Obchody zaplanowano od 8 października do 6 grudnia tego roku. W kalendarzu są między innymi maraton taneczny, koncert talentów, przemarsz ulicami miasta. Uczestników spotkamy też w sklepach, kinie. Wydarzenia będą realizowane przez uczestników i pracowników Warsztatu Terapii Zajęciowej, Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego, Środowiskowego Domu Samopomocy, Środowiskowego Domu Samopomocy przy PSONI. Jak mówią organizatorzy, obchody mają na celu odczarowanie obrazu osoby z niepełnosprawnością. Mają pokazać, że to ludzie o wielu talentach, pasjach i umiejętnościach.

– Wierzymy, że nasze działania przełamią bariery i lęki, jakie mają w sobie dzieci, młodzież i osoby dorosłe wobec niepełnosprawności – mówi Agnieszka Jaksa, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej. – Inicjatywy przygotowane przez naszych uczestników będą przestrzenią do pokazania ich talentów i efektów rehabilitacji.

To będzie czas, podczas którego będzie można poznać ich historie, twórczość i czerpać z ich autentyczności.

– To jest święto naszych uczestników, którzy chcą zaznaczyć swoją obecność w społeczności Pabianic – dodaje Grażyna Sobczak, kierownik Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego.

Osoby niepełnosprawne to pełnoprawni członkowie społeczeństwa.

– Chcemy pokazać ich aktywność, talenty, ale również ich radość z życia - mówi Anna Lewandowska, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy przy PSONI w Pabianicach.

Po co te obchody - mówią bohaterowie wydarzenia:

– Aby ludzie wiedzieli, jacy jesteśmy, co lubimy, jakie talenty mamy. Chcemy, aby mieszkańcy Pabianic nas zaakceptowali. Ja nie widzę, ale sama wieszam sobie ubrania, gotuję i maluję, radzę sobie, jestem samodzielna, ale ludzie mnie inaczej postrzegają - mówi Aneta.

– Chcemy się rozwijać i żeby nas ludzie wysłuchali i wspierali, bo chcę być samodzielny i nie być samotny - dodaje Grzegorz.

– Aby poznawać ludzi, aby ludzie nas poznali. My dużo potrafimy. Jesteśmy tacy sami jak wszyscy. Osoba na wózku jest taka sama, my jej nie omijamy, niech ludzie też jej nie omijają – dodaje Darek.

– Organizujemy to wszystko samodzielnie przy pomocy terapeutów, żeby się zintegrować, chcemy poznać mieszkańców. Chcemy być jak światło, które świeci tu i teraz – zapewnia Dawid.

– Aby w nas zobaczyli ludzi świata, ciekawych i mądrych – dodaje Janusz.

Kalendarz II Pabianickich Obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością:

Integracyjny Maraton Taneczny dla osób z niepełnosprawnością oraz mieszkańców Pabianic – 8 października, w godz. 17.30–19.00, w hali powiatowej przy „mechaniku”.

Koncert Talentów, czyli prezentacja pasji uczestników z czterech ośrodków działających na terenie miasta – 15 października, godz. 11.00–13.00, MOK.

Przemarsz ulicami miasta osób z niepełnosprawnością, dzieci, młodzieży i mieszkańców miasta, przedstawicieli instytucji i samorządów – listopad.

Spotkanie z poezją „Sztuka życia” – 6 listopada w godz. 11.00–13.30, WTZ.

Wystawa i kiermasz świąteczny prac wykonanych przez osoby z niepełnosprawnością – 3 grudnia w godz. 15.00–19.00, Tkalnia.

„My też tu jesteśmy!” Osoby z niepełnosprawnością w przestrzeni publicznej - 2–6 grudnia – mieszkańcy Pabianic będą mogli spotkać osoby z niepełnosprawnością podczas obsługi w kinie, sklepach, restauracjach, urzędach, klubach fitness itp.

25 września w Miejskim Ośrodku Kultury świętowano jubileusz 20-lecia Ośrodka-Środowiskowego Domu Samopomocy PSONI koło w Pabianicach. Uroczystość była podsumowaniem wieloletniej pracy jego uczestników, terapeutów, kierownictwa oraz rodziców uczestników. Na ten dzień przygotowano specjalny, wzruszający program artystyczny, były podziekowania, życzenia i przemowy. Zwieńczeniem uroczystości był tort i poczęstunek.