W powszechnej opinii ubezpieczenie mieszkania wykupuje wyłącznie jego właściciel, jednak polisę mieszkaniową może uzyskać również najemca. W jakich wypadkach jest to w pełni uzasadnione, a nawet zalecane? Na co powinien zwrócić uwagę najemca, szukając odpowiedniej polisy?

Wynajmowanie mieszkań jest obecnie nie tylko ważnym źródłem dochodów Polaków, ale też jedyną alternatywą własnego kąta dla tych osób, które skończyły już edukację, pracują, ale nie stać ich na posiadanie mieszkania. Czasy się zmieniły i mieszkanie u rodziców staje się mało atrakcyjne nawet dla singli.

Również rynek pracy, który oferuje atrakcyjne oferty zatrudnienia przede wszystkim w miastach, gdzie ceny nieruchomości są bardzo wysokie, zmusza młodych ludzi do wynajmowania mieszkań nawet przez kilka czy kilkanaście lat. Wielu pracującym najemcom zależy przy tym na stabilizacji, jeśli znajdą atrakcyjnie zlokalizowane mieszkanie, chcą w nim mieszkać na dłużej, a nie jak studenci zmieniać stancję każdego roku.

 

Co ubezpiecza właściciel, a co najemca?

Podczas podpisywania umowy najmu warto skorzystać z porady prawnika, aby wszelkie negatywne zdarzenia, jakie mogą dotyczyć wynajmowanego przez nas lokum, nie okazały się dla nas niemiłym zaskoczeniem. Jeśli nie stać nas na poradę prawną, możemy poszukać wzorów tego typu umów w internecie lub dowiedzieć się, gdzie takie usługi są wykonywane bezpłatne, np. stowarzyszenia czy samorządy.

Najemcy może zależeć na wykupieniu ubezpieczenia mieszkania z kilku powodów. Niejednokrotnie posiada on drogi sprzęt, np laptop, odtwarzacz hi-fi, kino domowe, aparat fotograficzny, kamerę czy inne sprzęty lub gadżety niezbędne do wykonywania przez niego pracy lub uprawiania wymarzonego hobby. W takich wypadkach jest bardziej zainteresowany ubezpieczeniem mienia ruchomego, a nie murów czy instalacji mieszkania.

Drugą ważną kwestią dla najemcy jest bez wątpienia OC, czyli ubezpieczenie siebie na wypadek np. nieumyślnego zalania sąsiada choćby z powodu niedokręcenia kranu czy złego zamontowania elementów pralki. Właściciel mieszkania jest zaś skoncentrowany przede wszystkim na ubezpieczeniu murów i instalacji oraz na uchronieniu się przed ryzykiem dewastacji mieszkania ze strony najemcy. Jak widać, obie strony chronią przede wszystkim swoje interesy, dlatego firmy ubezpieczeniowe oferują różnego typu polisy, które są na tyle elastyczne, że mogą zadowolić zarówno właściciela, jak i najemcę.

 

Zalanie – najczęstsze zdarzenie losowe

Warto pamiętać, że zalanie mieszkania to zdarzenie najczęściej podawane jako przyczyna ubiegania się o świadczenie z polisy. Stare domy i bloki to tykające bomby - wiek instalacji sprawia, że tylko kwestią czasu pozostaje, kiedy dojdzie do jakiegoś nieprzewidzianego zdarzenia. Jeśli zostanie udowodnione, że powodem wycieku była awaria instalacji pionowej (w ścianie), kosztami remontu obarczona jest wspólnota mieszkaniowa, ale jeśli dotyczy to instalacji poziomej (w podłodze), za wszelkie szkody odpowiada właściciel obiektu, a nie najemca.

 

Dobrej polisy szukaj w internecie

Aby wybrać dostosowane do naszych potrzeb ubezpieczenie, warto skorzystać z możliwości sieci. Wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę ubezpieczenie mieszkania ranking na strzezdom.pl nie trzeba wychodzić z domu, aby zapoznać się z ofertą firm ubezpieczeniowych. Dodatkowo zajmowane w rankingu miejsce zasugeruje nam, czy dana oferta cieszy się dobrą opinią zarówno klientów, jak i ekspertów.

W uzyskaniu wiedzy, jaka będzie orientacyjna wysokość naszej składki, pomocny okaże się kalkulator ubezpieczenia mieszkania na strzezdom.pl, dzięki któremu z łatwością dostosujemy wszelkie parametry polisy do naszych indywidualnych potrzeb.