
Jak złożyć deklarację?
W błyskawicznym wypełnieniu deklaracji pomoże Ci serwis https://przyjazne-deklaracje.pl/, gdzie znajdziesz gotowe formularze związane z różnymi podatkami. Na stronie dostępna jest również aktualna informacja podatkowa. W przypadku deklaracji podatku od nieruchomości pierwszym krokiem jest wybranie, czy chodzi o nieruchomość należącą do osoby prawnej, czy osoby fizycznej. Następnie możesz określić, czy chcesz przygotować nową deklarację, czy wczytać wcześniej utworzoną wersję roboczą. Kolejnym krokiem jest wybranie miejsca składania deklaracji (wystarczy, że wpiszesz nazwę miasta, a wyszukiwarka podpowie ci odpowiedni urząd) oraz roku podatkowego, którego dotyczy składane pismo. Chociaż podczas wypełniania deklaracji trzeba podać wiele informacji, to narzędzie zostało zaprojektowane tak, aby na bieżąco sprawdzać wpisywane wartości. Nie musisz się zatem obawiać, ze w gotowym dokumencie pojawią się błędy, które naraziłyby cię na konieczność tłumaczenia się w urzędzie lub płacenie wysokich odsetek. Po wypełnieniu deklaracji powinieneś dołączyć dokument, który potwierdzi twoje prawa do obiektu. W przypadku problemów z wypełnieniem deklaracji z wykorzystaniem internetowego narzędzia możesz zajrzeć do sekcji z najczęściej zadawanymi pytaniami lub skontaktować się z jego autorami.
Kto jest zwolniony z płacenia podatków za nieruchomości?
Chociaż deklaracja podatkowa przyda się wielu osobom, niektórzy mogą być zwolnieni z konieczności płacenia takiego podatku. Dotyczy to między innymi budynków gospodarczych wykorzystywanych na potrzeby działalności rybackiej lub rolnej, żłobków, klubów dziecięcych, zakładów pracy chronionej i zarejestrowanych zabytków.
Komentarze do artykułu: Podatki od nieruchomości - deklaracje
Nasi internauci napisali 0 komentarzy