Polska i Francja podpisały przełomowy traktat, który otwiera nową kartę w relacjach międzynarodowych obu krajów. Gwarancje bezpieczeństwa, współpraca w przemyśle obronnym oraz ambitne plany na przyszłość – to tylko część ustaleń wynikających z tego dokumentu.
Polska i Francja – nowy rozdział w bezpieczeństwie i współpracy
W Nancy Premier Donald Tusk oraz Prezydent Francji Emmanuel Macron podpisali traktat, który zdefiniuje nową jakość relacji między obu krajami. Kluczowym elementem porozumienia są wzajemne gwarancje bezpieczeństwa, w tym klauzula wsparcia militarnego na wypadek ataku na którekolwiek z państw. To pierwszy taki przypadek, kiedy Francja podpisuje tego rodzaju zobowiązanie z krajem, z którym nie graniczy. Dotychczas analogiczny traktat zawarto tylko z Niemcami.
Traktat przewiduje współpracę wojskową, w tym wzajemne wsparcie w przypadku zagrożenia.
- Dajemy sobie wzajemne gwarancje bezpieczeństwa i możecie być państwo pewni, że intencją Prezydenta Francji i moją jest śmiertelnie poważnie traktować ten zapis – zapewnił Premier Tusk podczas konferencji prasowej z Prezydentem Macronem.
Wspólne działania będą obejmowały także obszar przemysłu zbrojeniowego i planowania strategicznego, co z kolei zwiększy gotowość na ewentualne sytuacje kryzysowe.
Cywilne technologie nuklearne i rozwój współpracy międzynarodowej
Podpisany dokument to także krok w kierunku pogłębienia współpracy w obszarze cywilnej energii nuklearnej, przemysłu obronnego oraz rolnictwa. W planach jest także dalszy rozwój współpracy naukowej oraz technologicznej, w tym m.in. w sektorze kosmicznym.
- To bardzo bogate formy współpracy, jeśli chodzi o przemysł obronny i wspólną myśl strategiczną – zaznaczył Premier Tusk.
Prezydent Macron podkreślił, że traktat stwarza również szansę na wzmocnienie dialogu energetycznego oraz współpracy w zakresie obronności i transportu, a także ochrony przed cyberzagrożeniami.
Polska i Francja wspólnie ponoszą odpowiedzialność za pokój i bezpieczeństwo na kontynencie. Prezydent Macron zaznaczył, że traktat otwiera nowe perspektywy, a oba kraje mogą się przyczynić do zjednoczonej, silnej i konkurencyjnej Europy.
- Potrzebujemy zjednoczonej Europy, a Polska i Francja mogą się do tego zdecydowanie przyczynić – dodał.
Podpisanie traktatu miało miejsce w symbolicznym dniu – Dniu Europy – co podkreśliło wymiar wspólnotowy porozumienia. Nancy, miasto będące dawną siedzibą króla Polski Stanisława Leszczyńskiego, stanowiło także historyczne tło dla tej ważnej ceremonii. Premier Tusk wyraził wdzięczność mieszkańcom Nancy za ciepłe przyjęcie i wsparcie dla podpisania porozumienia, które ma kluczowe znaczenie dla przyszłości obu krajów.
W ramach obchodów przyjaźni między Polską a Francją, obaj przywódcy ogłosili ustanowienie Dnia Przyjaźni Polsko-Francuskiej, który będzie obchodzony 20 kwietnia – w rocznicę złożenia prochów Marii Skłodowskiej-Curie i Pierrea Curie w paryskim Panteonie.
Podpisanie traktatu to także sygnał dla Europy i świata, że Polska i Francja razem podejmują odpowiedzialność za bezpieczeństwo kontynentu. Nowe partnerstwo, oparte na zaufaniu i wspólnych wartościach, stanowi solidny fundament dla przyszłej współpracy w różnych dziedzinach – od obronności po naukę, gospodarkę i ochronę przed cyberzagrożeniami. To początek nowej ery w relacjach międzynarodowych, która ma na celu wzmocnienie zjednoczonej, silnej Europy.
0 0
Francja przy swoim obecnym potencjale obronnym sama nie dała by rady się obronić, a co dopiero walczyć za odległą Polskę. Już w 1939 roku większość francuskich dowódców nie wykazywała entuzjazmu, aby stanąć w obronie Polski zaatakowanej przez Niemcy (nie chcieli po prostu "ginąć za Gdańsk" 😐). Mam nadzieję, że w ramach tej "współpracy" znów nam nie będzie się wciskać tego Latającego Złomu, jakim są ich śmigłowce Caracal 😠👎. Zamiast więc umacniać REALNĄ współpracę ze Stanami Zjednoczonymi, Tusk jednak woli "strzelać" z palców przytkniętych do pleców prezydenta Trumpa narażając nas na przykre konsekwencje swoich utopijnych mrzonek 😡
0 0
Ty kopiuj wklej piszesz co te scier...wa z pis. Znamy ich punkt widzenia. A z USA wspolpraca przebiega bez zarzutow. Nie trolluj
0 0
@R, nie trolluję, tylko opisuję same FAKTY, którym trudno zaprzeczyć, bo są wszystkim znane (no chyba, że nie są znane "obiektywnej" szczujni neoTVP czy zagranicznej agenturze TVN). Nie pitol też, że z USA współpraca przebiega bez zarzutów", bo dotąd administracja prezydenta Trumpa ANI RAZU nie spotkała się z przedstawicielami obecnego, "polskiego" rządu, a "premier" Tfusk oraz skierowany przez niego na ambasadora Klich są konsekwentnie bojkotowani 🙁👎