Spłacasz kredyt mieszkaniowy albo jesteś zadłużony? Nie najlepiej u ciebie z finansami, ale potrzeba gotówki? Każdy miewa taki okres w życiu. Nie da się wytłumaczyć chrześniakowi, że nie dostanie prezentu na komunię, a córce że nie wyprawi wymarzonego wesela. Bywa też tak, że dobra, nowa, lepiej płatna praca już na ciebie czeka, ale do najbliższej wypłaty musisz za coś żyć. Z pomocą przychodzą instytucje finansowe, które udzielają pożyczek osobom z negatywną historią kredytową.

Czy mam zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to ważny czynnik, oceniany przy udzielaniu kredytów i pożyczek. To on decyduje zazwyczaj o odmowie lub udzieleniu zobowiązania. Bo jak inaczej instytucje finansowe mają ocenić czyjąś wiarygodność? Zdolność kredytowa to nic innego jak określenie, czy dana osoba będzie w stanie spłacać regularnie raty wraz z odsetkami, w czasie określonym umową. W tym celu analizowana jest sytuacja finansowa: miesięczne dochody, koszty utrzymania, obecne zadłużenie (także mandaty, alimenty itd.). Pod uwagę brana jest ilość osób na utrzymaniu, wiek, stan cywilny, wykształcenie, zawód i zajmowane w pracy stanowisko. Co ważne, brana jest też pod uwagę sumienność spłacania dotychczasowych kredytów i pożyczek, nawet, jeśli należą już one do przeszłości. Widać zatem, jak niepewne jest uzyskanie statusu osoby z pozytywną zdolnością kredytową.

Są osoby, którym bank nie udzieli kredytu, bo zdolności kredytowej nie mają. A nawet, jeśli pożyczka zostanie udzielona, to na dużo niższą kwotę, niż istnieje potrzeba. Da się jednak obejść tę przeszkodę. Jak?

Pożyczki dla zadłużonych

Pożyczki bez zdolności udzielane są przez wiele instytucji finansowych. I choć unikają tego duże, renoowane instytucje o ogólnoświatowym zasięgu, znajdziemy bez trudu takie, które pożyczki udzielą. Dodatkowo konkurują one ze sobą, byś wybrał najkorzystniejszą ofertę spośród wielu firm. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać. A zatem pomimo kredytu hipotecznego i kilku zaciągniętych chwilówek, nadal masz szansę na dodatkowe, doraźne środki. Skąd je wziąć?

Przegląd instytucji oferujących pożyczki bez zdolności prezentuje portal Money24. Na stronie https://money24.pl/pozyczki-bez-zdolnosci-kredytowej/ możemy porównać oferty różnych podmiotów, które mogą nam użyczyć swoich pieniędzy. Zestawienie uwzględnia markę pożyczkodawcy, wysokość pierwszej pożyczki, okres trwania spłaty oraz wysokość RSO (zazwyczaj wynosi ono 0 proc.)

O czym pamiętać, biorąc pożyczkę bez zdolności?

Zadłużenia nigdy nie spłacą się same. Zanim weźmiesz pożyczkę u jednego z podmiotów, upewnij się, że pomimo braku zdolności kredytowej będziesz miał możliwość spłaty kolejnych rat. Przy zawieraniu umowy z pożyczkodawcą bądź wyczulony na realne koszty zaciągnięcia zobowiązania, także te ukryte. I na koniec – warto zapoznać się z procedurami, które obowiązują w danej firmie w razie nieterminowej spłaty rat pożyczki. Nikt nie chce ściągnąć na siebie postępowania komorniczego.

Zawarłeś niekorzystną dla siebie umowę? Nic straconego, pod warunkiem, że odstąpisz od umowy maksymalnie 14 dni od jej zawarcia. Taki przywilej daje ci polskie prawo. Nie musisz przy tej procedurze podawać przyczyny.

A jeśli jednak decydujesz się na pożyczkę – pamiętaj o zestawieniu Money24 i bezpiecznych zasadach jej zaciągnięcia. I już, bo pieniądze pojawią się na twoim koncie szybciej, niż myślisz.