Scena w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury im. Zbigniewa Herberta należała w miniony wtorek do uczestników czterech ośrodków dla osób z niepełnosprawnościami z terenu Pabianic, którzy korzystają na co dzień z różnych form terapii. Byli to podopieczni: Środowiskowego Domu Samopomocy w Pabianicach przy PSONI, Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego, Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej. Niepełnosprawni pabianiczanie zaprosili widzów do świata ich pasji i zainteresowań.

Zaprezentowali bajki „O smoku wawelskim” i „Strachu na wróble”, śpiewali, grali, tańczyli i recytowali wiersze. Ich występy zafundowały publice szeroki wachlarz emocji – od uśmiechów przez salwy śmiechu, po łzy wzruszenia. Najbardziej wzruszająca chwila nastąpiła jednak na koniec koncertu, gdy artyści zwrócili się do wszystkich tymi słowami:

„Są wśród nas tacy, którzy mają trudności z chodzeniem. Niektórzy mają kłopoty z nauką, inni z mówieniem. Ci są nieusłyszani przez innych ludzi. Są też tacy, którzy przeszli wiele operacji i trudnych doświadczeń. Większość z nas nigdy nie weźmie ślubu, nie będzie mieć dzieci, ani prawa jazdy. Wielu z nas nigdy nie zamieszka samodzielnie, bo jesteśmy osobami z niepełnosprawnościami. Jednak mamy pełnosprawne serca. Mieć pełnosprawne serca, to znaczy być dobrym i wartościowym. Bo nasze serca są takie same, jak innych. Czujemy tak samo. Osoba na wózku czuje tak samo jak osoba chodząca. Dlatego chcemy żyć wśród społeczeństwa na równi, chcemy aby społeczeństwo nas postrzegało jak osoby dobrze funkcjonujące. Stać nas na wiele. Potrafimy więcej, niż osoby pełnosprawne przypuszczają.

Jeżeli ktoś nam okaże serce to jesteśmy bardzo wdzięczni, chcemy oddać mu jeszcze więcej. Kochamy bardziej, niż osoby pełnosprawne, cieszymy się każdą chwilą i czerpiemy radość z każdego dnia. Czujemy się bogaci i spełnieni. Otwieramy się na ludzi, pomagamy innym. Pozytywnie patrzymy na świat, przyciągamy pozytywne myśli. Uczucia mamy te same, ale spojrzenie często inne. Dla nas wszystko jest realne, mamy pragnienia i dążymy do ich osiągnięcia. Nie widzimy trudności i przeszkód, dlatego możemy osiągnąć więcej. Mamy pełnosprawne serca... Tak jak Wy... ".

Było to drugie wydarzenie w ramach II Pabianickich Obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością. Wstępem do nich był Integracyjny Maraton Taneczny

W planie są jeszcze: listopadowy przemarsz ulicami (data na razie nie jest znana), spotkanie z poezją „Sztuka życia” (6 listopada w godz. 11.00–13.30, WTZ), wystawę i kiermasz świąteczny prac wykonanych przez osoby z niepełnosprawnością (3 grudnia w godz. 15.00–19.00, Tkalnia). W dniach 2–6 grudnia niepełnosprawnych mieszkańców Pabianic spotkamy podczas obsługi w kinie, sklepach, restauracjach, urzędach, klubach fitness itp.