Zamknij

Pamiętamy. Oni odeszli w ciągu minionego roku

08:38, 01.11.2021 Aktualizacja: 08:40, 01.11.2021
Skomentuj Archiwum Archiwum

Doktor JACEK MARYNOWSKI - lekarz chirurg. Zmarł 29 października 2020 r. Miał 65 lat. Był absolwentem II LO, wydziału lekarskiego Akademii Medycznej w Łodzi. Specjalizował się w chirurgii ogólnej. Przez 20 lat pracował w naszym szpitalu, był jego dyrektorem w latach 1997-2001. Zarządzał też szpitalami w Łasku, Koninie, w Łodzi. W latach 1994-1998 był radnym miejskim. Przez 4 ostatnie lata szefował przychodni POZ i przychodniom specjalistycznym w Pabianickim Centrum Medycznym, był lekarzem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Zasłabł podczas dyżuru na SOR-ze. Był zakażony koronawirusem. Zmarł w szpitalu w Zgierzu.

ANDRZEJ OWCZAREK - senator RP, nauczyciel, radny powiatowy i radny Sejmiku Woj. Łódzkiego. Zmarł 6 listopada 2020 r. Miał 70 lat. Pabianiczanin z urodzenia. Ukończył I LO i wydział historyczny na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwszą pracę podjął w Łasku, jako nauczyciel historii w tamtejszym liceum. Mocno zaangażował się w wolne związki zawodowe i ruch społeczny Solidarności. Internowany w stanie wojennym. Po pierwszych wolnych wyborach został radnym miejskim w Łasku. Przez dwie kadencje był burmistrzem tego miasta. W 2005 roku wygrał wybory parlamentarne i został senatorem. Potem jeszcze dwukrotnie zasiadał w Senacie RP. Corocznie organizował bale charytatywne i zbiórki na rzecz uczniów z ubogich rodzin. W październiku 2020 r. zachorował na Covid-19. Zmarł w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi.

LESZEK KLIMEK - harcmistrz ZHP, zmarł 13 listopada. Miał 93 lata.

Porucznik Wojska Polskiego w stanie spoczynku, członek Szarych Szeregów i Armii Krajowej. Wieloletni harcerz ZHP w Pabianicach, odznaczony krzyżem Armii Krajowej, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Honorową Odznaką Krzyża Weterana.

Ksiądz ANDRZEJ CHMIELECKI - proboszcz parafii św. Mateusza. Zmarł 14 listopada 2020 r. Miał 62 lata. Pochodził z miejscowości Komary koło Zgierza. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1984 roku w Łodzi. 11 lat później ukończył studia na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Zanim objął probostwo w Pabianicach, był proboszczem w parafiach w Łaskowicach, Kazimierzu i Jeżowie. Na początku października 2020 roku gościł w parafii 100 biskupów, uczestników konferencji Episkopatu Polski. Bardzo chciał, by kościół św. Mateusza i św. Wawrzyńca zyskał rangę bazyliki. Nie doczekał tego. Zmarł zakażony koronawirusem.

RENATA JARY - nauczycielka. Zmarła 16 listopada 2020 r. Miała 48 lat. Była nauczycielką języka niemieckiego i dyrektorką Szkoły Podstawowej w Mogilnie Dużym. Zmarła na zawał serca.

Doktor WIOLETTA DOMAŃSKA - lekarz, społecznik, dyrektor przychodni zdrowia w Ksawerowie. Zmarła 30 listopada 2020 r. Miała 54 lata.

W latach 1997-2002 była radną gminy Ksawerów, a następnie przez dwie kadencje (od 2014 roku) radną powiatową. Ukończyła II LO i Akademię Medyczną w Łodzi. Pracowała w pabianickim szpitalu na oddziale wewnętrznym. Stworzyła w rodzinnym Ksawerowie SP ZOZ MEDiKSa i kierowała nim przez 18 lat. Miała plany co do dalszego rozwoju ośrodka. Nie zdążyła ich zrealizować. Zachorowała na Covid-19. 18 października poszła do szpitala. Już z niego nie wróciła.

