Takiej imprezy powiatowa hala sportowa przy „Mechaniku” jeszcze nie widziała. 8 października odbył się tam Integracyjny Maraton Taneczny w ramach II Pabianickich Obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością. Wydarzenie ze stuprocentową pewnością odczarowało obraz osoby niepełnosprawnej. Taki był zresztą jego cel. Było bardzo tanecznie, radośnie, rodzinnie i co najważniejsze, ponad podziałami.
W tan poszli wszyscy. Szaleństwu nie oparł się ani starosta Arkadiusz Jaksa, ani prezydent Grzegorz Mackiewicz. Dzielnie, do samego końca na parkiecie wirowała wiceprzewodnicząca Samorządu Województwa Łódzkiego Magdalena Werstak. Roztańczoną ekipę prowadzili nie tylko profesjonalni instruktorzy z lokalnych szkół tańca. Choreografię przygotowali również podopieczni pabianickich ośrodków.
- Prowadziłem taniec, była rodzinna atmosfera. Ludzie mnie zaczęli kochać, a ja poczułem szał muzyki. Pan prezydent poszedł w tany, jak pokazałem. Zumba to moja miłość – mówi Dawid.
- Czułam się jak baletnica, kiedy pokazywałam ruchy. Cieszyłam się. Dużo radości poczułam – dodaje Justyna.
Pabianickie obchody Międzynarodowego Dnia Osoby z Niepełnosprawnością potrwają do 6 grudnia. Wydarzenia są organizowane wspólnie przez: Warsztat Terapii Zajęciowej, Dzienny Ośrodek Adaptacyjny, Środowiskowy Dom Samopomocy, Środowiskowy Dom Samopomocy przy PSONI. Obchody mają na celu pokazanie, że niepełnosprawni to ludzie o wielu talentach, pasjach i umiejętnościach.
– Wierzymy, że nasze działania przełamią bariery i lęki, jakie mają w sobie dzieci, młodzież i osoby dorosłe wobec niepełnosprawności – mówi Agnieszka Jaksa, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej.
15 października w MOK-u odbędzie się Koncert Talentów, czyli prezentacja pasji uczestników z czterech ośrodków działających na terenie miasta. Start o godz. 11.00.
6 listopada w godz. 11.00-13.00, w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej (przy PCM) odbędzie się spotkanie z poezją „Sztuka życia”, a 3 grudnia w Tkalni (w godz. 15.00-19.00) wystawa i kiermasz prac świątecznych.
Między 2 a 6 grudnia mieszkańcy Pabianic będą mogli spotkać osoby z niepełnosprawnością podczas obsługi w kinie, sklepach, restauracjach, urzędach, klubach fitness itp. Ponadto na listopad zaplanowano przemarsz ulicami miasta osób z niepełnosprawnością, dzieci, młodzieży i mieszkańców miasta, przedstawicieli instytucji i samorządów. Data na razie nie jest bliżej znana.
Komentarze do artykułu: W hali powiatowej „wybuchła” bomba... energetyczna
Nasi internauci napisali 0 komentarzy