Uroczyste obchody jubileuszu, rozpoczęły się 1 października na skwerze im. hm. Zygmunta Lubońskiego. Odsłonięto trzy pamiątkowe cegiełki poświęcone ważnym dla pabianickiego harcerstwa postaciom. Byli to pabianiccy instruktorzy, którzy zapisali się w historii hufca: harcmistrzyni Lucyna Pawlikowska, harcmistrz Andrzej Czekalski i podharcmistrz Andrzej Nowicki „Dziki”.
Skwer jest ważnym miejscem na pabianickiej mapie harcerstwa. Nazwany został imieniem harcmistrza Zygmunta Lubońskiego, honorowego obywatela Pabianic, zastępcy komendanta wojennego pogotowia harcerskiego, komendanta hufca szarych szeregów i szefa wywiadu obwodu Armii krajowej, komendanta hufca ZHP powiatu łaskiego.
W tym dniu, jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości harcerze złożyli wiązankę kwiatów na grobie założyciela harcerstwa w Pabianicach księdza Stefana Trzaski.
Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władze miasta i powiatu: Florian Wlaźlak - przewodniczący Rady Powiatu, Gabriela Wenne-Błażyńska - wicestarosta, wiceprezydenci - Aleksandra Jarmakowaka i Marek Gryglewski.
Kolejnym etapem wydarzenia było otwarcie wystawy w Muzeum Miasta Pabianic pt. „A pamięć jak płomień żywa - 110 lat pabianickiego harcerstwa”, która zbiera informacje o historii skautingu i harcerstwa w naszym mieście od jego powstania, przez okres II Wojny Światowej, lata powojenne aż po obecnie działające drużyny i gromady. Wystawa będzie dostępna do zwiedzania przez kilka miesięcy.
Wydarzenie zamknęło obrzędowe ognisko w parku im. Juliusza Słowackiego, gdzie podsumowano całoroczne obchody.
Z kart historii
Pierwsze wieści o skautingu dotarły do Pabianic pod koniec 1911 roku. Stefan Trzaska – uczeń IV klasy Szkoły Handlowej w Pabianicach przeczytał tłumaczenie książki Roberta Baden-Powella „Scouting for boys” i postanowił założyć pierwszy zastęp skautowy. W roku szkolnym 1912/1913 powołano pierwszy zastęp, którego zastępowym został Zygmunt Fuks. To wydarzenie zapoczątkowało 110-letnią historię harcerstwa w Pabianicach.
0 0
Czuwaj ! .
Władze miasta obecne na uroczystości ale też pamiętamy kiedy zabrakło pieniędzy w urzędowej kasie na czynsz za harcówkę.
0 0
Czuj, Czuj.., Czuwaj!
Aaaa... czy w harcówce harcowano?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciepabianic.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz