Pabianickie Centrum Medyczne otrzymało ponad 47 milionów złotych na rozbudowę i modernizację psychiatrii. Spółka miejska nie musi dołożyć do tej inwestycji ani grosza.
- To największe, historyczne dofinansowanie w dziejach szpitala – mówił na piątkowej konferencji prasowej dr Witold Olszewski, prezes Pabianickiego Centrum Medycznego. – Dziękuje wszystkim służbom za dobre przygotowanie projektu, który został tak wysoko oceniony.
Przyznania dofinansowania gratulowała posłanka Jolanta Zięba -Gzik i zapewniła, że będzie „trzymać kciuki” za realizację i rozliczenie projektu. Radości z 100-procentowego dofinansowania inwestycji w miejskiej spółce nie kryła wiceprezydent Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek. Dr Justyna Jałosińska - kierownik PCP mówiła o poprawie warunków pobytu i leczenia pacjentów oraz pracy personelu medycznego.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę rankingową konkursu na wybór projektów strategicznych w obszarze zadań polegających na budowie, przebudowie, modernizacji lub doposażeniu infrastruktury podmiotów leczniczych, które udzielają świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na konkurs wpłynęło aż 151 wniosków. Pozytywną rekomendację, skutkującą przyznaniem środków, otrzymały tylko 53, w tym 44 projekty strategiczne i 9 dużych projektów strategicznych. Złożony w styczniu bieżącego roku wniosek PCM znalazł się w pierwszej grupie, zajmując 19. miejsce.
Dokładna kwota dofinansowania wynosi 47.151.703 zł i stanowi 100% wnioskowanej dotacji. Oznacza to, że aby ją zrealizować, w przeciwieństwie do wielu innych inwestycji, nie jest konieczny wkład własny.
- Przedsięwzięcie zostało zaplanowane na lata 2026 – 2029 – mówi prezes Olszewski.– Zostanie zmodernizowany i przebudowany obiekt, dobudujemy jedno skrzydło, w którym znajdą się psychogeriatria i zespół środowiskowy.
W rezultacie powstanie nowoczesny, wysokospecjalistyczny ośrodek w dziedzinie psychiatrii ogólnej, psychiatrii sądowej oraz psychogeriatrii.
Pozyskane środki umożliwią między innymi: kompleksową modernizację istniejących budynków, budowę nowego skrzydła PCP o powierzchni 1650 metrów kwadratowych, co pozwoli utworzyć oddział psychogeriatryczny dzienny i zespół leczenia środowiskowego, doposażenie poradni zdrowia psychicznego, leczenia uzależnień oraz psychologicznej, a tym samym przyjmowanie większej liczby pacjentów w trybie ambulatoryjnym, zakup nowoczesnego sprzętu diagnostycznego, terapeutycznego i medycznego, wdrożenie modelu psychiatrii środowiskowej, czyli wsparcie pacjentów w ich naturalnym środowisku.
- Obecnie poradnie przyjmują 12 tysięcy pacjentów rocznie, oddział psychiatrii sądowej obecnie ma 65 miejsc, od sierpnia będzie 75 miejsc i liczymy na kolejne 15 miejsc – wyliczał prezes Olszewski.
Oprócz przebudowy i modernizacji głównego budynku zyska też otoczenie Pabianickiego Centrum Psychiatrycznego. Powstanie strefa rekreacyjna; boiska wielofunkcyjne, siłownie plenerowe i tereny zielone.
2 0
Dobrze, tak trzymać. Niedługo ilość "wariatów" wzrośnie :)