Zamknij

Obowiązek złożenia PIT: Kto musi się rozliczyć w 2025 roku?

10:31, 16.01.2025
Skomentuj Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Oznacza to, że każdego roku kilka milionów Polaków w okresie od końca lutego do końca kwietnia składa deklarację rozliczeniową w Urzędzie Skarbowym. Deklaracja musi zawierać wszelkie informacje o uzyskanych przychodach z uwzględnieniem wysokości zaliczek na podatek dochodowy i ubezpieczenia społeczne. Dowiedz się więcej o rozliczeniu podatku dochodowego w 2025 roku.

1. Kto musi rozliczyć PIT?

2. Jakie dochody należy wykazać w deklaracji PIT?

3. Kto nie musi składać zeznania do urzędu skarbowego?

4. Jakich dochodów nie trzeba rozliczać w ramach zeznania rocznego?

W 2025 roku obowiązek rozliczenia podatku dochodowego ciąży na wszystkich osobach, które uzyskały przychody z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenie, umowy o dzieło bądź działalności gospodarczej. Katalog osób zobowiązanych do takiego rozliczenia jest jeszcze większy, jednak są to najpopularniejsze powody do złożenia obowiązkowej deklaracji PIT. Sprawdź, kto musi rozliczyć się z fiskusem w 2025 roku, a kto może skorzystać ze zwolnienia z tego obowiązku.

Kto musi rozliczyć PIT?

W 2025 roku obowiązek złożenia deklaracji PIT dotyczy wszystkich osób, które w 2024 roku osiągnęły jakikolwiek przychód podlegający opodatkowaniu na podstawie ustawy o PIT. Nie ma znaczenia wysokość przychodu ani koszty jego uzyskania – istotny jest sam fakt jego osiągnięcia. Jeśli jednak dana osoba uzyskała zarówno przychody opodatkowane, jak i dochody zwolnione z opodatkowania, w zeznaniu rocznym wykazuje wyłącznie te, które podlegają opodatkowaniu. Do rozliczenia PIT zobowiązany jest każdy podatnik bez względu na to, z jakiego stosunku pochodzą jego przychody. W praktyce oznacza to, że podczas tworzenia zeznania podatkowego, nie ma znaczenia, czy przychody powstały ze spółdzielczego stosunku pracy, czy też z umowy cywilnoprawnej. W każdym z tych przypadków w rozliczeniu może jednak pomóc darmowy program do rozliczania PIT.

Jakie dochody należy wykazać w deklaracji PIT?

Podczas tworzenia zeznania podatkowego należy wykazać przede wszystkim przychody uzyskiwane z tytułu umowy o pracę. Ich rozliczenie jest obowiązkowe, jednak w przypadku, gdy jest to jedyne źródło dochodów dla podatnika, deklarację podatkową może wypełnić wstępnie pracodawca. Inaczej jest w przypadku umów cywilnoprawnych. Zleceniodawca wystawia PIT-11, z kolei zleceniobiorca lub wykonawca w umowie o dzieło samodzielnie dokonuje rozliczenia PIT na odpowiednim formularzu.

W deklaracji rocznej należy rozliczyć także pełną wysokość przychodów opodatkowanych podatkiem zryczałtowanym. Dotyczy to w szczególności najmu prywatnego, którego nie można rozliczać na zasadach ogólnych z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodu. Każdy podatnik musi obowiązkowo rozliczyć także przychody uzyskiwane w ramach działalności gospodarczej. Rozliczenie roczne jest obowiązkowe w przypadku działalności, nawet gdy firma jest na etapie inwestowania w rozwój i wykazuje straty. Jedynie na podstawie takiej deklaracji może bowiem odzyskać nadpłacone zaliczki na podatek dochodowy, a także wykazać, że w kolejnym roku może dokonywać dalszych odliczeń.

Kto nie musi składać zeznania do urzędu skarbowego?

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, deklaracji nie składa się w przypadku uzyskania przychodów zwolnionych z opodatkowania. Zwolnienia te są szczegółowo określone w art. 21 ustawy o PIT, który zawiera ponad 150 pozycji. Dotyczy to między innymi osób rozliczających się na zasadach ogólnych, które zarobiły w ciągu roku kwotę niższą od kwoty wolnej od podatku. Ponadto osoby, które były bezrobotne przez cały rok, nie muszą składać zeznania podatkowego, gdyż nie uzyskały żadnych dochodów. Ustawodawca nie nałożył na nich obowiązku składania deklaracji zerowej.

Jakich dochodów nie trzeba rozliczać w ramach zeznania rocznego?

Do najczęściej występujących zwolnień należą różnego rodzaju odszkodowania i zadośćuczynienia, zasiłki, dodatki do rent rodzinnych dla sierot zupełnych i mieszkaniowe. Podatku nie płaci się także od wygranych w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, loteriach promocyjnych, audioteksowych i fantowych, jeśli jednorazowa wartość wygranej nie przekracza 2280 zł. Zwolnione z opodatkowania są również odprawy pośmiertne, zasiłki pogrzebowe, diety oraz zwroty kosztów dla osób wykonujących obowiązki społeczne i obywatelskie (do wysokości 3000 zł miesięcznie). Dodatkowo niektóre stypendia i świadczenia wypłacane przez uczelnie wyższe również nie podlegają opodatkowaniu.

Żaden z tych dochodów nie musi znajdować się w deklaracji rocznej, gdyż zgodnie z prawem nie odprowadza się od nich podatków. Podatnicy, którzy uzyskali tego typu przychody i nie złożyli rozliczenia rocznego PIT, nie są objęci żadnymi sankcjami w przeciwieństwie do pozostałych podatników. Brak złożenia deklaracji PIT w terminie oznacza dla nich karę finansową i konieczność jak najszybszego uzupełnienia zeznania. Od tej zasady nie ma odstępstw, gdyż urząd skarbowy musi otrzymać potwierdzenie wysokości dochodów opodatkowanych uzyskanych w danym roku.

(Artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%