Koncert rozpoczął się w czwartek 1 sierpnia o godz. 17.00. Amfiteatr wypełnił się po brzegi. Na trybunach nie było wolnego miejsca a mieszkańcy nie tylko słuchali pieśni powstańczych ale również dołączali i razem z wykonawcami śpiewali. Było podniośle i wzruszająco.
Za część artystyczną wydarzenia odpowiedzialny był Teatr Tysiąca i Jednej Próby działający przy I Liceum Ogólnokształcący. Koncert poprowadziła Aleksandra Kosek. Na scenie wystąpiły solistki – Adrianna Ciszewska, Maria Drabikowska, Julia Grenda, Aleksandra Kozioł, Natalia Nowak, Julia Nowak, Jagoda Śpionek. Artystkom akompaniowali – Aleksander Duniec – pianino, aranżacje, Kacper Janicz – trąbka, Aleksandra Pietrucień – skrzypce, Paulina Rubajczyk - skrzypce, Jakub Trzeciak – akordeon, pianino, śpiew, aranżacje.
Autorką prezentacji była Elżbieta Kozioł. Opiekunowie projektu i autorzy scenariusza to Aleksandra Kaczmarek i Tomasz Kozioł.
Po koncercie wyświetlony został film pt. „Miasto 44”.
O godz. 21.00 władze samorządowe złożyły kwiaty przed pomnikiem Harcerzy, Żołnierzy Szarych Szeregów i Armii Krajowej na cmentarzu komunalnym. Rocznicowa msza święta odprawiona zostanie 4 sierpnia o godz. 10.00 w kościele św. Mateusza.
0 0
Piękna sprawa, powinna być wpisana w stały kalendarz uroczystości organizowanych w Pabianicach.
0 0
Do Powstania zawsze odnosiłem się z dystansem... Po co, dlaczego?, w tamtych realiach wojennych! Dla piosenek?, dla odkrycia poety powstańczego Baczyńskiego z jego wierszem - "Jeno wyjmij mi z mych oczu, szkło wojenne..."
To nie był akt spontaniczny młodych ludzi. O tym decydował sztab oficerów AK, ~ 8 - 9 osób. Część była przeciw, ale jednak....zaczęło się i skończyło się ruinami miasta, tysiącami ofiar i gehenną mieszkańców miasta...
0 0
Nie wypada swobodnie i dowolnie interpretować cytatu, tym bardziej Krzysztofa Baczyńskiego ( „ Niebo złote ci otworzę „ ) : … „ Jeno wyjmij mi z tych oczu szkło bolesne – … „ …
Przepiękne wykonanie Ewy Demarczyk.
0 0
bund, spokojnie, masz rację z 200 tys ofiar. Ale czy chodziło im o ofiary? Na prawym brzegu Wisły spokojnie czekali sowieci, bo szykowali się na Berlin. Więc i tak szynelami przykryliby Polskę - i tak się stało na lata. Za plecami i na plecach mieli SS Wafen i Sztukasy LuftWaffe! Powtarzam - część dowództwa AK miało tego świadomość! Zdobycie stolicy nie oznaczało zdobycia całego Kraju - to model archaiczny. Lubimy świętować nasze porażki, właśnie wpie...dol, a nie potrafimy się cieszyć z naszych zwycięstw i je świętować! Dlaczego? Bo lubimy rozdrapywać swoje rany!
...Artystyczna ekspresja E, Demarczyk praktycznie wyciągnęła wiersz Baczyńskiego z... zapomnienia, socjalistycznego. A jej występ w Paryskiej Olimpii był ukoronowaniem pamięci...
0 0
Z socjalistycznego zapomnienia tak naprawdę, to wiersz KK. Baczyńskiego wyciągnął sp. P. Skrzynecki proponując Z. Koniecznemu kompozycję dla E. Demarczyk. Spopularyzowała, więc dla Niej chwała …, ale w Polsce po raz pierwszy zaśpiewała w Sopocie 1965, nie wiem co śpiewała w Paryżu w 1964.
0 0
i o socjalistach też niestety zapomniano, czemu czciciele kolumbów zapomnieli, że w Powstaniu brali też udział żołnierze AL, chyba ze 2 tys jak mnie pamięć nie myli.
0 0
I znowu szeroko uśmiechnięty prezydent. Trochę powagi i zadumy... To nie otwarcie boiska, czy hali tylko koncert upamiętniający 200 tys. ofiar powstania.
0 0
bund...,bardzo dobre pytanie. Historię czasami się nie "wyklepuje", wystarczy niektóre jej elementy... przemilczeć, by poszła w zapomnienie... Z moją pamięcią, jak na razie - nie jest źle.