We wtorek, 29 kwietnia, na krańcówce przy ul. Podmiejskiej zasadzono drzewa. To efekty zaangażowania mieszkańców w zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Akcja zorganizowana została przez Fundację Odzyskaj Środowisko we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Pabianicach. Sadzenie drzew to nie tylko forma podziękowania za proekologiczną postawę pabianiczan, ale także wkład w zazielenianie miasta.
Jak to się zaczęło ...
Pabianice zdobyły wyróżnienie w ogólnopolskiej rywalizacji „Polska Stolica Recyklingu”, w którym udział wzięło blisko 80 samorządów i ponad 180 instytucji miejskich. Uzbieraliśmy w ramach odbiorów domowych, zbiórek miejskich i charytatywnych, a także za pomocą 13 czerwonych pojemników ustawionych na naszych ulicach, 12 ton elektrośmieci. Uhonorowano za to nasze miasto medalem oraz certyfikatem za udział w projekcie „Elektryczne Śmieci”. Poza wyróżnieniem do Pabianic trafił także bon na „Elektryczny Las”, czyli 12 sadzonek dębu szypułkowego - ilość odpowiadająca liczbie ton elektrośmieci zebranych w ciągu ostatniego roku. Dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Kolumna mamy sadzonek tego gatunku drzewa jeszcze więcej (łącznie 35). Podarowane przez leśników rośliny pochodzą ze szkółki leśnej w Drzewocinach.
- Jesteśmy generalnie instytucją samowystarczalną, czyli zbieramy z rosnących w lesie drzew nasiona, na przykład sosny czy dębu i produkujemy sadzonki na własnej szkółce, które później służą do na przykład do odnawiania lasu – wyjaśnił nadleśniczy Michał Falkowski.
Ponadto miasto zakupiło 18 grabów ze środków własnych.
Za sadzenie „Elektrycznego Lasu” przy Podmiejskiej wzięli się m.in. prezydent Grzegorz Mackiewicz, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz seniorzy z lokalnego centrum. Wspólna akcja zatem nie tylko promowała ekologiczne postawy, ale również zintegrowała lokalną społeczność.
- Zachęcamy was bardzo, aby nie tylko odzież, książki czy zabawki, ale również elektrośmieci oddawać do recyklingu. Można to zrobić bezpośrednio w paczkomatach, jak i w specjalnych, czerwonych pojemnikach – zaapelował prezydent Mackiewicz. - To wielka oszczędność dla środowiska, ale również z tych elektrośmieci można odzyskać bardzo wiele metalizacji, które dostają drugie życie. Odzyskujemy z nich wszystko, co jest możliwe
Świadoma segregacja odpadów
Sadzenie „Elektrycznego Lasu” było jedną z trzech części a zarazem zwieńczeniem proekologicznej akcji. 23 kwietnia przy okazji Światowego Dnia Ziemi, na krańcówce autobusowej przy ul. Waltera-Jankego odbyła się zbiórka makulatury i elektroodpadów, za które można było dostać sadzonkę prymulek, bratków lub begonii. Rozdano 400 sztuk doniczek z kolorowymi kwiatkami. W wielkim kontenerze lądowały nawet duże sprzęty AGD, takie jak lodówki. Można było oddać też zużyte baterie.
W organizację włączył się Eko Region oraz MB Recykling.
- Przy okazji akcji takich jak ta, chcemy edukować mieszkańców i nauczyć świadomego segregowania odpadów. Baterie czy elektrośmieci są odpadami szkodliwymi dla środowiska, gdy trafiają tam, gdzie nie powinny – powiedziała Katarzyna Szkudlarek z Wydziału Ochrony Środowiska UM. - Staramy się wychodzić z tym tematem do ludzi, dlatego jesteśmy w miejscu, gdzie łatwo dotrzeć.
Podczas tej części akcji pabianickie dzieciaki (i nie tylko) wzięły udział w warsztatach ekologicznych, quizie dotyczącym recyklingu, ochrony środowiska i stworzyły małe dzieła sztuki użytkowej z ekologicznych materiałów – malowali farbami płócienne torby, a z tasiemek pleciono biżuterię.
Dochód ze zbiórki elektroodpadów zostanie przekazany na rzecz Miejskiego Centrum Pomocy Społecznej. Planeta zadowolona, potrzebujący dostaną wsparcie, a pabianiczanie zyskali trochę miejsca w domu.
Podsumowanie już niebawem. W planie Wydziału Ochrony Środowiska jest również zbiórka tekstyliów. Termin jest na razie nieznany.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciepabianic.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz