Zamknij

Czy Lutomiersk będzie miastem? Najpierw odbędą się konsultacje z mieszkańcami

08:19, 28.11.2020 Aktualizacja: 08:51, 28.11.2020
Skomentuj foto z serwisu internetowego gminy Lutomiersk foto z serwisu internetowego gminy Lutomiersk

Debata nie była zacięta. Radni Rady Gminy Lutomiersk jednogłośnie podjęli decyzję o wszczęciu procedury związanej z nadaniem praw miejskich Lutomierskowi. Druga uchwała mówi o przeprowadzeniu konsultacji społecznych w tej sprawie.

W 2020 roku przypada 150 rocznica utraty praw miejskich przez Lutomiersk. W tych okolicznościach temat powrócił.

Lutomiersk prawa miejskie otrzymał 24 kwietnia 1274 r. od Leszka Czarnego, księcia sieradzkiego. W roku 1870 po prawie 600 letnim okresie istnienia jako miasto, Lutomiersk utracił prawa miejskie w wyniku reformy carskiej przeprowadzonej w latach 1869-1871, która uchodziła za jedną z form represji po upadku powstania styczniowego.

- Przywrócenie praw miejskich byłoby przywróceniem sprawiedliwości dziejowej i spełnieniem tęsknoty wielu mieszkańców za utraconymi prawami miejskim. Decyzja o wszczęciu procedury jest swoistym hołdem oddanym naszym przodkom – uważa Tadeusz Rychlik, przewodniczący rady.

Ruszyła kampania promocyjna, która ma wyjaśnić mieszkańcom zasadność takiego pomysłu. Konsultacje społeczne zaplanowano w styczniu i lutym przyszłego roku.

- W trakcie kampanii informacyjnej będziemy na bieżąco przekazywać państwu informacje dotyczące historii miejscowości Lutomiersk, a także informacje na temat procesu, jak i skutków zmiany statusu miejscowości. Udzielimy także odpowiedzi na ewentualne wątpliwości i pytania – informuje Tadeusz Borkowski, wójt gminy Lutomiersk.

Rada Gminy Lutomiersk podjęła uchwały na ostatniej sesji, która odbyła się 19 listopada 2020 r.

(Katarzyna Giedrojć)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Gazeta_LutomierskaGazeta_Lutomierska

0 0

Chciałbym wiedzieć, skąd ŻP czerpie wiedzę o tym, że w 1870 odebrano Lutomierskowi prawa miejskie? Nie znam żadnego dokumentu, który o tym mówi. Decyzja o wszczęciu procedury jest swoistym hołdem oddanym naszym przodkom -uważa Tadeusz Rychlik, przewodniczący rady. Zabawne ! Przodkowie Rychlika nie pochodzą z Lutomierska. Tak samo jak wójta Borkowskiego. Rychlik to osiedleniec z Pomorza i mieszkaniec Wrzącej a Borkowski przybył z Wilamowa i jest mieszkańcem Kazimierza. Przez lata ten duet dyskryminował Lutomiersk w Radzie Gminy, tłumił wszelkie przejawy emancypacji Lutomierska a wszczęta procedura jest tego kontynuacją. Dlaczego ? O tym, czy Lutomiersk będzie miastem, zadecydują nie mieszkańcy Lutomierska ale okolicznych wsi. Zresztą decyzja o wystąpieniu o prawa miejskie nie zapadnie w konsultacjach. Decyzje tę podjął wójt w swoim gabinecie : Car Aleksander prawa miejskie odebrał, a lutomierski Putin je przywróci. Niezależnie od wyników konsultacji. Status miasta nie zmieni jednak faktu, że Lutomiersk będzie wójtowskim folwarkiem. Miastowym folwarkiem ?

07:09, 22.02.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%