Chcesz uzyskać zwrot podatku z zagranicy? Zacznij od rozwiania swoich wątpliwości.

O zwrot podatku nie warto się starać – będzie niewielki

To mit, zwłaszcza w przypadku osób, które pracowały za granicą przez dłuższy okres – np. przez kilka następujących po sobie lat wyjeżdżały do pracy sezonowej w Niemczech czy Holandii. Zdarza się, że sami pracownicy są zaskoczeni wysokością zwrotu podatku, jaki wpływa na ich osobiste rachunki bankowe. To główny powód, dla którego nie warto rezygnować ze złożenia deklaracji.

Chcesz sprawdzić, na jaką kwotę możesz liczyć? Pomóc może w tym kalkulator zwrotu podatku z Niemiec na decret.pl. Wypełnienie formularza zajmuje zaledwie kilka minut.

Aby otrzymać zwrot podatku, trzeba pracować legalnie

Jedynie legalna praca uprawnia do zwrotu podatku – to fakt. Praca „na czarno” przekreśla starania o zwrot podatku z prostej przyczyny – za takiego pracownika przedsiębiorca nie odprowadza podatków. Potwierdzeniem, że praca była wykonywana legalnie, są dokumenty. Jeżeli pracownik był zatrudniony na terenie Niemiec, to do zwrotu podatku wymagana jest karta podatkowa, czyli Lohnsteuerbescheinigung.

Jak zyskać pewność, że praca na terenie Niemiec, Holandii czy Belgii miała legalny charakter? Najprościej będzie zwrócić się do pracodawcy o dokumenty. Wystąpić o nie może również biuro rachunkowe, które zajmie się procesem odzyskania podatku.

Zwrot podatku można otrzymać tylko za ubiegły rok

To stwierdzenie ma niewiele wspólnego z prawdą – jest mitem. W wielu krajach można starać się o zwrot podatku za kilka poprzednich lat. Jednocześnie, co warto zaznaczyć, regulacje w tym zakresie różnią się między poszczególnymi państwami. Przykładowo w Niemczech można starać się o zwrot podatku do 4 lat wstecz, podczas gdy w Holandii aż do 5 lat wstecz. To dobra wiadomość – możesz uzyskać większy zwrot podatku.

Chcesz starać się o zwrot podatku z Niemiec? Zajrzyj do zakładki zwrot podatku z Niemiec na decret.pl. Na wskazanej stronie internetowej znajdziesz też informacje o zwrocie podatku z innych krajów europejskich, np. Belgii czy Austrii.

O zwrot podatku można wystąpić samodzielnie

Nie musisz korzystać ze wsparcia biura rachunkowego, aby otrzymać zwrot podatku – powyższe stwierdzenie jest faktem. Jednak pomoc udzielona przez pośrednika ma szereg zalet. Do najważniejszych korzyści należą:

  • brak potrzeby zaznajomienia się z przepisami podatkowymi – biuro rachunkowe zna przepisy podatkowe danego kraju, bo zatrudnia specjalistów;
  • wyeliminowanie bariery językowej – nie musisz samodzielnie wypełniać deklaracji, do której dołączona jest instrukcja w języku obcym;
  • brak błędów podczas próby odzyskania podatku – a to oznacza otrzymanie środków na rachunek bankowy w możliwie najkrótszym terminie.

Zwrot podatku to kwestia kilku tygodni

Niestety, jest to mit – formalności nie dopełnisz tak szybko. Oznacza to, że musisz uzbroić się w cierpliwość – pieniądze mogą zasilić Twój rachunek bankowy po kilku miesiącach. Przykładowo na zwrot podatku z Holandii na decret.pl trzeba poczekać od 1 do nawet 7 miesięcy. Dodatkowo czas ten może się wydłużyć, jeżeli konieczne okaże się uzupełnienie braków formalnych czy wprowadzenie korekty w deklaracji.

Nie chcesz zbyt długo czekać na zwrot podatku? Zleć przygotowanie dokumentów specjalistom. Choć biuro rachunkowe nie jest w stanie przyspieszyć pracy urzędników, to może zapobiec błędom, które skomplikują cały proces.