Wiele osób błędnie uważa, że jest on silnikiem posiadającym układ elektroniczny. Tymczasem serwonapędem nazywamy zespół urządzeń, które sterują ruchem całej maszyny. O tym, co wchodzi w jego zakres oraz na jakiej zasadzie funkcjonuje, opowiadamy w poniższym artykule.

Serwonapęd – co to jest?

W kwestii tego, co to jest serwonapęd, wspomnieliśmy, że składa się on z zespołu urządzeń – w jego skład wchodzą natomiast serwosterownik, który zasila napęd i komunikuje się z nim, enkoder wysyłający sygnały oraz serwosilnik, który je odbiera i przetwarza na ruch maszyny. Cały układ wykorzystywany jest do sterowania między innymi prędkością, pozycją, a także momentem obrotowym. W tym celu działa on w sprzężeniu zwrotnym, co pozwala między innymi na ograniczenie błędów będących przyczyną czynników zewnętrznych.

Na rynku znajdziemy różne rodzaje serwonapędu, zróżnicowane przede wszystkim ze względu na to, jaki typ serwosilnika został w nich zastosowany. Może być on indukcyjny – wówczas wyróżnia się wysokim momentem obrotowym i prędkością – lub synchroniczny. Istnieją również serwonapędy z motorem zasilanym prądem stałym, które cechują się mniejszą wydajnością, ale są lepiej sterowalne.

Serwonapęd – jak działa?

Pętla sprzężenia zwrotnego jest zamknięta, a więc obecny parametr – na przykład prędkość – stanowi informację zwrotną, która porównywana jest przez układ z sygnałem sterującym. Mówiąc o tym, jak działa serwonapęd, należy więc podkreślić znaczenie tego, że jest on w stanie sam korygować swoje działanie. Sprzężenie kontroluje bowiem te parametry, na których nam zależy. Umożliwia to znaczne zautomatyzowanie procesów produkcyjnych, a przez to usprawnienie ich przebiegu oraz zmniejszenie ich kosztu.

Warto wspomnieć również o serwosterowniku, w który wyposażony jest serwonapęd. Jak działa ten element? W nim znajdziemy dodatkowe układy regulacji, dzięki którym zaprogramowany ruch będzie mógł zostać jak najdokładniej odtworzony. Serwonapęd jest w stanie zredukować wpływ wibracji oraz innego rodzaju zakłócenia, które mogą wynikać na przykład z momentu bezwładności, którym charakteryzuje się obiekt poruszany przez maszynę. Panel sterowania serwonapędu pozwala natomiast na wykrycie oraz analizę potencjalnych błędów, co przekłada się na możliwość ich sprawnej naprawy.

Serwonapędy obrotowe – multiprojekt.pl

Multiprojekt.pl to strona internetowa firmy, która od 20 lat działa w branży, wspierając automatyzację przemysłu. Serwonapędy obrotowe dostępne w jej ofercie reprezentują wysoką jakość, która przekłada się na liczne korzyści. Są wysoce sprawne nawet w obliczu dużego obciążenia, cechują się bardzo wysoką dokładnością pozycjonowania, a ponadto oferują znaczące przyspieszenie kątowe wirnika.

Serwonapędy obrotowe oferowane przez firmę MultiProjekt znajdują swoje zastosowanie w realizowaniu ruchu obrotowego, w przypadku którego zależy nam na sporej dynamice ruchu, licznych możliwościach regulacji, precyzji przemieszczania się pomiędzy położeniami, a także sterowaniu przy niewielkich prędkościach.

Jak działa serwonapęd i gdzie się go wykorzystuje?

To, jak działa serwonapęd, sprawia, że znajduje on szerokie zastosowanie, oferując powtarzalne, a zarazem szybkie ruchy i świetną precyzję działania. Tego typu zespół urządzeń znajdziemy w takich maszynach, jak obrabiarki CNC czy urządzenia służące do drukowania i pakowania. Serwonapędy mogą ponadto zostać zastosowane do wiercenia o najwyższej precyzji, dokręcania śrub, porcjowania produktów, a także do budowy wtryskarek i robotów. To jedne z wielu zastosowań serwonapędów obrotowych i innych tego typu urządzeń, które oferuje firma MultiProjekt.

Stawia ona na urządzenia wyłącznie sprawdzonych producentów i pomaga w ich doborze. Jeśli zależy nam na automatyzacji i robotyzacji procesów przemysłowych zachodzących w naszym przedsiębiorstwie, warto skorzystać z pomocy specjalistów od serwonapędów obrotowych i podobnych im rozwiązań.