To kolejny, wspólny projekt miasta oraz Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Współpraca ta rozpoczęła się w 2014 roku.

- Mieszkańcy spółdzielni siłą rzeczy są mieszkańcami Pabianic – podkreślił podczas piątkowego briefingu Wacław Przybylski, prezes PSM. - Od 2014 roku udało się nam zrobić 26 projektów. Dzięki temu powstało 250 miejsc parkingowych i ogromna ilość nowych chodników.

Co roku do przebudowy wybierane najbardziej kłopotliwe dla pabianiczan miejsca. W tegorocznym planie największą inwestycją jest wybudowanie parkingu wzdłuż bloków na ulicy Gawrońskiej 2, 8 i 10 (między ul. Bugaj i Nawrockiego) z 47 miejscami postojowymi. Będzie również nowy chodnik.

Na liście inwestycji drogowych PSM i UM jest również przebudowa chodników przy ulicach: zachodniej stronie Cichej, od ul. Jana Pawła II do Orlej (będzie tu również 12 miejsc postojowych), Smugowej (w okolicy Biedronki), Podleśnej (strona północna) oraz Toruńskiej 15 (Moniuszki – Dąbrowskiego). Zaplanowano także przebudowę chodników i miejsc postojowych dla 15 samochodów na ul. Baczyńskiego.

Koszt tych prac oszacowano na 961,5 tys. złotych. Po równo pokryją go miasto i Pabianicka Spółdzielnia Mieszkaniowa.

- Od początku naszej współpracy zasada była taka, że spółdzielnia przekazywała równowartość kosztów w materiałach, a miasto pokrywało koszty wykonawstwa – wyjaśnił prezydent Grzegorz Mackiewicz.

W ubiegłym roku, przy współudziale PSM, miasto wybudowało miejsca parkingowe na ul. Broniewskiego i Wyspiańskiego 1, chodnik przy Smugowej 10 oraz zatokę i chodnik przy ul. Bugaj 94-96. Są już plany na kolejną współpracę w przyszłym roku, ale szczegółów na razie nie zdradzono.

Popławska do „poprawki”

To nie wszystkie inwestycje drogowe, które miasto zamierza niebawem przeprowadzić.

- Rodzice przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 13 wskazywali nam niejednokrotnie, że na ulicy Mokrej kierujący pojazdami poruszają się za szybko i jest niebezpiecznie – mówi wiceprezydent Dawid Zakrzewski. - Dlatego na wysokości „małej trójki” stworzymy wyniesiony próg zwalniający, by wymusić na kierujących fizyczne zmniejszenie prędkości, a rodzice żeby mogli komfortowo i bezpiecznie przeprowadzić dzieci przez jednię.

Do ”poprawki” jest również wyasfaltowany niedawno fragment ulicy Popławskiej, od skrzyżowania z ulicą Wajsówny do skrzyżowania z ul. Smugową. Podczas budowy nowego osiedla, droga ta została mocno zniszczona. Trzy lata temu miasto podpisało porozumienie z deweloperem, że będzie mógł z niej korzystać, ale po zakończeniu inwestycji jego zadaniem będzie położenie podbudowy pod drogę asfaltową. Miasto, ze swojej strony wykonało podwójną nakładkę bitumiczną. Niestety, gdy tylko na ulicy Popławskiej pojawiła się gładka nawierzchnia, nogi kierowców stały się „cięższe”, a można jechać tamtędy maksymalnie 30 km/h.

- Wielokrotnie mieliśmy sygnały o niebezpiecznych zdarzeniach, głównie w okolicy przejazdu między osiedlem a częścią garażową, jak i również wzdłuż całej ulicy Popławskiej – powiedział prezydent Mackiewicz.- Zamontowane zostaną tam trzy progi zwalniające z masy bitumicznej, droga będzie oznakowana znakami poziomymi i pionowymi. Mamy nadzieję, że to spowolni zapędy kierowców.

Inwestycje będzie prowadził Zarząd Dróg Miejskich. Łączny koszt szacowany jest na 346 tys. zł. Po najbliższej sesji Rady Miejskiej i wprowadzeniu środków do budżetu, czyli jeszcze we wrześniu, ZDM ogłosi przetarg z terminem zakończenia prac remontowych do końca tego roku.