W poradniku wyjaśniliśmy, dlaczego korzystanie z porównywarek ubezpieczeń jest lepsze niż poleganie na opiniach znajomych, a tym bardziej wybieranie ofert dostrzeżonych na plakacie lub kolorowej reklamie w internecie.
Pytać znajomych czy nie pytać?
Pytanie bliskich o opinie na temat towarzystw ubezpieczeniowych jest oczywiście korzystne. Dzięki podstawowemu wywiadowi dowiesz się na przykład, czy dana firma szybko wypłaca odszkodowanie w przypadku drobnej usterki części samochodu lub większego wypadku na drodze. Dowiesz się, jak dużo i jakie korzyści niesie ubezpieczenie się w danym miejscu – czy firma oferuje ochronę zniżek, ochronę opon, darmową Zieloną Kartę albo Bezpośrednią Likwidację Szkód?
Pamiętaj jednak, że wywiad przeprowadzony wśród rodziny i znajomych to zbyt mało. Nawet jeśli będą zachwalać daną firmę z uwagi na niską składkę OC, wcale nie znaczy to, że Ty zapłacisz równie mało. Na cenę ubezpieczenia składa się szereg indywidualnych czynników, od historii jazdy i długości posiadania uprawnień do prowadzenia, przez miejsce zamieszkania i posiadania małżonka czy dzieci, na parametrach samochodu kończąc. Przekonaj się, jak działa porównywarka ubezpieczeń samochodu, by obliczyć składkę z liczy zniżek przypadających Tobie.
Jakie dane trzeba podać w porównywarce? Czy można nie podać żadnych?
Nie istnieje dobra porównywarka ubezpieczeń komunikacyjnych bez podawania danych. Sens i zasada działania tego internetowego narzędzia polegają na rozpatrzeniu Twoich danych, przypisaniu ich do kryteriów stosowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe znajdujące się w bazie porównywarki i wyliczeniu ostatecznej składki OC.
W efekcie wpisania danych do porównywarki ubezpieczeń otrzymasz listę polis. Jeśli zaznaczyłeś, że interesuje Cię tylko OC, będziesz przeglądał jedynie podstawowe oferty. Możesz jednak rozszerzyć je o AC, NNW lub assistance. Zostaną poukładane od najtańszych do najdroższych. Klikając szczegóły, zobaczysz udogodnienia, jakie przyznaje dana firma ubezpieczeniowa, oczywiście o ile je przyznaje – w najtańszych ofertach może ich nie być. Chodzi o Zieloną Kartę, BLS, ochronę zniżek itd.
Jakie dane trzeba podać w porównywarce ubezpieczeń?
Do wyliczenia składek OC i AC stosuje się dane dotyczące właścicieli samochodu (są to dane dwojakiego rodzaju: prywatne oraz związane z doświadczeniem na drodze) i samego pojazdu. Przykładowo podajesz: numer rejestracyjny samochodu, markę i model, przebiegi: aktualny i średni roczny, imiona i nazwiska kierowców, numery PESEL, zawody.
W porównywarce polis należy zaznaczyć, czy samochód jest wykorzystywany zarobkowo (np. taxi, Uber) lub został poddany modyfikacjom (np. kierownica po prawej stronie, wymiana silnika na większy, założenie instalacji gazowej). Z uwagi na te czynniki cena składki wzrośnie, jako że odpowiadasz także za życie i zdrowie innych osób lub stanowisz potencjalnie większe zagrożenie na drodze. Ciekawostka: kierowcy Ubera nie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym podlegają takim samym zwyżkom, jak taksówkarze. Czasem otrzymują ofertę atrakcyjniejszą, jak prywatni właściciele aut.
Komentarze do artykułu: Porównywarki ubezpieczeń
Nasi internauci napisali 2 komentarzy
komentarz dodano: 2019-05-31 12:33:33
komentarz dodano: 2019-05-30 14:11:06