Przy skrzyżowaniu ulic Moniuszki i Bohaterów wisi tablica. Upamiętnia pabianiczan, którzy zginęli w czasie strajku w 1933 roku.
Na tablicy widnieje napis:
"W DNIU 17 III 1933 ROKU NA SKRZYŻOWANIU ULIC MONIUSZKI I KRÓTKIEJ ZGINĘLI W WALCE Z KAPITALIZMEM OD KUL GRANATOWEJ POLICJI UCZESTNICY STRAJKOWEJ DEMONSTRACJI ZORGANIZOWANEJ POD SZTANDAREM KOMUNISTYCZNEJ PARTII POLSKI”.
Odsłonięto ją 1 maja 1959 roku. Tablicę ufundowali pabianiczanie.
To może być kolejny obiekt, który w ramach dekomunizacji polskich miast zniknie z ulic Pabianic.
Co o tym sądzicie? Czy tablica powinna zostać usunięta?
0 0
W tamtych latach inni byli komuniści i inni byli kapitaliści .Historia zatoczyła koło i znów mamy roboli i panów kapitalistów wysysających ostatnie z pracownika.
A taka tablica a taki pomnik to w oczy kole.
0 0
Tablica nie chwali systemu komunistycznego, a przypomina o ofiarach policji, która otworzyła ogień do demonstracji robotników. Skoro w Polsce stoczniowcy Grudnia`70 mają swój pomnik, to dlaczego ci mają nie mieć?
0 0
@lornetka - to, że mamy rasę panów to masz rację - PiS to najgorszy kapitalista bo da nam w kość, że zobaczymy gwiazdy. Czy przedsiębiorca, który ryzykuje swoim całym majątkiem, który wie jak prowadzić biznes i daje pracę jest według Ciebie tym złym? Szkoda, że nie żyłaś w dawnej Polsce gdzie naprawdę była nędza a kapitaliści potężni. Ciekawa jestem gdzie pracujesz i kto daje Ci pracę? Może sama powinna założyć firmę i dawać ludziom pracę i krociowe zarobki.
0 0
@BabaY
Znów przeginasz.
Skąd u Ciebie takie skrajności w różnych komentarzach ?
A „ lornetka „ ma jednak trochę racji. Fakt, nie można generalizować. WŁAŚCICIEL a „ właściciel „, to dwóch różnych ludzi. Najpierw trzeba być człowiekiem....
Brawo Car !
0 0
Uważam, że rzeczona Ustawa o likwidacji reliktów komunizmu/"socjalizmu" w Polsce takich akurat tablic NIE DOTYCZY. W moim rozumieniu dotyczy ona nazwisk utrwalonych w nazwach ulic (i na pomnikach) tych wszystkich zdrajców, którzy pomagali importować do Polski sowiecki komunizm, a w rzeczywistości ich hegemonię ze wszystkimi tego konsekwencjami. Czym innym są słuszne (w owym czasie) protesty robotników, niezależnie pod jakim szyldem były przeprowadzane.