Zamknij

Tunel na Lutomierskiej niezagrożony. PLK zaktualizowała listę zadań

g 11:58, 05.01.2026 Aktualizacja: 21:39, 06.01.2026
9 red. red.

Tunel na Lutomierskiej w Pabianicach na trzecim miejscu listy rankingowej do realizacji. PLK zaktualizowały listę zadań zakwalifikowanych do realizacji w I etapie ogólnopolskiego projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych w tym ich przebudowa na skrzyżowania dwupoziomowe”.

Projekt o łącznej wartości 861 mln zł ma na celu realne zmniejszenie liczby wypadków oraz usprawnienie ruchu kolejowego i drogowego poprzez likwidację tradycyjnych przejazdów kolejowo-drogowych i zastępowanie ich nowoczesnymi tunelami lub wiaduktami.

Spośród 51 zgłoszeń do dalszych prac zakwalifikowało się 18 inwestycji. Wśród nich jest tunel na Lutomierskiej w Pabianicach.
9 grudnia ubiegłego roku nastąpiła aktualizacja listy rankingowej uchwałą Polskich Linii Kolejowych S.A. Obejmuje zmiany w liście podstawowej, rezerwowej oraz w wykazie zadań niezakwalifikowanych. Jak podaje PLK „korekty są wynikiem aktualnych deklaracji i decyzji wnioskodawców dotyczących dalszego udziału w projekcie oraz gotowości do finansowania inwestycji”.

W efekcie zmienił się skład listy podstawowej. Ważną informacją dla Pabianiczan jest fakt, że mimo ponownej weryfikacji wniosków i przetasowań na liście krajowej, cztery inwestycje z naszego regionu wciąż znajdują się w gronie zadań zakwalifikowanych do realizacji. Oznacza to, że budowa bezkolizyjnych przepraw w : Łodzi na ul. Malowniczej, na ul. Transmisyjnej, oraz w Justynowie na ul. Głównej i w Pabianicach: ul. Lutomierskiej jest niezagrożona.

Dla kierowców, którzy codziennie tracą czas w korkach przed opuszczonymi rogatkami w tych miejscach, to perspektywa ogromnej ulgi i poprawy płynności ruchu.

Projekt ma charakter konkursowy i skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego i zarządców dróg, zainteresowanych współfinansowaniem budowy skrzyżowań wielopoziomowych. Wnioskodawca przebudowy w Pabianicach jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad o/Łódzki.On też dostanie dofinansowanie. Jego maksymalna wysokość to 60 mln zł.

Warunkami koniecznymi do udziału w Projekcie są m.in.: likwidacja przejazdu/ów kolejowo-drogowych, włączenie obiektu w lokalny układ komunikacyjny i uzyskanie akceptacji społecznej dla planowanej inwestycji. Przy realizacji pabianickiego tunelu zostaną zlikwidowane przejazdy na ul. Lutomierskiej i w Szynkielewie.

(g)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (9)

BasiamBasiam

10 8

Wszystko super tylko dlaczego ma byc zlikwidowany przejazd w szynkielewie? Co ma wspólnego jedno z drugim? Niech mi ktos to wyjasni bo śmierdzi to kolejnym *%#)!&

12:38, 05.01.2026
Wyświetl odpowiedzi:1
Odpowiedz

JaroJaro

2 3

I tak nie Rozumiesz. Więc po co ?

20:57, 05.01.2026

joozefofjoozefof

6 4

A kto korzysta z przejazdu w szynkielewie??? Jakiś wariat?? po co??

18:40, 05.01.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

RadekPRadekP

3 2

Jak to po co? Syn sąsiada tam jeździ, a właściwie to jego auto bo kierowca już jest w innym świecie. Tam to patrol policji powinien mieć stróżówkę

18:49, 05.01.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

PatriotaPatriota

8 4

Wymarzona inwestycja pabianiczan, ale czy realna? Ale przecież "cóż szkodzi obiecać"? 🙂 Pożyjemy, zobaczymy 😐

19:14, 05.01.2026
Wyświetl odpowiedzi:2
Odpowiedz

JaroJaro

1 3

Jak słyszę tych prdl głupków pisarzy w twojej osobie i przedstawicieli Kużmiuk , Błaszczak to rzygać mi się chce. 8*

21:02, 05.01.2026

PatriotaPatriota

0 0

A u ciebie @Jaro pod "POkrywką" wszystko w porządku? Mam wątpliwości, bo co ma do tunelu Błaszczak czy Kużmiuk?? 🤣👎

20:20, 06.01.2026

ŁKS ŁKS

3 1

Grzegorz Mackiewicz to realizacja koło ktorej nawet nie leżał nadaje się przecier i chrzan 🤣😝

06:44, 06.01.2026
Wyświetl odpowiedzi:1
Odpowiedz

JaroJaro

0 2

Z tobą wszystko ok?

12:21, 06.01.2026

0%