Zamknij

Lipa Sława z Porszewic walczy o tytuł Drzewa Roku 2023

18:21, 15.06.2023 Aktualizacja: 18:25, 15.06.2023
Skomentuj Stowarzyszenie Protest Porszewice Stowarzyszenie Protest Porszewice

Lipa Sława z lasu porszewickiego zakwalifikowała się do ścisłego finału ogólnopolskiego konkursu ekologicznego zorganizowanego przez Klub Gaja, jako jedyne drzewo z naszego województwa. Ma dużą szansę podzielić sławę łódzkiego dębu o imieniu Fabrykant.

Bezpośrednia okolica Sławy to największy w województwie łódzkim park wiejski z zespołem fabrykanckich willi z początku XX wieku, cmentarz z I wojny światowej oraz obszar grądowego starodrzewu. Można tu spotkać drzewa obcego pochodzenia, sprowadzone do Porszewic na początku XX w. przez dendrologa Emila Steinerta obok grubo ponad 100- letnich przedstawicieli rodzimych gatunków buków, dębów, wiązów i jaworów.

Porszewicka lipa Sława, rośnie w samym sercu Parku Wiejskiego Porszewice, między drewnianą willą „Lipy”, a murowanym dworkiem Steinerta. Jest pomnikiem przyrody o obwodzie wynoszącym 466 cm, z dwoma majestatycznymi, prawie symetrycznymi pniami dochodzącymi do 35 metrów wysokości. Wysmukła sylwetka wyraziście wyeksponowana między znacznie niższymi pobliskimi budowlami stawiają Słąwę jako symbol Parku Wiejskiego Porszewice i całego Uroczyska.

Nasza kandydatka do tytułu Drzewa Roku 2023 jest symbolem przyrody w zagrożeniu. Jak i pozostały porszewicki starodrzew, jest poważnie zagrożona konsekwencjami działania pobliskich, wielohektarowych odkrywek. Dodatkowo, poprzez brak zabiegów ochronnych i pielęgnacyjnych grozi jej wyłamanie w wyniku coraz bardziej gwałtownych wichur.

- Jest symbolem siły i nadziei. Jest zdecydowanie kobietą, nie tylko ze względu na słowiańskie imię nadane jej kilkanaście lat temu, ale także ale także z powodu pradawnych wierzeń w silny żeński pierwiastek przypisywany temu gatunkowi drzew - czytamy na stronie stowarzyszenia Protest Porszewice.

Symbol ten wiosną 2022 roku nabrał nowego znaczenia. Wówczas to, podobnie jak do setek innych polskich miejscowości, do Porszewic trafiły uchodźczynie  z ogarniętej wojną Ukrainy. Dwie z nich – siostry Anna i Dasza – wielokrotnie spacerując po tamtejszym lesie, pokochały to miejsce. Zgodziły się zostać ambasadorkami dwupiennej Sławy. Dzięki temu wraz z nią stały się bohaterkami posta z serii „Ludzie i Drzewa z Poszewickiego Lasu” na fejsbukowym profilu Stowarzyszenia Protest Porszewice.

Celem konkursu Drzewo Roku jest zwrócenie uwagi na ciekawe, wiekowe drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy otoczyć opieką i zachować dla przyszłych pokoleń.

Głos na lipę Sławę można oddać na stronie www.drzeworoku.pl - wystarczy podanie adresu mailowego.

(et)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Dzwon ZygmuntaDzwon Zygmunta

0 0

...mam pomysła. Skoro lipa nazywa się sława, to niech tą nazwę nosi pinek a reszta V Anna i Dasz. Skoro :

"do Porszewic trafiły uchodźczynie z ogarniętej wojną Ukrainy. Dwie z nich – siostry Anna i Dasza – wielokrotnie spacerując po tamtejszym lesie, pokochały to miejsce. Zgodziły się zostać ambasadorkami dwupiennej Sławy." Zgodziłyby się?

20:16, 16.06.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dzwon ZygmuntaDzwon Zygmunta

0 0

..sorki... Dasza... a i Sława...

20:27, 16.06.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%