Zamknij

Radne pytają prezydenta: ile dzieci chodzi na religię, kto za to płaci i co dalej z hotelem przy Lewitynie?

12:04, 14.01.2025 Aktualizacja: 12:52, 20.01.2025
Skomentuj archiwum archiwum

Spośród tych pytań wybraliśmy dwa, naszym zdaniem szczególnie ciekawe.

Radne zwróciły się do prezydenta z pytaniem dotyczącym finansowania lekcji religii w placówkach oświatowych miasta. Chcą wiedzieć, ilu uczniów w placówkach oświatowych prowadzonych przez miasto uczestniczy w lekcjach religii? Czy zmniejszyła się liczba etatów nauczycieli religii w związku ze zmniejszoną frekwencją?

Jakie są łączne koszty wynagrodzeń nauczycieli duchownych i świeckich katechetów? Jakie są koszty po stronie miasta? Czy w miejskich placówkach prowadzone są lekcje etyki?

 

 

Z odpowiedzi prezydenta dowiedzieliśmy się, że na koniec listopada 2024 r. w lekcjach religii uczestniczy 4.014 dzieci, z czego w szkołach podstawowych odsetek uczestników wynosi 58,8 proc., a w przedszkolach miejskich 10,4 proc. (w stosunku do liczby 5.799 wszystkich dzieci uczęszczających do placówek edukacyjnych prowadzonych przez miasto Pabianice).

 

 

Prezydent informuje też, że w przeciągu ostatnich trzech lat odnotowano niewielki spadek frekwencji na lekcjach religii, co pociągnęło za sobą nieznaczną redukcję etatów. W 2024 r. w pabianickich szkołach i przedszkolach było zatrudnionych: 2 księży w łącznym wymiarze 0,53 etatu, jedna siostra zakonna w wymiarze 0,56 etatu oraz 32 świeckich katechetów w wymiarze 20,63 etatu.

 

 

Łączny koszt wynagrodzeń nauczycieli religii w 2024 roku budżetowym wyniósł 2.034.646,32 zł.

 

 

Jak informuje prezydent, „obecnie (czyli w 2024 r.) w subwencji oświatowej nie ma wagi, która pozwoliłaby określić wielkość środków, które państwo przeznacza na nauczanie konkretnego przedmiotu, w tym także religii. Od przyszłego roku będzie wdrażana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej reforma finansowania oświaty, która zakłada zastąpienie subwencji oświatowej przez potrzeby oświatowe. Obecnie również nie jest możliwe oszacowanie środków, jakie będą wyasygnowane na finansowanie lekcji religii w ramach nowych potrzeb oświatowych.

Miasto Pabianice jako organ prowadzący dla szkół podstawowych i przedszkoli wykonuje zadania oświatowe określone w obowiązujących przepisach prawa, mając na uwadze zabezpieczenie kształcenia na lekcjach religii dla wszystkich dzieci, których rodzice zadeklarowali chęć uczestnictwa dzieci w tych zajęciach. Przepisy określają tygodniową liczbę godzin religii w szkołach i przedszkolach, a organ prowadzący jest zobowiązany zapewnić ich realizację, biorąc pod uwagę liczbę oddziałów i grup przedszkolnych oraz uczestników katechezy”.

Co do zajęć z etyki, to są organizowane w jednej szkole podstawowej, w wymiarze 2 godzin tygodniowo, uczestniczy w nich 4 uczniów.

Brak pomysłu na Maxa

Radne zapytały również prezydenta o jego zamiary wobec obiektu MOSiR przy ul. Bugaj 110. Chodzi o budynek, w którym dawniej mieścił się hotel Max. Są ciekawe, dlaczego obiekt nie jest użytkowany i stale niszczeje? Czy miasto podejmowało próby wynajmu pod działalność gospodarczą lub potencjalnym inwestorom?

W odpowiedzi na interpelację Grzegorz Mackiewicz informuje:

Po rewitalizacji terenów rekreacyjnych Lewitynu w 2019 roku budynek po dawnym hotelu „MAX” zaczął pełnić funkcje pomieszczeń magazynowo-socjalnych dla pracowników gospodarczych Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pabianicach, którzy na co dzień dbają o ład i porządek ośrodka, a także stan techniczny urządzeń i infrastruktury ośrodka. W chwili oddania do użytkowania budynku Pabianickiego Centrum Sportów Wodnych (jesienią 2023 roku) nastąpiła kolejna przeprowadzka i finalnie część pomieszczeń „szkutni” przeznaczonych dla Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pabianicach zajęli jego pracownicy.

Od tego czasu Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pabianicach podejmował próby rozmów z potencjalnymi najemcami pod kątem wynajęcia budynku na potrzeby prowadzenia działalności.

Niestety, wizja znacznych nakładów finansowych pozwalających przystosować budynek do potrzeb prowadzenia działalności była głównym powodem fiaska wszystkich rozmów. 14 listopada 2023 roku Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pabianicach ogłosił w Biuletynie Informacji Publicznej przetarg pisemny nieograniczony na dzierżawę lokalu użytkowego o pow. 387 m przy ul. Bugaj 110 w Pabianicach dotyczący budynku po dawnym hotelu „MAX”, jednak nie wpłynęła żadna oferta. Do dnia dzisiejszego budynek wykorzystywany jest wyłącznie jako pomieszczenie magazynowe, zabezpieczone systemem alarmowym zgodnie z umową pomiędzy Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Pabianicach a Zakładem Ochrony Mienia w Pabianicach.

Na chwilę obecną nie istnieją żadne plany rewitalizacyjne związane z przystosowaniem wskazanego budynku do nowych funkcji. Jednakże, ewentualna możliwość pozyskania zewnętrznych środków finansowania, pozwoli myśleć o uwolnieniu terenu, na którym usadowiony jest rzeczony budynek, pod nowe atrakcje sportowo-rekreacyjne, które rozszerzą ofertę Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pabianicach.

(redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%