Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jaki sposób możesz zapewnić sobie i bliskim bezpieczeństwo zdrowotne za granicą. Dowiedz się, czym jest EKUZ i dlaczego warto go mieć. Poznaj też zalety ubezpieczenia turystycznego.
Wakacje w Europie a EKUZ
EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument znany i stosowany przez wiele osób podróżujących po Europie regularnie, często lub długo. Dobrym powodem do wyrobienia go jest również wyjazd na wakacje. Sprawdzi się, gdy zachorujesz bądź doznasz uszkodzenia ciała i będziesz potrzebował natychmiastowej pomocy lekarskiej.
Jak działa EKUZ? Przede wszystkim umożliwia korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej w ramach NFZ-u. Jest honorowany w krajach należących do Unii Europejskiej, a także pozostających z nią w porozumieniu. Z karty skorzystasz np. w Szwajcarii, lecz na Ukrainie już nie.
Poznaj najważniejsze informacje o ubezpieczeniach zdrowotnych w Unii Europejskiej: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenie-zdrowotne-za-granica-jakie-do-krajow-ue/.
EKUZ czy medyczne ubezpieczenie turystyczne?
Mimo iż niewątpliwie przydatny, EKUZ ma pewne ograniczenia. Przede wszystkim ochrona przysługuje Ci w takim samym zakresie, jak obywatelom kraju, w którym przebywasz. Jeżeli opieka medyczna jest w nim częściowo lub całkowicie płatna, sprywatyzowana, za pobyt w szpitalu czy konsultację u lekarza ogólnego zapłacisz z własnej kieszeni.
Ryzyko poniesienia dużych wydatków na leczenie to powód, dla którego warto rozważyć zakup ubezpieczenia turystycznego. Działa ono w każdym państwie na świecie, a jednocześnie zapewnia większą ochronę życia oraz zdrowia niż EKUZ.
Ochrona zdrowia w ubezpieczeniu na wakacje
Podczas wybierania ubezpieczenia turystycznego ze względu na ochronę życia i zdrowia powinieneś zwrócić uwagę na te trzy elementy:
- ochrona kosztów leczenia zwolni Cię z ponoszenia własnych wydatków w przypadku konieczności zakupu leków i środków medycznych, pobytu w szpitalu, transportu medycznego, różnorodnych zabiegów i operacji, a także konsultacji u specjalistów. Ważne, by ten element polisy turystycznej opiewał na min. 30-50 tysięcy euro;
- ochrona kosztów ratownictwa to jedna ze składowych ochrony kosztów leczenia. Wymienia się ją osobno, ponieważ tańsze polisy mogą jej nie zawierać lub oferować zbyć niską kwotę. Minimum to 7-9 tysięcy euro,
- NNW to skrót od ochrony następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeżeli doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu – psychicznym bądź fizycznym – otrzymasz odszkodowanie na pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji czy innych wydatków. To ważne, by kwota przypisana NNW była wysoka, bo odszkodowanie wyliczane jest procentowo na podstawie wielkości urazu i sumy ubezpieczenia.
Skorzystaj z internetowego kalkulatora ubezpieczeń na wakacje, by znaleźć ofertę dopasowaną do Twojego wyjazdu. Jeśli planujesz spędzić urlop w Europie, poświęć dodatkowo czas na wyrobienie karty EKUZ. W przypadku drobnych uszkodzeń ciała czy chorób, skorzystasz z niej. W przypadku większych – z polisy turystycznej.
Komentarze do artykułu: Ochrona zdrowia na wakacjach za granicą
Nasi internauci napisali 0 komentarzy