15 grudnia 2024 roku policjanci z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii KPP w Pabianicach przeprowadzili wzmożone działania pod nazwą „Nielat”.
Inicjatywa miała na celu przeciwdziałanie wszelkim zagrożeniom, jakie mogą spotkać małoletnich. Z drugiej strony funkcjonariusze bacznie przyglądali się zachowaniu nieletnich i reagowali na przypadki łamania przez nich prawa.
Podczas tej akcji policjanci sprawdzali miejsca, w których najczęściej gromadzi się młodzież zagrożona demoralizacją. O godzinie 20.50 jadąc radiowozem ulicą Zamkową, zauważyli grupę nastolatków stojących na przystanku autobusowym. Jeden z chłopców miał przy sobie hulajnogę elektryczną.
W pewnym momencie wszyscy przeszli na drugą stronę ulicy. Tam 16-latek podniósł jednoślad i przerzucił go przez barierkę mostu, po czym wraz z kolegami uciekli w kierunku ul. św. Jana. Policjanci pobiegli za nimi i chwilę później zatrzymali nieletnich.
Młody pabianiczanin przyznał, że sprzęt znalazł chwilę wcześniej na chodniku, a do głupiego wybryku namówili go koledzy. Funkcjonariusze wydobyli z wody hulajnogę. Skontaktowali się z matką chłopca.
Kilka dni później pracownik firmy wypożyczającej elektryczne hulajnogi złożył zawiadomienie w tej sprawie. Po wykonaniu ekspertyzy okazało się, że sprzęt uległ zniszczeniu, a wartość strat oszacowano na kwotę 810 złotych. 16-letni sprawca czynu karalnego za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem rodzinnym.
Osoby po ukończeniu 13 lat, ale przed ukończeniem 17. roku życia odpowiadają przed sądem rodzinnym za popełnione czyny karalne, czyli przestępstwo, przestępstwo skarbowe, wszystkie wykroczenia lub wykroczenie skarbowe. Wszystkie osoby po ukończeniu 17 lat odpowiadają już jak osoby dorosłe. Zgodnie z nowelizacją ustawy wobec nieletniego sąd rodzinny może zastosować środki wychowawcze, lecznicze i poprawcze. Ponadto opiekunowie prawni, mogą zostać zobowiązani do pokrycia strat finansowych spowodowanych występkiem swoich pociech.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz