Aby dokonać właściwego wyboru monitora do gier, warto zaznajomić się z parametrami definiującymi panel gamingowy.

Monitor do gamingu – częstotliwość odświeżania

Niezależnie od potężnej mocy obliczeniowej komputera czy posiadanych akcesoriów, monitor jest nieodzownym elementem gry. To na ekranie kierujesz grupami jednostek, toczysz epickie pojedynki przy użyciu miecza i magii, strzelasz do wroga gradem kul, czy też wspinasz się po szczeblach rozgrywek w symulatorach sportowych.

Warto postawić na jak najwyższą częstotliwość odświeżania, gdyż przekłada się ona na płynne i szybkie działanie monitora. Monitor 144Hz to rozwiązanie, które cieszy się szczególną popularnością wśród graczy, zapewniając odpowiednią dynamikę w trakcie rozgrywki. Dla zdecydowanej większości miłośników gier komputerowych to optymalna częstotliwość odświeżania

Jednak wielu graczy stawia na jeszcze większą wartość tego niezwykle istotnego parametru. Zwłaszcza osoby, które biorą udział w profesjonalnych rozgrywkach e-sportowych, chcą, aby obraz był wyrazisty, a akcja na nim dynamiczna. Alternatywą jest gamingowy monitor 240Hz, który dobrze sprawdzi się, np. w rywalizacji e-sportowej.

Wybór pomiędzy tymi rozwiązaniami zależy od indywidualnych preferencji oraz wymagań użytkownika, który może dostosować monitor do specyfiki swoich gier i oczekiwanego poziomu płynności.

Monitor do gier – rozdzielczość

Również rozważając rozdzielczość monitora, zaleca się kierowanie ku jak najwyższym wartościom, aby zapewnić graczowi niezapomniane wrażenia w trakcie rozgrywki. Warto jednak pamiętać, że osiągnięcie wysokiej rozdzielczości wymaga posiadania adekwatnej karty graficznej, co podkreśla konieczność dopasowania tych dwóch parametrów.

Optymalnym wyborem wydaje się być monitor FullHD, który oferuje zadowalający balans pomiędzy jakością obrazu a wymaganiami sprzętowymiMonitor 4K to również bardzo dobre rozwiązanie. Ważne jednak, aby zastanowić się, czy tytuły, w jakie planujesz grać, są dostosowane do tej rozdzielczości. Choć wiele gier wciąż nie jest dostosowanych do tego standardu, to jeśli monitor ma pełnić również funkcję ekranu do oglądania filmów i różnych programów, to rozważenie opcji 4K jest jak najbardziej uzasadnione.

Monitor gamingowy – jakie jeszcze parametry brać pod uwagę?

Wybierając monitor do gier, warto również przyjrzeć się poniższym parametrom:

  • czas reakcji – im krótszy ten czas, tym lepiej, wskazane jest, aby wartość ta nie przekraczała 5 ms, obecnie, wśród czołowych producentów, standardem są monitory o czasie reakcji wynoszącym zaledwie 1 ms, a czasem nawet mniej;
  • opóźnienie wejścia – Input Lag – wynika z czasu przesyłu sygnału z karty graficznej do monitora, im niższa ta wartość, tym korzystniej dla użytkownika;
  • podświetlenie – wybór pomiędzy LCD czy LED, a różnice sprowadzają się głównie do metody podświetlania, jednak monitory LED, choć z reguły droższe, cechują się większą efektywnością energetyczną;
  • przekątna ekranu – decyzja dotycząca wielkości monitora zależy przede wszystkim od dostępnej przestrzeni, lecz standardem wśród graczy jest monitor o przekątnej 27 cali;

Monitor szerokokątny – ultrawide – może stanowić dobry wybór do gier, zwłaszcza w przypadku produkcji, które czerpią korzyści z rozległego pola widzenia. Monitory o proporcjach szerokokątnych to zazwyczaj formaty 21:9 (lub nawet 32:9), w kontraście do standardowych proporcji 16:9.

Decyzja o wyborze matrycy zależy od osobistych preferencji oraz rodzaju gier, w jakie grasz, warto rozważyć:

  • TN (Twisted Nematic) – dla graczy, którzy oczekują szybkiej reakcji;
  • IPS (In-Plane Switching) – dla tych, którzy cenią jakość obrazu i nie chcą rezygnować z szybkości;
  • VA (Vertical Alignment) – dla graczy, którzy stawiają na jakość obrazu i kontrast, lecz nie grają w gry w szybkim tempie.

Wybierając monitor do gier, istotne jest uwzględnienie takich parametrów, takich jak odświeżanie obrazu, rozdzielczość, typ matrycy czy czas reakcji. Powinieneś wziąć także pod uwagę swoje indywidualne preferencje – rodzaj gier, w jakie lubisz grać. Dostępna przestrzeń również odgrywa istotną rolę w procesie wyboru.