Jak zapewniła nas Anna Połomka, konserwatorka zabytków, oba obiekty są już gotowe. Łódzka konserwatorka od 2007 roku współpracuje ze Stowarzyszeniem Zjednoczenie Pabianickie przy odnowie zabytkowych nagrobków na pabianickich cmentarzach. Pabianiczanie odwiedzający groby bliskich na cmentarzu ewangelickim i katolickim 1 listopada będą mogli podziwiać kolejne dwa pomniki po renowacji.

– Nagrobek rodziny Kolbe na cmentarzu ewangelickim jest zrobiony z lastriko, powstał w 1920 roku – opowiada Połomka. – Jest bardzo ciekawy i nietypowy, bo obustronny.

Zdaniem konserwatorki, lastriko jako materiał na nagrobki niesłusznie uważany jest za mało szlachetny. Zastępuje kamień, jest bardzo trwały, a pomniki z niego mają wartość zabytkową. Ten pomnik wymagał gruntownego oczyszczenia nie tylko z kurzu i brudu, ale także z mchów i porostów, które znalazły sobie tu siedlisko. Trzeba było również uzupełnić ubytki oraz zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi i działaniem przyrody na następne lata.

Drugi pomnik, który doczekał się w tym roku ręki konserwatorki, to pomnik Kacpra i Barbary Garzyńskich na cmentarzu katolickim. Ten pomnik, przedstawiający figurę Matki Boskiej wyrzeźbioną w białym kamieniu, był już odnawiany w 2010 roku. Przez 12 lat dały mu się we znaki warunki atmosferyczne; opady deszczu, spadłe liście, działanie mikroorganizmów. Piękna figura Matki Boskiej potrzebowała generalnego oczyszczenia, uzupełnienia ubytków i zabezpieczenia. Oczyszczono i pomalowano także metalowy (lekko skorodowany) uchwyt na znicz znajdujący się na froncie pomnika.

Prace konserwatorskie prowadzone były w czasie wakacji i już teraz przed świętem możemy je podziwiać w nowym blasku. Jak zapewnia Anna Połomka, tegoroczna konserwacja powinna wystarczyć na kolejne 10 lat.

Stowarzyszenie Zjednoczenie Pabianickie zorganizowało pierwszą zbiórkę pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków na naszych nekropoliach w 2007 roku. Podczas 14 kwest na naszych cmentarzach zebrano łącznie 280.304,89 zł. Odnowiono już 33 pomniki; 17 na cmentarzu ewangelickim i 16 na katolickim. Niektóre z nich, te odnowione przed laty, wymagają ponownego wsparcia konserwatora. Warunki atmosferyczne: deszcze, kurz i pył, a także słodkie soki drzew i ptasie odchody nie sprzyjają zachowaniu ich w dobrym stanie.

W tym roku po raz 15. Zjednoczenie organizuje kwestę na pabianickich cmentarzach. 1 listopada w godzinach 9.00–16.00 przy ośmiu wejściach na cmentarze spotkacie Państwo wolontariuszy z puszkami na datki. Wszystkie zebrane tego dnia pieniądze zostaną przeznaczone na odnowienie zabytkowych nagrobków.