Szwajcarska platforma monitoringu powietrza IQAir badała pył PM 2,5 - czyli ten drobniejszy, który przedostaje się już nie tyle do górnych dróg oddechowych człowieka (jak PM 10), lecz przenika dalej, do płuc.
Wynikibadań z 2019 roku mogą być dla mieszkańców naszego terenu przerażające. Otóż pod względem średniego zanieczyszczenia powietrza, znaleźliśmy się w ścisłej światowej czołówce. Nie dość, że wśród 100 europejskich miejscowości z najbardziej szkodliwym powietrzem znalazło się aż 29 polskich, a wśród nich gmina Ksawerów! W tym raporcie Ksawerów znalazł się na 11. miejscu. Z polskich miejscowości wyprzedzają go jedynie Goczałkowice Zdrój.
W Ksawerowie jest gorzej niż w Zgierzu (15. miejsce). Średnia ilość drobinek pyłu 2,5 wyniosła tam 28,7 mikrogramów na metr sześcienny (18,67 średnia w kraju).
Jak pyły wpływają na nasze zdrowie?
– PM 10 zatrzymuje się na wysokości krtani, PM 2,5 dociera do oskrzeli, PM 1 przenika do pęcherzyków płucnych naszych organizmów – tłumaczy dr inż. Robert Cichowicz z Politechniki Łódzkiej.
0 0
Dam CtrlC/V z re: z art. "Kto nas truje"
Odwracanie kota ogonem wiecznie żywe. Gdyby nie było badań, nie byłoby monitoringu i czarno na białym stwierdzenia, że jest źle i jak badzo jest pilne.... I problemu z poniesieniem kosztów na szybką wymianę smrodziuchów nie byłoby. Bo przecież potrzebujemy ciepełka.... a wymiana smrodziuchów sama by nastąpiła. Po przepaleniu się smrodziucha do oporu, że już nie dałoby się go reanimować... Dłuugie lata czekania na "samo".
0 0
Mam tylko proste pytanie. Ksawerów jednym z miast europejskich z najgorszą jakością powietrza. OK Ile mieszkancow ma Ksawerow. Chyba nie ma naeet prezydenta. 18 miejsce. Ciekawe. A pozostałe miasta duże w Polsce. Jest ich dużo więcej niż 18. Co więcej jakie miasta brano pod uwagę ( powierzchni, liczby ludności) i ogóle wiem Ksawerów nie jest miastem na prawach powiatu. O co chodzi? To jakiś żart? Kraków Warszawa Wrocław Poznań Rzeszów Opole Szczecin Gdynia Gdańsk Olsztyn Toruń Bydgoszcz Zielona Góra Bytom Gliwice Zabrze Lublin Białystok i wiele innych miast znalazło by się przed Ksawerowem wg liczby mieszkańców o ile przyjmiemy kryterium liczby mieszkańców i nazwiemy Ksawerów miastem. Redakcjo ludzie myślcie myślcie myślcie komu to wszytko służy?
0 0
@Lukaszku, art tak czy siak porusza coraz poważnieszy problem, czym mamy oddychać i czym oddychamy. Dałes niezłą litanię miast borykających sie z tym problemem. Ale, nie dokleiłeś naszego miasta - Pabianice i rekordu z przed 3 lat, z lutego. Pabianiczanie pobili wszelkie rekordy Polski, paląc z wynikiem - 1248%!!! Pisano o tym na ŻP i innych drukowanych , elektr., i przedstawiano w każdej tv. Ale, Lukaszku... 3 razy czytam tytuł art, bez okularków, na "bliży" ~20 cm, bo teraz mam lapka z przekątną 11", założyłem okolaki do czytania i.. nie widzę w tytule rzeczownika MIASTO. MAM:
Ksawerów w czołówce europejskich miejscowości... najbardziej zanieczyszczonych!
MIEJSCOWOŚCI. Zawsze uważnie czytam, to co czytam. Także twoje i nnych. Polecam metodę.
0 0
Aaalzheimer... mój Nie dość, że wśród 100 europejskich miejscowości z najbardziej szkodliwym powietrzem znalazło się aż 29 polskich, a wśród nich gmina Ksawerów!
Miata miastami ale GMINA Ksawerów. Chyba nie przejeżdżasz tamtedoo pranku ani póżniej..po pracy.
0 0
Ok. Nawet przyjmując termin "miejscowość" pozostaje do wyjaśnienia 18 lokata. Miejscowość to termin bardzo ogólny. Kryterium jest ważne: liczba ludności, powierzchnia, położenie. Gwarantuje że w województwie śląskim znajdę 18 I więcej miejscowości z przekroczonymi parametrami podanymi w artykule. Nie jestem przeciw ale chrońmy środowisko z głową. Badanie naukowe powinna cechować rzetelność dokładność itp. W mojej ocenie ten artykuł nie do końca rozwija temat brakuje w nim precyzji. Nie dajmy się manipulować. Tyle :). Pozdrawiam :)
0 0
Hhmmm, masz skłonnosci do... podejrzliwości. Jaka manipulacja?! To jest art. popularny, dla wszystkich powinien być zrozumiały. To nie dysertacja naukowa.
0 0
Z zasmrodzonych komunizmem Pabianic przywiało a na Ksawerów zwalają.
0 0
@W_CH... A czy górnicy od wyngla, z wiecznymi pretensjami o kasę, zawiewa ci komuną czy "Kapitalizmem" spod znaku "Palca i Sprawiedlywości"?
0 0
Ja mieszkam w Ksawerowie, sytuacja w wielu miejscach jest tragiczna, okna w okresie zimowym nie można otworzyć, przejść kawałek ulicą się nie da bo ubrania śmierdzą przez wiele godzin. Ale wszystko to zależy od okolicy, czy jest kopciuch czy nie, bo nie wszędzie tak jest. Oszczędzają ludzie i miałem palą, trocinami itp. Najgorsza jest mentalność - by było jak najtaniej a że śmierdzi na ulicy, dymu pełno który szczypie w oczy i gardło...
0 0
@uzi01, dobrze żeś się pokazał. 26 lat "przesiedziałem" z rodziną " starszyzną, na pabianickiej starówce, przy Warszawskiej. Paliliśmy węglem. Zawsze kupowaliśmy jak najgrubszy... najdroższy. Somsiady mówiły - bogate... Gruby za prlu to bryły 1-2 ,często 20 litrowe. Tylko obuch dobrej siekiery mógł rozbić to do wielkości stosowanej. Ale mając sprawny piec - starocie, ze sprawnym szyberkiem na wlocie i wylocie, dało się kontrolować, by nie palił się jak rakieta. Efektem takiego wybory było: my - bogate - wynosiliśmy 1 wiadro popiołu, a oszczędni - trzy wiadra. Dlaczego, bo była ogromna różnica w kaloruczności, dziś kJ ( kiloDżuli) na kilogram węgla. A "oszczędni" palili 2-3 kg razy więcej. I kto tu był "bogatem". Teraz od lat siedzę w bloku o rzut kamieniem od Lewityna. ~2 km od mojej starówki. Na nac przykręcamy kaloryfery i wietrzymy sypialkę. Bardzo często muszę szybko zaspawać okno, bo śmierdzi ciężkim, starym kominem. Nic dziwnego ~ 3 lata temu Pabianice pobiły na łeb rekord polski - normy pn10 - 2,5 wyniosły 1248%. Polska pisała, czytała i oglądała.