Choć najwięcej sprzedawców i kupujących na ryneczku jest w soboty, środy i piątki, to jednak każdego dnia nie brakuję tutaj klientów. Coraz więcej straganów rozkładanych jest każdego dnia, bo już nie tylko mieszkańcy osiedla Bugaj robią tutaj zakupy. W tygodniu czynne są mini markety urządzone w pawilonach. Choć to przede wszystkim punkty i stragany z żywnością, przybywa tutaj sklepów i stoisk z odzieżą.

Podczas pandemii woleliśmy robić zakupy na świeżym powietrzu, bo czuliśmy się bezpieczniej. Potem doszedł przedłużający się remont torowiska, który skutecznie odstraszał pabianiczan od wypadów do centrum miasta. Skorzystał na tym ryneczek przy Nawrockiego, który stał się centrum między innymi pabianickiej mody. Coraz częściej kupujemy tutaj odzież, bieliznę, piżamy, chemię, kosmetyki, czy nawet artykuły dla zwierząt…

Nie można zapominać, że popularność robienia zakupów na ryneczku wzrosła po remoncie targowiska, który zakończył się zimą w 2018 roku. Przyczyniły się do tego między innymi wygodne parkingi dla kupujących, równa nawierzchnia i funkcjonalne zadaszone stragany.

– Wszystko zaczęło się w 2015 roku. We wrześniu wpłynęły do nas dwa pisma. W jednym mieszkańcy prosili o zadbanie o otoczenie wokół ryneczku, zwracając uwagę między innymi na to, że jest to jedno z najbardziej wyeksponowanych miejsc na osiedlu, które powinno stać się jego wizytówką – przypomina Wacław Maciej Przybylski, prezes Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Oczekiwali przeorganizowania targowiska w taki sposób, aby nie było ono uciążliwe dla mieszkańców, zwłaszcza bloku sąsiadującego z ryneczkiem

Mieszkańcy prosili też o zwiększenie dla nich ilości miejsc parkingowych.

– W tym samym czasie do spółdzielni zwrócił się również Zarząd Stowarzyszenia Kupców z prośbą o poprawienie estetyki i funkcjonalności targowiska. Jednym z ich priorytetów były nowe toalety – dodaje prezes.

Ryneczek przy Nawrockiego

Uwzględniając interesy obydwu grup Zarząd Spółdzielni zwołał pod koniec 2015 roku zebranie mieszkańców bloku nr 11 i kupców handlujących na targowisku.

– Na spotkaniu obie grupy ustaliły wspólne priorytety związane z modernizacją. A Spółdzielnia zobowiązała się do przygotowania planu remontu – wyjaśnia prezes. – W marcu 2016 roku poddaliśmy plan ocenie mieszkańców i kupców. W rezultacie tych kilku spotkań powstał projekt, który został zaakceptowany przez wszystkich, a harmonogram przewidywał wykonanie prac w pięciu etapach.

Remont ruszył w lutym 2017 roku. Zaczął się od budowy parkingu nieopodal ulicy Nawrockiego – a dokładniej między ryneczkiem a parkingiem miejskim od strony jezdni. Na tych nowych parkingach dziś jest miejsce dla prawie 50 aut, w tym 4 dla osób niepełnosprawnych.

Kolejnym etapem była budowa straganów do handlu z zadaszeniem. Powstały 32 stanowiska, a obok budynek z ogólnodostępnymi toaletami dla mężczyzn i kobiet. Osobny pawilon pomieścił między innymi toaletę dla pracowników targowiska. Ten drugi etap prac zakończył się w czerwcu 2017 r.

Ryneczek przy Nawrockiego

Zgodnie z planem w 2018 rok miało być układane odwodnienie terenu przy ul. gen. Stefana „Grota” Roweckiego, a stanowiska handlowe na targowisku planowano wyłożyć kostką ażurową.

– Jednak na prośbę Stowarzyszenia Kupców Rynku plany te zostały zmienione i zamiast kostki ażurowej został wysypany tłuczeń, co jednocześnie znacznie zmniejszyło nakłady przewidziane na ten etap – zauważa prezes Przybylski. – Dzięki temu Zarząd Spółdzielni podjął decyzję o wykonaniu w ciągu roku dwóch etapów.

W 2018 roku został uporządkowany teren między ryneczkiem a blokiem nr 11 przy ul. „Grota” Roweckiego 21. Przy okazji prace brukarskie przeprowadzono też w sąsiedztwie stacji transformatorowej, gdzie Spółdzielnia urządziła 10 miejsc parkingowych na samochody osobowe. Znajdują się one po prawej stronie przy wjeździe na ryneczek od ul. gen. Stefana „Grota” Roweckiego.

Ryneczek przy Nawrockiego

Mieszkańcy bloku nr 11 oczekiwali parkingu, na który przestaną wjeżdżać klienci i kupcy. I tak się stało, bo dziś podjazd przed ich blok blokuje szlaban, do którego piloty wjazdu mają mieszkańcy. Dla samochodów służb specjalnych, np. karetek pogotowia ratunkowego, straży pożarnej itp. szlaban otwiera się na ich sygnał. Powstał w tym miejscu parking na 43 miejsca postojowe: 26 stanowisk z kostki ażurowej i 17 wzdłuż budynku.

– Cieszy, że uporządkowaliśmy teren w samym sercu osiedla Bugaj. Przy okazji spełniliśmy wiele oczekiwań mieszkańców i kupców – mówi prezes Przybylski. – Te zmiany chwalą też klienci robiący zakupy na ryneczku, bo teraz mogą wygodnie zaparkować i w komfortowych warunkach robić zakupy.

 

Pabianicka Spółdzielnia Mieszkaniowa informuje, że na ryneczku przy Nawrockiego

są wolne miejsca na postawienie pawilonów handlowych.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt: w siedzibie Administracji nr 5

przy ul. gen. Stefana „Grota” Roweckiego 23,

telefoniczny 513-096-863, mail: adm5@psm-pabianice.pl