Sposób współpracy
Współpraca w obu przypadkach wygląda nieco inaczej. Księgowy w firmie jest dostępny niemal na wyciągnięcie ręki. Można łatwo skontrolować jego pracę, a także szybko uzyskać odpowiedź na nagłe pytanie. Z drugiej zaś strony – zatrudnienie kogoś na etacie wiąże się też z koniecznością poświęcenia czasu. Należy takiego pracownika wdrożyć, a potem kontrolować. Niegwarantowana jest też ciągłość pracy. Jeśli księgowy zachoruje, to obsługa księgowa po prostu się zatrzyma. Czasami jest to dużym problemem.
Współpraca z biurem rachunkowym odbywa się na zupełnie innych warunkach. Na pewno nie możemy liczyć na bliski kontakt „przez ścianę”. Nie możemy wejść do pokoju księgowego i szybko czegoś sprawdzić. Niemniej, dobre biuro dba o swoich klientów. Wiąże się to również z udzielaniem szybkich odpowiedzi i transparentnością. Brak bezpośredniego kontaktu nie musi być więc problemem. Warto natomiast podkreślić, że współpracując z zewnętrznym podmiotem, nie trzeba martwić się brakiem dyspozycyjności. Nad obsługą klientów czuwają różni specjaliści, co zapobiega „postojowi” prac.
Rodzaj usług
Samodzielny księgowy specjalizuje się w usługach dla firmy, w której jest zatrudniony. W związku z tym świadczy usługi w dość wąskim zakresie. Dodatkowo, jeśli Ty jako pracodawca nie zapewniasz takiemu pracownikowi możliwości rozwoju, to ryzykujesz tym, że księgowy nie będzie na bieżąco i nie rozwiąże wszystkich problemów mogących pojawić się w przyszłości.
W tym przypadku biuro rachunkowe jest często lepszym rozwiązaniem. Są to podmioty, które zazwyczaj oferują kompleksowe usługi – nie tylko z zakresu księgowości, ale też np. kadr i płac czy też doradztwa podatkowego. Dla firmy jest to bezpieczniejszym wyborem.
Ryzyko
Pomyłki zawsze mogą się zdarzyć. Jeśli popełni je księgowy w firmie, można go obciążyć odpowiedzialnością w ograniczonym zakresie. Koszty nie mogą przekraczać trzykrotności jego wynagrodzenia. Natomiast w przypadku biura rachunkowego kwestię tę regulują umowa oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.
Koszty
Często na pierwszy rzut oka wydaje się, że biuro rachunkowe to dużo droższa opcja od zatrudnienia księgowego na etat. W wielu przypadkach są to jednak pozory. Pracodawca powinien bowiem pamiętać, że musi zapłacić także za sprzęt dla księgowego i odpowiednie systemy. Koszty warto więc dokładnie przeanalizować również z uwzględnieniem tego typu inwestycji.
Co lepsze? Specjaliści Ci doradzą
Zarówno księgowość samodzielna, jak i współpraca z biurem rachunkowym mają swoje plusy i minusy. Nie da się więc definitywnie stwierdzić, które z rozwiązań jest lepsze. Wszystko zależy od Twoich oczekiwań i możliwości.
Niemniej, możesz też zasięgnąć porady, kontaktując się z osobami zatrudnionymi w biurze rachunkowym. Może się okazać, że gdy przedstawisz zewnętrznemu podmiotowi swoją sytuację, ten nie tylko wszystko Ci wyjaśni, ale przedstawi też ofertę dużo bardziej korzystną, niż mogłoby to wynikać z ogólnych założeń przedstawionych w tym artykule. Zawsze warto więc skonsultować się z kimś, kto na podstawie danych jest w stanie zaproponować rozwiązanie szyte na miarę.
Do kogo się udać? W sprawach związanych z wyborem biura rachunkowego i ofertą kompleksowej księgowości odsyłamy do https://cyrekfinance.com/. To biuro, w którym pracują wykwalifikowani specjaliści świadczący usługi na terenie całego kraju. Chętnie zaproponują Ci możliwe rozwiązania. Zadzwoń pod numer +48 575 909 509 lub napisz na biuro@cyrekfinance.com.
Komentarze do artykułu: Biuro rachunkowe czy własny księgowy?
Nasi internauci napisali 0 komentarzy