Doktor PABLO TELLEZ GARCIA - lekarz chirurg. Miał 68 lat. Zmarł 18 grudnia 2020 r. Przed laty przyjechał do Polski z dalekiej Nikaragui. Tam w Managui ukończył studia medyczne. W Polsce nostryfikował dyplom. Zamieszkał w Łodzi. Od początku pracował w naszym szpitalu. Nazywano go doktor „amigo” - przyjaciel. Często dyżurował na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym mimo pandemii. Zakaził się koronawirusem i bardzo ciężko zachorował. Leżał pod respiratorem w Szpitalnym Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej naszego szpitala.

GRZEGORZ MAŁOLEPSZY - muzyk. Zmarł 9 lutego 2021 roku. Miał 67 lat. Artysta, muzyk instrumentalista. Od 1985 roku związany z Miejskim Ośrodkiem Kultury. Miał średnie wykształcenie medyczne i chemiczne, ale muzykę kochał najbardziej. Ukończył szkołę muzyczną w Pabianicach w klasie klarnetu i kontrabasu, grał na gitarze i mandolinie. Tańczył w zespole pieśni i tańca. Jako 13-latek założył zespół muzyczny. Był instruktorem w MOK. Jego oczkiem w głowie była kapela Dobrzanie. To on wymyślił zespół „Gitarzyści po 40.”, koncerty noworoczne, zaduszki jazzowe i festiwal Rock Master oraz spotkania „Dinozaurów Rocka”.

IRENEUSZ BITTNER - filozof. Zmarł 6 kwietnia. Miał 93 lata. Był profesorem filozofii, wykładał na Uniwersytecie Łódzkim i Akademii Nauk Społecznych w Łodzi. Wychowawca wielu pokoleń doktorantów, autor kilkunastu publikacji. Był szanowanym w środowisku recenzentem prac naukowych.

ELŻBIETA KRÓLIKOWSKA - nauczycielka. Zmarła 10 lipca. Miała 90 lat. Była nauczycielką chemii w Liceum Ogólnokształcącym im. Królowej Jadwigi od września 1962 do grudnia 1981 roku. Wcześniej pracowała w liceum w Koninie, gdzie dostała nakaz pracy po studiach. Była łodzianką, studiowała chemię na UŁ. W latach 60. zamieszkała w Ksawerowie, uczyła w II LO, SP 17 i szkole podstawowej w Ksawerowie.

ALINA DĄBROWSKA - była więźniarka 5 obozów zagłady. Zmarła 27 sierpnia. Miała 98 lat. W czasie II wojny światowej działała w Szarych Szeregach, udzielała tajnych lekcji gimnazjalistom. W 1942 r. aresztowana za pracę konspiracyjną. W 1943 r. wywieziona do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, potem przeszła obozy: Ravensbruck, Malchow, Buchenwald i Leipzig. Przeżyła dwa marsze śmierci. Po wojnie wróciła do Pabianic, ukończyła II LO i zdała maturę. Studiowała prawo międzynarodowe i pracowała w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Do końca swych dni mieszkała w Warszawie. Pabianice odwiedzała na rocznicowe obchody swego liceum.

RAFAŁ DZWONNIK - policjant. Zmarł 28 września. Miał 46 lat. Aspirant sztabowy w pabianickiej komendzie od 17 lat. W policji służył od 2000 roku. Był detektywem i specjalistą w wydziale śledczym. We wrześniu 2017 roku został kierownikiem wydziału do spraw nieletnich i patologii. Współpracował z organizacjami samorządowymi i fundacjami. Odznaczony srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

Mój sąsiad, Pan Karol , emeryt, całe życie przepracował na poczcie jako listonosz. Wspaniały uczynku człowiek oraz kilkuset innych zmarłych pabianiczan , zwykłych normalnych ludzi. O nich się nie wspomina. Przykro.

09:39, 01.11.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ta_deota_deo

0 0

Nosz qźwa , @lorneta ...nie popłacz się . Na górze jest zakładka nekrologi ...otwórz, czytaj i wspominaj nawet te sprzed 10 lat , tylko pamiętaj aby przy każdym nazwisku odmówić "wieczny odpoczynek...." bo inaczej Twoje wspominki nic nie będą warte i po wsze czasy w ogniu piekielnym będziesz się smażyła.

18:02, 01.11.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konto usunięteKonto usunięte

0 0

ta-deo ,

pewnie odpisujesz do kasty tych ,,lepszych,, i żal ściska.

07:23, 02.11.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%